EGLĖ IR IEVA (ADFORM)

Adform – viena didžiausių IT kompanijų Lietuvoje, kuri glaudžiai bendrauja su “Vilnius Coding School” ir suteikia galimybes pradėti karjerą mokyklos studentams! Šiame straipsnyje Adform įmonės atstovės Eglė Juodakė ir Ieva Šapalaitė atsako į IT rinkoje aktualius klausimus.

Apie mūsų pašnekoves:

Eglė Juodakė – internetinių tinklapių palaikymo specialistų vadovė, užtikrinanti sklandų bei efektyvų komandos darbų atlikimą. Publisher support komanda dirba su populiariausiais leidiniais Lietuvoje ir visame pasaulyje. Komandos nariai kiekvieną dieną susiduria su įvairiausiomis užduotimis, todėl darbas itin dinamiškas – edukuoja klientus kaip naudotis sistema, palaiko sklandų jos veikimą, padeda lokalizuoti techninius gedimus bei optimizuoti inventorių ir užtikrina sklandų adserverių pakeitimą.

 Ieva Šapalaitė – talentų pritraukimo specialistė, atsakinga už visą personalo atrankos procesą (pasyvių kandidatų paieška, interviu vedimas), darbuotojų bei vadovų konsultavimą klausimais, susijusiais su atrankomis.

Kokia šiuo metu IT rinkos situacija? Koks programuotojų darbo pasiūlos ir paklausos santykis?

Eglė: pradžiai, norime patikslinti, jog mano komanda, nėra programuotojai. Mūsų įmonėje dirba įvairūs IT specialistai, kuriems reikia bendrų programavimo žinių savo darbui atlikti. Žmonių, su bazinėmis programavimo žiniomis visuomet labai trūksta ir kai sužinojome apie „Vilnius Coding School“ tai buvo kaip vienas iš mūsų išsigelbėjimų, kadangi iki tol mes per pusę metų gaudavome vos porą, kokybiškus programavimo pagrindus turinčių, žmonių CV. Kiti CV būdavo arba labai kompetetingų programuotojų, kuriems mūsų siūlomos pozicijos nebuvo itin tinkamos, arba asmenų, kurie neturi tinkamų techninių žinių. Variantas, kuomet žmogus intensyviai per mėnesį išmoksta programavimo pagrindų ir geba pradeti dirbti, kaip pradedantysis specialistas, mums yra labai tinkamas.

Ieva: kalbant apskritai apie visą rinkos situaciją, prieš metus laiko aš buvau susidūrusi su programuotojų atrankomis ir galiu teigti, jog paklausa yra žymiai didesnė nei pasiūla bei situacija tikrai buvo įtempta. Kuomet teko ieškoti .NET programuotojų, dar dabar pamenu visų galimų kandidatų vardus. Įmonės, norinčios pritraukti patirtį turinčius programuotojus, turėdavo aiškiai pateikti privalumus, dirbti būtent jų įmonėje. Retais atvejais patys programuotojai kandidatuodavo į IT pozicijas, dažniausiai jie asmeniškai sulaukia pasiūlymų dirbti. Šiomis dienomis, kuomet žmonės turi daug įvairių galimybių mokytis programavimo ir įmonės sutinka priimti mažiau patirties turinčius programuotojus ar IT specialistus, situacija rinkoje gerėja. Visgi, IT specialistų trūkumas vis dar jaučiasi.

Ar aukštasis universitetinis išsilavinimas svarbus darbinantis programuotoju? Kai kurios didžiosios IT įmonės prašo diplomo, kaip jis vertinamas Jūsų įmonėje?

Eglė: Adform į kandidantuojančio asmens išsilavinimą žiūrime tikrai labai lanksčiai ir tai nėra svarbiausias atrankos kriterijus. Mūsų atrankos procesą sudaro du pokalbiai. Viename jų kalbame apie asmenines savybes (angl. soft skills), bei kitas, ne mažiau svarbus  – techninis (angl. tech skills), kurio metu suprantame, kokias žinias turi žmogus. Atvykus kandidatui į šį pokalbį, retai atkreipiu dėmesį į CV eilutę, kurioje parašyta, kokį išsilavinimą turi asmuo. Mums svarbiausia pamatyti, ką jis geba.

Ieva: galiu tik pritarti Eglei. Kai kurios pozicijos, žinoma, reikalauja aukštojo išsilavinimo, bet tai nėra pagrindinis rodiklis mums svarstant kandidatus. Aktualiausia yra tai, ar jis atitinka mūsų vadinamąjį Adform DNA, kuris susideda iš tam tikrų žmogaus vertybių ir savybių, kas mūsų įmonėje yra itin svarbu. Kandidatas turi Adform DNA jeigu jis yra atviras ir rūpestingas (angl. open and caring), geba prisitaikyti prie dinamiškos ir nuolat besikeičiančios aplinkos (angl. agile innovative) ir noriai imasi papildomų užduočių, veiklos ar projektų bei yra atsakingas už jų įgyvendinimą (angl. ownership mindset): Adform pasitikime savo darbuotojais ir jiems paskiriame projektus atlikti nuo pradžios iki galo.

