Įmonės „Zyro“ talentų paieškos specialistė Inga Abrutytė dalinasi savo įžvalgomis apie IT rinkos tendencijas ir persikvalifikavusių darbuotojų galimybes: „Zyro turime sėkmės istorijų, kai persikvalifikuojantys specialistai ateidami su savo ankstesne patirtimi atsineša puikių įžvalgų ir idėjų iš buvusių darbinių patirčių, kurios net nesusiję su IT, bet tas idėjas pritaikius inicijuojami inovatyvūs procesai ar projektai“.

 

Kokia šiuo metu IT rinkos situacija? Koks programuotojų darbo pasiūlos ir paklausos santykis? Ar keitėsi rinkos situacija pandemijos metu?

Iš bendro rinkos pulso jaučiama, jog rinka išbalansuota dėl darbo nuotoliniu būdu, atsivėrusiu galimybes rasti darbą globaliu mastu, todėl paklausa yra didesnė nei pasiūla. Patyrę „senior” programuotojai ir kiti specialistai, jau seniai neieško darbo savarankiškai. Pradedančiųjų specialistų yra daugiau, tačiau ne visiems sekasi atsiskleisti atrankų metu.

Pandemijos pradžioje kai kuriems kandidatams buvo baisu keisti darbovietes, dėl neužtikrintumo kaip situacija klostysis toliau. Visgi ji atvėrė daugiau galimybių  eksperimentuoti su darbo formatu – tad mes Zyro siūlome remote first galimybę – dirbti  iš kur nori, vedami freedom and responsibility vertybės dar ir planuotis savo darbo dieną/savaitę taip kaip pačiam patogiau.

Taip pat pastebime, kad verta investuoti į tokių mokyklų kaip „Vilnius Coding school” absolventus, nes iš mokymus praėjusių pradedančiųjų specialistų su jų užsidegimu, motyvacija ir įgūdžiais Zyro galime ugdyti puikius savo srities A-playerius. Turime net kelias sėkmės istorijas, todėl nebijome padėti  specialistams augti.

 

Ar aukštasis universitetinis išsilavinimas svarbus darbinantis programuotoju? Kai kurios didžiosios IT įmonės prašo diplomo, kaip jis vertinamas Jūsų įmonėje?

Nesvarbus. Vertiname žmogų ir jo įgytus įgūdžius kursuose/savarankiškai. Labiau vertinamos gerosios praktikos. Aukštasis išsilavinimas, tai puikus teorinis pagrindas ant kurio daug paprasčiau augti kaip praktikui, bet pas mus tai nėra būtinybė, svarbiau motyvacija, noras išmokti ir gilintis, asmeniniai projektai, sėkmės ir nesėkmės istorijos kaip tuos projektus sekėsi įgyvendinti, kiek stipri „learn and be curious vertybė. Taip pat atrankos metu taikome užduoties etapą (live coding session, praktiniai darbai atliekami namuose), kurie padeda įvertinti mąstymo, sprendimo priėmimo įgūdžius ir kitas reikalingas savybes pozicijoms, į kurias aplikuojama.

 

Kodėl sutikote bendradarbiauti su Vilnius Coding School? Kokias galimybes įžvelgėte?

Bendradarbiavimas atveria kelius visoms pusėms –  mes taip galime lengviau ir greičiau atrasti talentus, kurie vėliau pas mus tobulėja savo profesiniame kelyje. Jūs ne tik suteikiate galimybes išmokti, bet ir  padedate absolventui įsilieti į darbo rinką. Tuo tarpu persikvalifikuojantys asmenys turi daugiau šansų būti pastebėti po jūsų mokyklos siūlomų kursų baigimo.

 

Kartais darbdaviai dvejoja dėl persikvalifikuojančių specialistų bei jų galimybių įsilieti į naują sritį, koks yra Jūsų požiūris į persikvalifikuojančius žmones?

Žmogus, kuris persikvalifikuoja –  yra žmogus, kuris ima gyvenimą į savo rankas ir daro sprendimus, kurie jį padarys laimingą. Svarbiausia turbūt pačiam sau atsakyti „Kodėl keičiu sritį?”, „Kas mane motyvuoja toje srityje?” ir tai sau įsivardinus tobulėti joje, o vėliau ir atrasti vertybiškai tinkamą įmonę. Zyro turime sėkmės istorijų, kai persikvalifikuojantys specialistai ateidami su savo ankstesne patirtimi atsineša puikių įžvalgų ir idėjų iš buvusių darbinių patirčių, kurios net nesusiję su IT, bet tas idėjas pritaikius inicijuojami inovatyvūs procesai ar projektai.

 

Į kokias pozicijas dažniausiai gali pretenduoti pradedantieji Jūsų įmonėje?

Pradedantieji gali pretenduoti į tas pozicijas, kurios jiems  yra arčiausiai širdies ir kuriose jie nori išbandyti  savo sugebėjimus, įveikti iššūkius, kurti ir eksperimentuoti. Jei nutinka taip, kad komandos balanso vardan, negalime tuo metu jos papildyti entry/junior specialistu, pasiliekame galimybę susisiekti su aplikantu vėliau, tokiam poreikiui atsiradus. Šiuo metu, netgi turime atskirą pozicija „Join Zyro!”  savo karjeros puslapyje, kur galima  aplikuoti, jei nerandi sau tinkamos pozicijos.

 

Kaip vertinate šį projektą dabar, kai mokymus baigęs žmogus jau dirba Jūsų įmonėje?

Vertiname labai gerai,  nes mūsų QA specialistė Greta yra viena iš labiausiai išskirtinių persikvalifikavusių specialisčių mūsų komandoje. Jos ankstesnės darbinės patirtys bei Vilnius Coding School įgytos testavimo žinios, asmeninės savybės  ir motyvacija augti padeda ne tik jai  pačiai išpildyti savo potencialą, bet ir Zyro kaip  įmonei tobulinti savo aplinką persikvalifikuojantiems specialistams.

Taip  pat po bendrų renginių sulaukiame aplikacijų iš savo jėgas norinčių išbandyti pradedančiųjų.

Pabaigai noriu pridurti – nebijokite siekti savo svajonių. O tam, kad darbdavys jums galėtų padėti jų siekti  bei išreikšti save per asmeninius projektus, bandymus ir eksperimentus, nesvarbu programuoji, testuoji ar analizuoji duomenis. Tai padės ne tik pačiam geriau suprasti ar patinka tai ką darai ir ką išmokai, bet ir darbdaviui apčiuopti įgūdžius ir motyvaciją.