Jei jau pradėjai domėtis programavimu, turbūt teko susidurti su terminais front end ar back end programavimas. Šis įrašas padės geriau suprasti, kas slepiasi po kiekvienu iš šių terminų ir kuo jie skiriasi.

Kiekvieną kartą, kai lankaisi interneto svetainėje, tu matai skirtingų specialistų darbo rezultatą (o kartais ir vieno, bet apie tai kiek vėliau). Viskas, ką gali pamatyti savo akimis, yra front end (išorinis) programavimas: naudojamas sukurti puslapio struktūrą, vizualiąją dalį ir padaryti svetainę dinamišką. Tai, ko negali pamatyti, bet kas yra būtina norint, kad svetainė veiktų, yra back end (vidinis) programavimas. Toliau smulkiau apžvelgsime kiekvieną iš šių terminų.

Taigi, norint būti front end programuotoju, reikės išmanyti ne tik kodų rašymą, bet ir kartais gebėti sukurti ir pritaikyti dizainą, kad svetainė lankytojui būtų ne tik vizualiai patraukli, bet ir patogi naudotis. Dažniausiai front end programavimui naudojamos kalbos yra HTML5, CSS3 ir JavaScript, tačiau be programavimo kalbų tau reikės išmanyti ir tokias programas kaip „Photoshop“ ir panašias bei žinoti, kaip, trumpai tariant, dizainą paversti kodu.

Jei front end programavimas yra ne tik techninis, bet ir kūrybinis darbas, tai back end programavime menininko gyslelės reikės mažiau. Dažniausiai tai būna darbas su serveriu, programomis ir duomenų bazėmis. Back end programuotojų esminė užduotis yra padaryti taip, kad svetainė veiktų sklandžiai ir greitai, kad „nepakibtų“ esant dideliam lankytojų srautui. Back end programuotojai dažniausiai naudoja JavaPHPPython ar C# programavimo kalbas.

Taigi, renkantis kuo būti – front end ar back end programuotoju, verta savęs paklausti, ar labiau traukia kurti tai, ką žmonės matys, ar domina struktūros kūrimas, dizainas, spalvų derinimas ir pan., ar visgi įdomiausias dalykas tau būtų darbas su duomenimis, užtikrinimas, kad svetainės veiktų sklandžiai ir patogiai? O jei apsispręsti sunku, arba jus traukia tiek front end, tiek back end, siūlome išbandyti full stack programavimą, kuris savyje apjungia matomąją ir ne – svetainės veikimo sritis. Tokio pobūdžio mokymai leis suprasti, kas jums labiau patinka ir kurioje srityje norėsite dirbti ateityje. Daugiau informacijos apie mokymus – čia.