Kaip tapti nepakeičiamu Junior‘u IT srityje?

 

Žmonės nusprendę keisti karjerą IT sferoje dažnai klysta manydami, kad šioje srityje pakaks tik techninių žinių. Vilnius Coding School ir Vilniaus universiteto mokslininkai 2021 metų sausį, atliko tyrimą, kurio rezultatai parodė, kad kandidatui, pretenduojančiam į IT sritį neužtenka tik „kietųjų“ žinių. Yra svarbu, kad žmogus norėtų tobulėti, domėtųsi profesine sritimi, būtų imlus naujovėms, neabejotinai būtų smalsus, kūrybiškas ir t.t.

Vadinasi, norint tapti nepakeičiamu junior, neužteks tik techninių žinių, teks mažumėlę padirbėti su savimi. Tam, kad nepasimestum informacijos sraute ir žinotum į ką atkreiptį dėmesį dirbant su savimi, surašėme 10 punktų, kurie padės tobulėti ir tapti nepakeičiamu pradedančiuoju.

1. Norint tapti nepakeičiamu, reikės nueiti ekstra mylią. Atlikai šešias užduotis? Labai gerai, atlik ir septintą. Reikia suprasti, kad siekiant karjeros teks nusiteikti rimtai. Tik sunkus darbas duoda tuos saldžius vaisius apie kuriuos svajoji, o ir kai įdedi daug darbo, grąža sugrįžta kur kas greičiau nei planavai.

2. Antrasis išplaukia iš pirmojo, tačiau siūlome šią frazę užsirašyti ant sienos, užrašinėje, mobiliajame telefone – SĖKMĖ MYLI DIRBANČIUOSIUS. Kitaip tariant, dirbsi ir turėsi. Ir šis tinka tiek kalbant apie atlyginimus, tiek apie karjerą.
javascript lektorius e
3. Techninės žinios neabejotinai yra svarbios, tačiau asmeninės savybės, tokios kaip motyvacija, laiko planavimas, iniciatyvumas, noras dirbti, lankstumas, organizuotumas, smalsumas, komandiškumas yra itin svarbios. Visuomenėje yra įsiviešėjęs nykus stereotipas apie programuotojus. Yra manoma, kad programuotojas – vienišius, o realybė, dažnu atveju, yra visai kita. Dirbant komandoje tenka daug bendrauti su žmonėmis, priimti kartu sprendimus, kartais net pristatyti savo atliktus darbus bendradarbiams. Pravers ir organizuotumas bei gebėjimas planuoti laiką. Juk yra beprotiškai svarbu, kad žmogus gebėtų tilpti į darbų terminus ir darbus atliktu laiku. Trumpiau tariant, ugdydamas save nepraloši ir suklysi manydamas, kad pakanka išmanyti tik technines žinias.

4. Tačiau nustoti mokytis – nevalia, vadinasi technines žinias tobulinti privaloma. Savarankiškai skaityti, mokytis ir domėtis papildomai tikrai reikės, bet ir būk drąsus klausti „vyresnio“ už tave. Rugpjūčio pabaigoje vykusiame TECH kieme, mūsų mokyklos alumnė Indrė Minsevičiūtė pasakojo, kad naujajame darbe jai sunkiausia buvo perlipti per save ir užduoti klausimus labiau pažengusiems darbuotojams už save. Bet pati suprasdama, kad laiko baimei nėra, ėjo ir klausė. Ir visai nesvarbu, jeigu žmogus atrodė susirūpinęs, užsiėmęs ar per ne lyg rimtas. Imk pavyzdį iš Indrės ir sukaupk drąsą klausti, juk turi puikią progą mokytis iš geriausių! Tik už pagalbą nepamiršk padėkoti.
9 IT specialybes 1
5. Kartais net nepagalvotum, tačiau IT sritis yra daug kūrybinio mąstymo reikalaujanti sfera. Tad ugdykis kūrybiškumą! Tą gali pradėti daryti jau dabar sau užduodamas klausimą: kaip apibūdinčiau genio liežuvį? Skamba juokingai? Bet ar žinojai, kad tai yra pačio Leonodardo Da Vinčio kūrybiškumo skatinimo praktika? Da Vinčis panašaus tipo klausimus sau uždavė kiekvieną dieną ir išeidavo pasivaikščioti po miškus tam, kad nepaliautų ugdęs kūrybinio mąstymo. Tokių klausimų sau prisigalvoti kiekvieną dieną gali ir pats. Tad griebk šią Leonardo da Vinčio kūrybiškumo ugdymo praktiką nemokamai!

