Jei pradėjai domėtis programavimu, galbūt jau teko girdėti patarimą, kad norint būti programuotoju, reikia mąstyti kaip programuotojui. O ką iš tiesų tai reiškia – mąstyti kaip programuotojui? Trumpai tariant – tai reiškia mokėti efektyviai spręsti problemas. Pradedantieji programuotojai daro nemažai klaidų, tačiau dažniausia jų klaida – fokusavimasis į kodo išmokimą. Tai iš esmės klaidingas požiūris. Daug svarbiau yra išmokti spręsti problemas. O kad galėtum tai padaryti, pirmiausia reikia turėti veiksmų planą, kuris tau neleis pasimesti ir elgtis chaotiškai, kai problemą bandai spręsti tiesiog bandymų keliu. Šiame įraše aprašysime žingsnius, kurių laikantis problemas išspręsi daug lengviau ir greičiau.

Suprask

Suprasti problemą yra svarbiausias dalykas, norint ją išspręsti. Jei negali kitam žmogui papasakoti, kokia yra tavo problema, reiškia tu jos nesupranti. Gilinkis ir analizuok situaciją tol, kol problema taps visiškai aiški. Jei reikia, ieškok pagalbos forumuose ar paprašyk padėti patyrusių programuotojų. Ir tik tada, kai galėsi aiškiai įvardinti, kokia problema iškilo, gali judėti toliau ir bandyti ją išspręsti.

Planuok

Nepulk problemos spręsti „stačia galva“, visai nepagalvojęs, kaip tu tą darysi. Taip, galbūt ir pasiseks, bet greičiausiai po daugybės nesėkmingų bandymų. Kad išvengtum chaoso, iš anksto apgalvok, ką reikia padaryti, kad gautum siekiamą rezultatą. Išanalizuok situaciją iki smulkmenų, o tada imkis veiksmų. Užsirašyk, ką planuoji daryti, arba nubraižyk schemą. Vizualizacijos dažnai tampa geru „brainstorming‘u“, kai pritrūksta idėjų problemos sprendimui.

6 patarimai ruosiantis darbo pokalbiui

Padalink

Niekada nebandyk iškart išspręsti vienos didelės problemos. Padalink visą problemos sprendimo kelią į mažus žingsnelius. Nes daug mažų problemų yra lengviau išspręsti nei vieną didelę. Pradėk nuo tų, kurių sprendimą jau žinai arba jauti, kad esi arčiausiai teisingo atsakymo. Kai išspręsi visas mažas problemas – sujunk taškus ir pamatysi, kad turi sprendimą didžiajai problemai. Toks metodas yra problemų sprendimo pagrindas ir padės tau susidoroti su bet kokia užduotimi programuojant. Šis būdas kažkuo panašus į projektų valdymo būdą „Agile“.

Video apie „Agile” galite pasižiūrėti ČIA.

Užstrigai?

O ką daryti, jei išbandei viską, o sprendimo vis tiek nerandi? Nepanikuok, taip nutinka visiems. Iš tiesų, patyrę programuotojai dažniausiai net apsidžiaugia susidūrę su klaida, nes tada pasijaučia tikrasis programavimo teikiamas azartas, kai kaip koks detektyvas bandai suprasti, kur įsivėlė klaida. Tokioje situacijoje pirmiausia pabandyk išanalizuoti viską, ką padarei iki šiol, galbūt atrasi vietą, kurioje suklydai ir nuėjai ne tuo keliu. Jei vis tiek niekaip nerandi, kur kas užstrigo, gali tiesiog viską ištrinti ir pradėti iš naujo. Nebijok to, iš tiesų, net nustebsi, koks efektyvus yra šis būdas.

3 paklausiausios it specialybes

Praktikuokis

Jei pavyko išspręsti problemą, sveikinam! Tačiau vienos kitos problemos išsprendimas nepadaro tavęs šauniu programuotoju. Nebesusiduri su problemomis? Ieškok jų! Kuo daugiau problemų išspręsi, tuo profesionalesnis būsi. Labai geras būdas mokytis spręsti problemas yra įvairūs programavimo iššūkiai, taip pat ir kompiuteriniai žaidimai, kurie dažniausiai būna sukurti taip, kad kiekviename žingsnyje turi išspręsti kažkokią problemą ir priimti tokį sprendimą, kad sektųsi.

3 svarbus patarimai norintiems keisti darba

Taigi, viskas ko norime tau palinkėti – susidurk su kuo daugiau problemų programuojant! Tikrai, nejuokaujame, kuo daugiau problemų, tuo tau naudingiau, tuo geresnis programuotojas kaskart tapsi. Ir pamatysi, galiausiai, problema programuojant taps labiausiai džiuginančiu ir įkvepiančiu dalyku. Sėkmės!