Neseniai rašėme, kokių svarbių įgūdžių reikia pradedančiajam programuotojui. Šį kartą norėtume praplėsti šią temą bei pakalbėti apie tai, kokios savybės padeda auginti profesionalumą. Galbūt pagalvojai, jog kalbėsime apie techninius įgūdžius, didelį žinių bagažą ar patirtį? Šie dalykai yra svarbūs, tačiau vien to neužteks, kad sukurtum tikrai gerą įspūdį darbdavio ir klientų akyse. Norint atrodyti profesionaliam labai svarbu asmeninės savybės. Susidomėjai? Skaityk toliau.

 

1. Sąžiningumas

Su profesionalais lengva dirbti todėl, kad jie nebijo pripažinti, kad nėra visažiniai. Pradedantiesiems būdinga apsimesti, kad jie viską apie viską išmano, tačiau neretai jie taip daro iš baimės, kad jei kažkas supras, jog jie kažko nežino, tai atleis ar mažų mažiausiai bus gėda. Tai yra didelė klaida, nes aplinkiniai tokį elgesį gali palaikyti abejingumu ir nenoru tobulėti. Drąsiai sakyk, ko nesupranti, ir kartu su kolegomis ieškok problemos sprendimo taip įgydamas naujos patirties ir žinių.

 

2. Laiko valdymas

Niekas geriau už tave nežino, kiek laiko tau reikės užduočiai atlikti. Visada labai gerai įvertink savo laiko resursus ir nežadėk atlikti darbų greičiau nei iš tiesų gali. Tokia strategija niekada nepasiteisina. Jei matai, kad užduočiai atlikti tau reikia daugiau laiko – nurodyk tai klientui ar darbdaviui. Nurodydamas realią situacija laimėsi daugiau, nei meluodamas ir sakydamas nerealistiškus terminus. lgainiui darbas su spaudžiančiais terminais taps nepakeliamas, o vėluodamas atlikti darbus laiku – sukursi nepatikimo žmogaus įvaizdį. Jei visada sakysi realius terminus ir jų laikysiesi, pelnysi pagarbą ir pasitikėjimą.

 

 

3. Derybiniai įgūdžiai

Ugdydant profesionalumą reiks išmokti ir nebijoti derėtis. Kuo geresnes darbo sąlygas išsiderėsi, tuo komfortiškiau bus dirbti, tuo kokybiškesnis bus tavo darbas, reiškia – ir įvertins tave labiau. Be to, derėdamasis dėl darbo sąlygų, parodysi, kad tavimi manipuliuoti negalima, o ilgainiui pelnysi pagarbą ir pasitikėjimą.

 

4. Ribų brėžimas

Tavo asmeninės ribos yra labai susijusios su aukščiau aptartomis savybėmis ir laiko planavimu, tačiau dirbant gali iškilti įvairių situacijų, kartais kiti žmonės gali bandyti tavimi pasinaudoti ar manipuliuoti. Atsimink vieną – tu prisiimi visišką atsakomybę už savo veiksmus ir emocijas, bet neprivalai būti atsakingas už kitų žmonių veiksmus ir emocijas. Toks atsiribojimas padės ne tik neapsikrauti nepakeliamu darbų kiekiu, bet ir apskritai nepervargti, neperdegti ir nešvaistyti energijos nereikalingiems dalykams.

 

Jei išmoksi elgtis ir dirbti kaip profesionalas, padarysi sau didelę paslaugą ir praminsi tiesų kelią į programuotojo (ar kitos IT srities darbuotojo) karjerą. Nesirink greitų pinigų už neįveikiamus darbus. Galbūt dabar tai atrodo patrauklu, tačiau jei išliksi orus, brėši ribas, nežadėsi, ko negali, ir visada gerai suprasi, kokią problemą turi išspręsti ar kokią užduoti atlikti, daug greičiau nei manai tapsi savo srities vertinamu ir gerbiamu profesionalu, o apie tai juk ir svajoji, tiesa?