Dirbtinis intelektas šiuo metu yra viena pažangiausių, labiausiai vystomų ir daugiausiai perspektyvų turinčių technologijų. Dabar jis naudojamas jau ne tik informacinių technologijų, bet ir daugelyje kitų gyvenimiškų sričių. Sparčiai plečiantis dirbtinio intelekto galimybėms ir panaudojimo sritims, kyla klausimas – ar gali ši technologija ateityje pakeisti realius darbuotojus? Atsakymo paieškosime šiame įraše.

 

Kaip dirbtinis intelektas gali pakeisti žmogų?

Iš esmės dirbtinis intelektas ir yra skirtas tam, kad pakeistų kai kurias žmonių atliekamas funkcijas – planavimą, mokymąsi, priežasčių ieškojimą, problemų sprendimą, įvykių nuspėjimą ir t. t. Iš pradžių jis buvo kuriamas palengvinti darbą, tačiau dabar, kai viskas įgauna tokį pagreitį, iškyla galimybė, kad dėl dirbtinio intelekto panaudojimo įvairioms užduotims atlikti, gali nebereikėti tam tikrų darbuotojų ir sumažėti darbo vietų.

 

Kuriuos darbuotojus gali pakeisti dirbtinis intelektas?

Įvairūs tyrimai rodo, kad didžiausią grėsmę dirbtinis intelektas kelia aukštesnį išsilavinimą turintiems, daugiau nei vidutines pajamas gaunantiems darbuotojams. Galbūt anksčiau būtų buvę galima kalbėti apie siauresnes sritis, tokias kaip robotai ar tam tikra programinė įranga, tačiau dabar dirbtinis intelektas gali būti naudojamas visur, kur reikia analitikos, strategijos ir nuspėjimo, o to reikia daugelyje sričių – nuo verslo iki politikos. Reiškia, visų šių sričių darbuotojus gali paveikti dirbtinio intelekto panaudojimo plėtra.

Iš tiesų technologijų progresas vyko jau ir seniau, kai dauguma rankomis atliekų darbų buvo patikėti atlikti mašinoms. Tačiau prie mašinų vis tiek reikėjo darbuotojų, skyrėsi tik daugybę kartų išaugusios gamybos apimtys. Greičiausiai ir dirbtinio intelekto plėtra pasauliui atneš tą patį – beribes galimybes ir panaudojimą ten, kur realus žmogus turbūt nesugebėtų. Tačiau žmonių, kuriančių ir tobulinančių dirbtinį intelektą, taip pat ir prižiūrinčių jo veiklą reikės visada. Galbūt čia ir bus ta sritis, kur reikės persikvalifikuoti darbuotojams, kuriuos „kėsinasi“ pakeisti dirbtinis intelektas.