IT rinka Lietuvoje šiuo metu susiduria su tam tikrais iššūkiais, tačiau nepaisant to, tiek patyrusiems, tiek persikvalifikuojantiems specialistams atsiveria daug galimybių. Kokios yra IT darbo rinkos tendencijos ir kokias galimybes siūlo šis sektorius? Kokius patarimus galime duoti tiems, kurie nori žengti pirmuosius žingsnius technologijų srityje? Šiame įraše pasidalinsime pasaulyje pirmaujančios programinės įrangos kūrimo bendrovės „Vention“ vadovo L. Davalio komentarais ir įžvalgomis apie IT darbo rinką, persikvalifikavimo galimybes ir bendradarbiavimo su „Vilnius Coding School“ naudą.


Kokia šiuo metu IT darbo rinkos situacija? Koks programuotojų darbo pasiūlos ir paklausos santykis?

2023 metais ypač antroje pusėje buvo jaučiamas rinkos „atvėsimas“, tikėtina susijęs su augančiomis palūkanų normomis ir ekonominiu neapibrėžtumu. Šie veiksniai privertė IT sektorių atsargiau planuoti augimo tempus bei peržiūrėti kaštų struktūrą. Ekonominis neapibrėžtumas išlieka, nėra aišku kada numatytas bazinių palūkanų mažinimas taps realus. Tad tam tikras atsargumas IT sektoriuje išlieka. Kadangi mūsų kompanija didžiąja dalimi dirba su JAV, kur ekonomikos prognozės yra optimistiškesnės, paklausa technologijų specialistams išlieka. Visada turime atvirų pozicijų ir laukiame inžinierių su patirtimi. Rinkos situacija vis dėlto išliks įtempta, nes poreikiai ir pasiūla nėra subalansuoti. „Unicorns Lithuania“ atlikta apklausa rodo, kad dauguma technologijų kompanijų, veikiančių Lietuvoje, planuoja augimą per ateinančius kelis metus.

Koks Jūsų požiūris į persikvalifikuojančiuosius? 

Mes įmonėje turime tikrai ne vieną sėkmės istoriją. Pozityviai vertiname siekiančius prisijungti prie technologijų sektoriaus. Visgi turime suprasti, jog tai yra maratonas, o ne sprintas. Sėkmingai karjerai reikalingas ryžtas, smalsumas ir „can-do“ charakterio bruožai. Jauniesiems specialistams tikrai nėra apstu galimybių gauti praktinių žinių dirbant kompanijose, todėl labai svarbu rasti būdus, kaip išsiskirti, parodyti, jog esi motyvuotas ir rimtai nusiteikti sėkmingam pokyčiui.


Office Vention VCS

 

Ar aukštasis universitetinis išsilavinimas svarbus darbinantis programuotoju? 

Tai tikrai nėra esminis faktorius. Atrankų komanda dažniausiai atkreipia dėmesį į platesnį kandidato profilį, kuriame yra ir praktinės/bazinės žinios, noras augti ir mokytis, asmenybės bruožai. Išsilavinimas yra tik viena dedamoji, kuriai nesant galima kompensuoti kitomis savybėmis. Kompanijos ieško bendro „fit“ tiek pačiam įmonės projektui, kolektyvui tiek kandidatui.

Kokias pozicijas siūlote pradedantiesiems?

Mūsų kompanijoje dažniausiai pradedantieji starto pozicijose tampa testuotojais. Kartu su mentoriais ir komandos vadovo pagalba profesinė kelionė gali tęstis gilinant žinias automatinio testavimo srityje ar jaunesniojo programuotojo rolėje. Viskas yra įmanoma ir priklauso nuo žinių bagažo ir noro mokytis. Sudarome visas galimybes siekti žinių ir augti.

 

Davalis Vention Interview


Kodėl sutikote bendradarbiauti su „Vilnius Coding School“? Kokias galimybes įžvelgėte?

Nors esame užsienio kapitalo įmonė, veikiame Lietuvoje ir tuo labai didžiuojamės. Tuo pat metu veikiame globaliame kontekste ir matome, jog technologijų sektorius gali tapti strateginiu ekonomikos varikliu ir šalies konkurenciniu pranašumu. Talentai yra kertinė šio sektoriaus ašis. Kartu su „Vilnius Coding School“ bendradarbiaudami prisidedame prie galimybių atrakinimo pradedantiems specialistams ir strateginių šalies ekonominių tikslų.

Kaip vertinate, ar pasiteisino jūsų sprendimas įdarbinti žmogų, kuris yra baigęs IT mokymus mūsų mokykloje?

Turime puikių pavyzdžių, kai jaunieji inžinieriai viršija mūsų lūkesčius, sėkmingai įsilieja į projektus, kuria vertę, sprendžia kartu su komanda klientų iššūkius, neskaičiuoja valandų ir jų gyvenimas pasikeičia. Yra tokių atvejų, kai jų pėdomis pradeda sekti šeimos nariai.