Jei esi pradedantysis programuotojas, tu turi bazinių žinių bagažą ir mažai praktikos. Žinoma, kad klaidos programuojant bus neišvengiamos. Ir tai nėra blogai, darydami klaidas mes mokomės ir tobulėjame. Tačiau kartais per daug klaidų ir nesėkmių gali sukelti nusivylimą ir mažinti motyvaciją. Kad taip nenutiktų, norime pasidalinti klaidomis, kurias neretai daro pradedantieji programuotojai.

Kodo rašymas be plano

Bet koks kokybiškas turinys negali būti sukurtas be planavimo. Kodas ne išimtis. Taip, galbūt parašyti kodą mažai programėlei galima ir be jokio pasiruošimo, tačiau daugeliu atvejų verta pasinaudoti šia seka: apgalvoti, ištyrinėti pavyzdžius, suplanuoti savo darbą, atlikti darbą, išbandyti, koreguoti. Iš tiesų, pats kodo rašymas programuojant turėtų užimti apie dešimtadalį viso darbo. Programavimas tikrai nėra vien tik kodų eilučių rašymas, tai daug logiško mąstymo ir kūrybingumo reikalaujantis darbas.

Per daug planavimo

Nors planavimas yra labai svarbi programavimo dalis, visgi persistengti nereikėtų. Norint pradėti programuoti, reikia tiesiog plano, bet ne tobulo plano. Nesugaišk tam per daug laiko, nes pradėjus programuoti daug kas gali keistis. Anksčiau esame rašę apie „Agile“ projektų valdymo principus. Būtent jie labiausiai tinka ir programuojant – suplanuok po vieną žingsnelį į priekį, o ne visą projektą iškart, tuomet nereikės visko daryti iš naujo kažkur suklydus.

Pirmo sugalvoto sprendimo pasirinkimas

Kai programuodamas susiduri su problema ir sugalvoji jai sprendimą, neskubėk jo įgyvendinti. Pirma gerai apgalvok, ar tai tikrai geras sprendimas, ar jis nesukels dar daugiau problemų. Nors ir labai knieti greičiau išspręsti problemą ir judėti toliau, visgi verta apgalvoti apie kelis sprendimo būdus. Iš tiesų, jei tu turi tik vieną problemos sprendimą, greičiausiai net nesupranti pačios problemos… Gero programuotojo užduotis yra rasti visus įmanomus sprendimus ir išsirinkti patį paprasčiausią, kuris greičiausiai ir be klaidų teiktų norimą rezultatą.

Problemų nepaguglinimas

Neretai programuotojai, ypač pradedantieji, susiduria su panašiomis problemomis ir ieško pagalbos programuotojų forumuose. Paguglink, o gal kažkas jau rado tavo problemos geriausią sprendimą ir sutaupys tau laiko. O gal beguglinant paaiškės, kad tavo problema yra visai kita nei tu manei. Tačiau jokiais būdais nepulk naudotis kitų sugalvotais sprendimais, jeigu tu nesupranti, kaip problema buvo išspręsta ir ar tau tikrai tinka toks sprendimas.

Kodo nekvestionavimas

Kartais, jei programa veikia gerai, dar nereiškia, kad ji suprogramuota puikiai. Tačiau visada yra tikimybė, kad kažkur yra bloga kodo dalis, tik toliau einančios dalys problemas išsprendžia. Visgi būtų daug geriau, jei kaip tik įmanoma vengtum blogų kodų, nes kartą tokį palikęs ir toliau gali manyti, jog taip yra geriau, tačiau blogas kodas bet kada gali pridaryti problemų. Todėl niekada nepalik kodo, kurio iki galo nesupranti, net jei jis veikia gerai. Tik tada, kai visiškai suprasi kodo veikimo principą, galėsi iš tiesų nuspręsti, ar jis yra geras ar blogas.

Tinkamų įrankių nepasirinkimas

Pradėjęs programuoti suprasti, kad vieni įrankiai tau patinka labiau, kiti mažiau. Kai prireiks rinktis naujus įrankius, greičiausiai ieškosi jų įvertinimo internete. Tačiau rinktis tau labiausiai patinkančius ar kitų geriausiai įvertintus įrankius gali būti klaidingas sprendimas, nes tie įrankiai gali būti nepatogūs ir netinkami tavo rašomam kodui. Palyginimui – galbūt ir įkaltum vinį su gerai įvertintu atsuktuvu, tačiau daug greičiau ir paprasčiau jį įkaltum su paprastu plaktuku. Geriausia išeitis yra patyrinėti visus tau prieinamus įrankius ir tik tada nuspręsti, kurie tau geriausiai tiks rašant konkretų kodą.

Kritikos vengimas

Pradedantieji programuotojai dažnai labai bijo kritikos, nevertina ir vengia jos. Tačiau toks požiūris į kritiką pakiša koją. Kritika yra labai naudingas ir daug pamokantis dalykas. Už kritiką reikėtų padėkoti. Be to, programuotojas nuolat mokosi ir net patyrusieji vertina kitų pastabas ir įžvalgas. Galbūt ateis diena, kai tavo kritikas bus neteisus ir tu galėsi jį kažko pamokyti, o mokydami kitus mes tobulėjame ir patys.

Blogas požiūris į klaidas

Naujokai programavimo pasaulyje dažnai paniškai bijo klaidų. Be reikalo. Klaidos yra geros dalykas. Jos reiškia, kad tu darai progresą ir kas kartą susidūręs su klaida tu turi progą kažką padaryti geriau. Patikėk, profesionalūs programuotojai mėgsta klaidas, nes jos parodo, ką dar reikia tobulinti. Nežiūrėk į klaidas kaip į ženklą, kad susimauni, žiūrėk į jas kaip į savo padėjėjas ir mokytojas.

Pertraukų nedarymas

Pradedantieji programuotojai dažnai taip įsijaučia programuoti, kad tiesiog pamiršta, jog jų smegenims ir kūnui būtina pailsėti. Ir šioje vietoje negali būti jokių kompromisų – pailsėti būtina. Jei pats niekaip nesugebi sustoti, sugalvok, kaip priminti sau apie būtinybę pailsėti. Atsistok, išeik pasivaikščioti, pasimankštink. O tada grįžk prie darbo ir pažiūrėk į viską naujomis akimis. Pamatysi, pailsėjus į galvą ateina geriausi sprendimai.

Tikimės, jog šis potencialių klaidų sąrašas tau bus naudingas, net jei tu vis tiek darysi šiais klaidas (o greičiausiai taip ir bus). Tačiau žinojimas visada yra raktas į sėkmę ir kiekvienas kažkur skaitytas patarimas gali ateiti į galvą būtent tuo metu, kai jo labiausiai reikės. Jei skaitei šį įrašą, greičiausiai esi naujokas programavimo srityje, kuris turi lūkesčių tapti profesionalu. Kad to būtų lengviau pasiekti, siūlome paskaityti įrašą apie tai, kaip lengviau tapti profesionaliu programuotoju.