6. Persikvalifakavai? Fantastika! Nenurašyk savo įgytos ankstesnės patirties bei įgūdžių. Organizuotumas, gebėjimas susikoncentruoti, laiko planavimas, produktyvumo praktikos, komunikacija, loginis mąstymas, atsparumas, kantrybė ir t.t. – savybės, kurias neabejotinai pritaikysi ir IT srityje. Šie įgūdžiai yra žmogiškosios savybės, kurios itin vertinamos šiuolaikiniame pasaulyje, kur maža organizuotumo, socialinių tinklų blaška milžiniška, o motyvacijos žmonėms stinga. Dažnai virš 30 metų žmonės šias savybes jau yra įgiję ankstesnėse darbovietėse, todėl šiuo atveju persikvalifakvę žmonės – aukso grynuoliai įmonėms.
Darbas namuose
7. Junior‘as gali būti pranašesnis už senior‘ą. Nebūtinai techninėse žiniose, tačiau yra klaidinga manyti, kad pradedantys neturi ką pasiūlyti. Pavyzdžiui,  junio‘ai tikrai gali turėti daugiau motyvacijos nei senior‘as. Junior‘as yra „švarus lapas“ – o, tai reiškia, įmonė gali išsiugdyti tokį specialistą kokio jai reikia. Tad tai yra tavo stiprybė.

8. Klysk. Suprantame, klysti nėra smagu, ypač tada, kada esi naujoje pozicijoje ir norisi parodyti, kad esi vertas būti šioje darbo vietoje. Gali stengtis kuo mažiau klysti, tačiau pergyventi, jog suklydai nėra ko! Visiems visko nutinka, tik svarbiausia, suklydęs pripažink ir prisiimk atsakomybę. Ir tada mokykis iš klaidos.
kurybingumas idejos 1
9. Nerimauti, bijoti, nepasitikėti savimi pirmosiomis dienomis yra normalu, bet jei vis dar taip pat jautiesi po pusės metų, tai gali būti pirmieji red flag‘ai žymintys, kad vyksta kažkas ne taip, kaip turėtų. Todėl verta savęs paklausti, ar pakankamai klausi, ar neatidėlioji darbų, ar pakankamai komunikuoji su kolegomis tada, kada susiduri su sunkumais? Galų gale, ar su tavimi gerai elgiasi įmonėje? Būk atviras su savimi, tačiau neskubėk priimti greitų, impulsyvių sprendimų, tokių kaip, išeiti iš darbo. Pradžioje ką reikėtų padaryti, tai pasikalbėti! Drąsiai eik į nemalonius pokalbius su komandos ar įmonės vadovu. Gyvename tokioje visuomenėje, kai konfliktų ar sunkių bei nemalonių pokalbių vengimas yra normalizuojamas. Taip užsisukame tokiame velniškame rate, kai kaltiname kitus dėl mūsų problemų, tačiau patys nieko nedarome. Suprantame, kad pasakyti yra lengviau – sukaupk drąsos eiti į nemalonius pokalbius, nei tai padaryti. Todėl pateikiame keletą klausimų, į kuriuos reikėtų atsakyti ir taip būti pasiruošusiam tokiuose pokalbiuose:

  • Koks šio pokalbio tikslas?
  • Ko noriu pasiekti po šio pokalbio?
  • Koks idealiausias rezultatas turėtų būti po šio pokalbio?
  • Kodėl manau, kad su manimi elgiamasi netinkamai? Surašyk bent keletą prielaidų.
  • Ar yra dar panašių rūpesčių?
  • Kaip aš pats prisidėjau prie problemos sukūrimo? Ir ką galėčiau daryti kitaip?

 

Na ir paskutinis punktas – motyvacijai susigrąžinti bet kada, kada tik ją prarandi. Prisimink, nepakeičiamų nėra. Visada bus geresnių, produktyvesnių, techniškai labiau išprususių žmonių. Tačiau svarbiausia, ką ketini pats padaryti dėl to, kad taptum geresniu nei buvai vakar?

Ar pastebėjai, kad išvardinti punktai yra fundamentalūs ir pamatiniai bei tinkantys bet kuriai sričiai, kurioje sieki karjeros? Tech įmonės grįžta prie fundamentalių dalykų, kai žmoguje ieško pilno paketo. Juk visi norime dirbti su tais žmonėmis, su kuriais yra lengva bendrauti, lengva susitarti, smagu dirbti ir siekti kažko daugiau vardan visų bendros gerovės. Tikime, kad visi šiame pasaulyje esame tam, kad skleistume savo talentus, tad kodėl nepabandžius tai padaryti ir tau?

 

Negali apsispręsti kokią mokymų krypti rinktis?

Registruokis Karjeros konsultacijai.