Jei dėl vienų ar kitų priežasčių supratai, kad norėtum tapti programuotoju, greičiausiai pirmiausia darai tai, ką ir dauguma – ieškai informacijos internete apie tai, nuo ko pradėti, į ką atkreipti dėmesį, kokių klaidų  vengti, kokie iššūkiai tavęs laukia. Tačiau bene svarbiausia yra suprasti tam tikrus dalykus, kurie pravers dar pačioje pradžioje, tik pradedant mokytis programuoti. Apie juos ir papasakosime šiame įraše.

 

Nėra „gerų“ ar „blogų“ kalbų

Neretai, skaitydamas apie tam tikras kalbas, gali rasti informacijos, kad viena yra geresnė už kitą, vienas verta mokytis, kitų ne. Vis dėl to, visos šiuo metu programuojant naudojamos kalbos yra naudingos ir naudojamas, skirtumas tik tas, kad tam tikrose situacijose viena gali būti parankesnė už kitą. Tarkim, jei dirbi su didžiaisiais duomenimis, tau labiausiai tiks „Python“, tačiau jei nori skurti kažką paprasto, rinkis kalbą, kuri tau atrodo patraukliausia.

 

Skaityti kitų žmonių kodus yra sunku, bet verta

Ypač pradedančiajam programuotojui, net ir šiek tiek pramokusiam rašyti kodus, kitų žmonių parašyti kodai atrodo kaip nesuprantama užsienio kalba. Kiekvienas programuotojas turi savo stilių, savo pasirinkimus, kurie ne iš karto būna suprantami. Tačiau tikrai verta analizuoti kitų rašytus atvirus kodus, kuriuos gali lengvai gauti, pavyzdžiui naudodamasis „Github“ platforma. Svetimų kodų analizė yra itin gera praktika pradedančiajam, vienas geriausių idėjų ir įkvėpimo šaltinių.

 

Niekada neparašysi „tobulo“ kodo

Pradedantiesiems programuotojams dažnai atrodo, kad visų kitų kodai yra tobuli. Tačiau neretai, ypač programuotojų komandose, yra įprasta tikrinti ir testuoti kitų parašytus kodus. Net jei viskas veikia, kitas žmogus, turintis kitą programavimo stilių, kitokias žinias ir patirtį, gali duoti labai gerų pastabų. Jei dar tik mokaisi ar dirbi savarankiškai, visada verta paprašyti savo bendramokslių ar kitų pažįstamų programuotojų peržiūrėti tavo kodą. Kiekviena pastaba ir bet kokia kritika leidžia išmokti dar geriau programuoti.

 

Dirbant programuotoju nereikia programuoti 8 valandas per dieną

Retas dirbantis programuotoju būtent kodų rašymui per dieną skiria daugiau nei 4 valandas. Programavimas yra itin didelio susikaupimo reikalaujantis, reiškia, smegenis ypač varginantis darbas. Jei darbdavys reikalauja, kad programuotum 8 valandas per dieną, vadinasi, jis visai nesirūpina savo darbuotojų sveikata ir savijauta. Žinoma, tai nereiškia, kad programuotojas negali dirbti daugiau nei 4 valandų, tačiau likusios darbo valandos turėtų būti skirtos skaitymui apie programavimą, diskusijoms su kolegomis, pagalbai kitiems, darbų planavimui ir pan.

 

Būtina daryti pertraukas

Kartais, kai jau perpranti kodo veikimo principą, gali nepajusti, kaip programavimas tave įtraukia ir nejučia prie kodo prasėdi valandą ar kelias neatsitraukdamas. Tai sekina. Būtinai daryk pertraukas, idealiausia – nors šiek tiek pasimankštink. Dirbant įtemptą protinį darbą geriausiai balansą atgausi pakeisdamas jį fiziniu, visiškai atsitraukdamas nuo ekrano ir kurį laiką negalvodamas apie kodą. Ypač svarbu padaryti pertrauką, jei kažkur užstrigai ir nesugalvoji gero sprendimo. Pailsinus galvą, šansai sugalvoti išeitį gerokai išauga.

Tikimės, kad šie patarimai pravers tau programavimo kelionės pradžioje, padės nepasimesti tarp pasirinkimų ir nepadaryti klaidų, per kurias programavimas pasirodytų sudėtingas ir varginantis. Nes taip tikra nėra!