Eglė: apibendrinant galiu teigti, kad asmeninės savybės yra tokios pat svarbios kaip ir techninės. Pavyzdžiui, kalbant apie Editos („Vilnius Coding School“ mokymus baigusi studentė) atvejį, pirmame techniniame pokalbyje, atsiskleidė ne tik reikiamos žinios, bet ir jos asmeninės savybės – mielumas ir rūpestingumas. Paskirtą užduotį ji atliko bene greičiausiai iš visų kandidatų, kuriuos mes kalbinome pusmečio laikotarpyje. Antro pokalbio metu, supratome, jog tai buvo vienas geriausių interviu per ilgą laiką ir Editos  noras mokytis ir žingeidumas mus labiausiai papirko, todėl tą patį vakarą po pokalbio, mes jai pateikėme pasiūlymą. Beje, Edita parodė labai stiprų norą dirbti įmonėje, puikiai išmanė įmonės bei komandos veiklą. Labai malonu per pokalbį išgirsti paprastą sakinį, kuris reiškia išties daug – ‚Aš tikrai labai noriu dirbti jūsų įmonėje‘. Ne visi kandidatai parodo norą arba drįsta jį išreikšti.

Kodėl sutikote dalyvauti “Vilnius Coding School“ ir Lietuvos darbo biržos projekte? Kokias galimybes įžvelgėte?

Ieva: susitikus su Jevgenij ir plačiau sužinojus apie šį projektą pirmiausia pagalvojau, kad tai programuotojų mokykla, kurioje eina mokytis žmonės norintys išmokti programuoti ir vėliau dirbti su tuo IT įmonėse. Suabejojau, ar mes tikrai turėsime ką pasiūlyti pas save, kalbant apie pozicijas. Ar tikrai baigę mokymus studentai susidomės ir norės dirbti mūsų siūlomuose kitose nei programuotojo pozicijose, bet reikalaujančiuose programavimo pagrindų. Šios abejones atsirado iš patirties kalbinant žmones tapti klientų aptarnavimo specialistais. Panašu, jog yra nusistovėjęs stereotipas, kad tokie specialistai dirba robotišką ir visiškai netechninį darbą. Tik papasakojus plačiau, apie šį darbą, kad tenka dirbti su kodu, spręsti technines užduotis, žmonėms pasidaro įdomiau. Pradėjus bendrauti su „Vilnius Coding School“ ir susipažinus su studentais, šios abejonės išsisklaidė, supratau, kad ne visi nori būti programuotojais, bet dar tyrinėja, kas jiems yra įdomu ir klientų aptarnavimo specialisto pozicija gali būti tam labiausiai tinkama.

Kartais darbdaviai dvejoja dėl šio projekto, nes įsipareigoja pusei metų įdarbinti žmogų, kuris dar tik pradeda mokytis. Kokie motyvai lėmė, kad Jūs apsisprendėte dalyvauti projekte?

Eglė: puikiai pamenu, kai Ieva pasakojo, jog bandysime bendradarbiauti su „Vilnius Coding School“ ir apie žmones, kurie pradeda šiuos kursus. Tiesa sakant buvau nusiteikus kiek skeptiškai, galvojau ar tikrai žmogus kardinaliai keičiantis karjeros kryptį sugebės atitikti mūsų reikalavimus. Tačiau praėjus kuriam laikui nuo bendradarbiavimo pradžios ir susitinkant su vis daugiau kandidatų iš šio projekto, abejonės išsiklaidė. Supratome, jog techninės žinios, su kuriomis ateinama po mėnesio trukmės mokymų atitinka mūsų lūkesčius. Projektas pagreitina visą įdarbinimo procesa ir padeda greičiau susitvarkyti su darbuotojų kaita. Tai nereiškia, jog mūsų vidiniai žmonės išeina dirbti kitur, pasitaiko ir to, tačiau jie sparčiai tobulėja, rodo milžinišką norą ‚augti‘ ir kyla karjeros laiptais įmonės viduje.

Ieva: kaip minėjome, gaudavome vos keletą CV ir to nepakakdavo užpildyti mūsų poreikius. Tekdavo bendradarbiauti ir su universitetais ir patiems aktyviai ieškoti žmonių, o dabar šis projektas mums yra kaip pagalba ieškant naujų darbuotojų. Tokiu atveju ir žmogaus motyvacija yra daug didesnė, kuomet jis pats nori darbuotis mūsų įmonėje. Taip pat, džiaugiamės bendradarbiaudami su „Vilnius Coding School“, nes pastebėjome ir supratome, kad visus studentus išmoko ne tik programavimo žinių, bet ir konsultuoja įvairiais klausimais, susijusiais su įsidarbinimo procesu, karjera, motyvacija bei lūkesčiais. Jaučiasi, jog kandidatas būna pasiruošęs karjeros pradžiai ir darbui naujoje sferoje, tiek CV prasme, tiek žiniomis bei iš motyvacinės pusės.

Kaip vertinate šį projektą dabar, kai mokymus baigęs žmogus jau dirba Jūsų įmonėje?

Ieva: tikrai viskas labai gerai. Pradžioje buvo mintis, galbūt tiesiog pabandykime bendradarbiauti, bet iš tikro nėra ką čia bandyti, reikia tiesiog priimti siūlomus gerus žmones.  Projektas ir bendradarbiavimas visiškai pasiteisino.

Eglė: aš taip pat šį projektą vertinu labai gerai. Ateityje tikrai skleisime žinią apie save „Vilnius Coding School“ studentams ir kviesime juos dirbti Adform.  Beje, pamenu kaip prieš kelis metus mano aplinkoje žmonės minėdavo, kad jiems gaila, jog mokykloje nepradėjo programuoti. Šis projektas, tokiems asmenims yra tikrai labai puiki galimybė pradėti programuoti ir pakreipti savo karjerą norima linkme.

EnglishLithuanianRussian
Registracija
Kontaktai