Ar kada susimąstei, nuo ko ir kada prasidėjo programavimas? Turbūt daug kas mano, kad tai praeitame amžiuje atsiradęs dalykas. Visgi tiesa yra kiek kitokia. Kviečiame susipažinti!

1800

Žozefas Mari Žakaras sukūrė specialias korteles su jose išmuštomis skylutėmis. Šios kortelės buvo skirtos audimo staklėms valdyti. Skylučių kombinacijos nurodė, kokius veiksmus turi atlikti staklės. Kortelės buvo sujungiamos viena po kitos taip sudarydamos tarsi vientisą perfojuostą.

1842

Matematinį išsilavinimą turėjusi (tais laikais tai buvo retenybė) Ada Lavleis užrašė komentarą, kuris vėliau tapo programavimo mokslo pagrindu.

1936

Šiais metais Alanas Tiuringas, laikomas informatikos tėvu, pasiūlė algoritmais paremtos skaičiavimo mašinos idėją. Ji iki šiol yra laikoma šiuolaikinių kompiuterių pagrindu.

1957

Džonas Bekus kartu su įmonės IBM tyrinėtojų grupe sukūrė vieną pirmųjų ir iki šiol naudojamų algoritminių kalbų FORTRAN. Ši kalba išsiskyrė tuo, kad ji buvo aiški ir lengvai suprantama.

1959

Greisė Hoper sukūrė finansų institucijoms skirtą programavimo kalbą ir pavadino ją COBOL (angliškai šifruojama kaip „Common Business-Oriented Language“). Ši kalba naudojama iki šiol.

1964

Džonas Kemenis ir Tomas Kurtzas sukūrė programavimo kalbą pradedantiesiems, kurią pavadino BASIC. Šis pavadinimas angliškai šifruojamas kaip „Beginners Allpurpose Symbolic Instruction Code“, kas reiškia pradedančiųjų daugiatikslis simbolinių instrukcijų kodas.

1970

Niklausas Virtas sukuria programavimo kalbą „Pascal“ kaip priemonę, kuri paskatintų studentus programuoti struktūriškai. Ši kalba iki šiol naudojama mokyti programavimo kalbų pagrindų.

1972

Denis Ričis sukūrė programavimo kalbą C. Už tai jis gavo Nacionalinį technologijų medalį!

1980

Alanas Kėjus sukuria objektiškai orientuotą programavimo kalbą „Smalltalk“.

1987

Laris Volas – profesionalus programuotojas ir hakeris – sukuria programavimo kalbą „Perl“.

1983

Žanas Ichbijas sukuria programavimo kalbą ADA (taip, Ados Lavleis garbei).

1983

Bjarnas Strustrupas patobulina C kalbą ir pavadina ją C++.

1991

Gvidas van Rosumas sukuria iki šių dienų vieną populiariausių programavimo kalbų „Python“, kurios pavadinimą įkvėpė filmas „Monty Python and the Flying Circus“.

1994

Rasmus Lerdorfas nusprendžia patobulinti savo asmeninį puslapį ir sukuria priemonių rinkinį, kurį pavadina „Personal Home Page Tools“ – taip, tai garsioji PHP programavimo kalba.

1995

Brendanas Eichas sukūrė vieną populiariausių objektiškai orientuotų programavimo kalbų „JavaScript“.

1996

Džeimsas Goslingas sukuria programavimo kalbą „Java“, kurios tikslas buvo pakeisti sudėtingesnę C++ kalbą.

2001

Andersas Hejlsbergas išranda paprastą, modernią ir universalią programavimo kalbą C#.

2012

Andersas Hejlsbergas sugalvoja perdaryti C# kalbą į tinkamą naršyklėms, todėl sukuria „TypeScript“, kas iš esmės yra „JavaScript“ panašesnė į „Java“ kalbą.

2014

Krisas Latneras sukuria „Swift“ – paprastą ir smagią „iOS“ operacinei sistemai skirtą programavimo kalbą.