Ar žinojote, jog vieno gyvenimo aprašymo peržiūrai atrankų specialistas vidutiniškai skiria nuo 5 iki 20 sekundžių, o vidutinis kandidatų į vieną poziciją skaičius siekia net 250?

 

Taip pat su metais keičiasi ir gyvenimo aprašymų dizaino bei turinio tendencijos, todėl neretai nutinka taip, jog žmonės naudoja pasenusio dizaino šablonus, kurie yra neinformatyvūs, perkrauti teksto ir perteklinės informacijos (pvz., Europass ir panašūs). Informatyvus ir kartu lakoniškas CV yra itin svarbus keičiant profesiją ir siekiant pradėti karjerą IT srityje. Taigi, Jūsų CV turi būti toks, kad jame visa informacija būtų aiški, suprantama iš pirmo žvilgsnio ir orientuota į Jūsų siekiamą poziciją. Šiame įraše norime parodyti, kaip atrodo geras, šiuolaikiškas gyvenimo aprašymas, kokie yra svarbiausi CV kūrimo aspektai, norint atkreipti potencialaus darbdavio dėmesį ir gauti kvietimą į darbo pokalbį.

Pirmiausia dalinamės gero CV pavyzdžiu, o tada jį pakomentuosime.

 

Tokio ar panašaus dizaino CV galite lengvai susikurti naudodamiesi specialiai tam skirtomis platformomis. Šis gyvenimo aprašymas buvo kurtas naudojantis www.canva.com. Kuriant CV, skirtą darbo paieškoms IT srityje, galite rinktis iš įvairių spalvų derinių, tačiau svarbu, kad jie nebūtų „akį rėžiantys“, o šriftai būtų neutralūs ir tekstas būtų lengvai įskaitomas. „Vaikiškomis“ raidėmis parašytas CV tikrai neatrodys tinkamai ir gali sukelti sunkumų jį skaitant.

Kaip matote pavyzdyje, geriausia, kai tekstas yra sudėliotas aiškiais blokais, kad tik užmetus akį matytųsi visa esminė informacija. Tačiau vien to neužtenka. Kad CV būtų tikrai aiškus, reikalingas tam tikras išdėstymas. Toliau jį ir aptarsime.

Vienas svarbiausių aspektų yra aiškiai įvardinti poziciją į kurią kandidatuojate, pvz., „Pradedantysis Full-stack programuotojas“, „Pradedantysis duomenų analitikas“, „Pradedančioji C# programuotoja“, „Pradedančioji rankinio testavimo specialistė“ ir pan. Labai svarbu apibrėžti vieną poziciją, nerekomenduojame nurodyti kelių Jus dominančių pozicijų, pvz., „Full-stack programuotojas-rankinio testavimo specialistas“, kadangi tai gali rodyti, jog Jūs dar nesate apsisprendę, kurioje srityje norite dirbti, o darbdaviai mėgsta konkretumą ir nori būti tikri, jog Jūs aiškiai žinote, kokioje konkrečioje pozicijoje norite dirbti. Geriausia, kad pareigų įvardijimas būtų po Jūsų vardu ir pavarde.

Dar visai neseniai buvo įprasta kartu su gyvenimo aprašymu atsiųsti ir motyvacinį laišką. Dabar darbdaviai vis rečiau to reikalauja, kadangi dažnai gauna šimtus CV ir taupydami laiką nori gauti svarbiausią informaciją iš vieno šaltinio (t. Y. Jūsų CV). Geriausias būdas pateikti savo motyvaciją – aprašyti ją CV viršutinėje dalyje, „Apie mane“ bloke. Šioje dalyje 3–5 sakiniais turėtumėte apibrėžti savo ankstesnę darbo patirtį, kas Jus paskatino keisti profesiją, kokius IT mokymus esate baigę ir kokio darbo šiuo metu ieškote. Stenkitės neviršyti nurodytos motyvacinės žinutės apimties, kadangi Jūsų CV neturėtų viršyti 1–2 puslapių. Venkite abstrakčių frazių, kurios gali suteikti darbdaviui informacijos, neatspindinčios Jūsų, ir sukelti klaidingų lūkesčių. Jeigu norite persikvalifikuoti, Jums yra būtina aprašyti savo motyvaciją, nes tik taip darbdavys galės suprasti, kodėl norite keisti profesiją. Būtent tai gali lemti, ar būsite pakviestas į darbo pokalbį.

Labai svarbu, kad potencialus darbdavys galėtų su Jumis susisiekti, todėl kontaktinė informacija turėtų būti matomoje vietoje – viršutinėje CV dalyje ar šone, priklausomai nuo CV šablono. Šiame bloke reikėtų nurodyti gyvenamąją vietą (užtenka miesto pavadinimo), telefono numerį, el. pašto adresą, nuorodą į LinkedIn paskyrą ir nuorodą į Jūsų mokymų metu sukurtus projektus. Mūsų laikais nemaža dalis komunikacijos darbo paieškų klausimais vyksta per LinkedIn platformą, todėl darbdavys gali susisiekti su Jumis per šį socialinį tinklą. Nuoroda į Jūsų projektus yra reikalinga tam, kad darbdavys galėtų įvertinti Jūsų technologijų žinių lygį (CV, kuriuose yra nuorodos į darbų pavyzdžius, yra ženkliai informatyvesni ir padeda darbdaviams priimti teigiamus sprendimus dėl kvietimų į darbo pokalbius). Rekomenduojame susikurti el. pašto adresą su Jūsų vardu ir pavarde, kadangi šmaikštūs ar humoristiniai slapyvardžiai gali sukurti neprofesionalumo įspūdį. Ta pati taisyklė galioja ir Jūsų socialiniams tinklams (ypač LinkedIn). Šią dalį rekomenduotume pavadinti „Asmeninė informacija“.

Prie informacijos apie save nebūtina nurodyti amžiaus, lyties, šeiminio statuso, vaikų skaičiaus ar pilietybės. Šie dalykai nesuteikia jokios vertingos informacijos apie Jus kaip darbuotoją ir neturėtų daryti įtakos priimant sprendimą dėl Jūsų įdarbinimo.

 

Įprastai asmuo, kuris keičia profesiją, neturi darbo patirties, susijusios su sritimi, į kurią persikvalifikuoja, todėl neretai ankstesnės darbo patirtys turi mažiau vertingos informacijos nei baigti mokymai, kurie su IT sritimi yra susiję tiesiogiai. Pvz., jeigu kandidatuojate į pradedančiojo Java programuotojo poziciją, vertingesnė informacija bus Jūsų baigti / lankomi mokymai (pvz., Java programavimo pagrindų mokymai) nei 5 metų patirtis pardavimų srityje. Todėl jeigu esate baigę IT mokymus ir Jūsų darbo patirtis nėra susijusi su pozicija, į kurią kandidatuojate, kita dalis po „Asmeninės informacijos“ turėtų būti „Mokymai“ arba „Išsilavinimas“. Mokymai turėtų būti išdėstyti atbuline tvarka nuo naujausių iki seniausių. Rekomenduojame aprašyti mokymus išsamiai, nurodant mokymų trukmę valandomis ir savaitėmis ar mėnesiais. Taip pat nurodykite mokymų metu įgytas žinias, išklausytas temas. Jeigu mokymų metu atlikote užduotis, sukūrėte baigiamąjį projektą, būtinai įdėkite nuorodą į savo darbus. Ši dalis yra itin svarbi, kadangi iš jos darbdavys gaus daug naudingos informacijos apie Jūs kaip specialistą.

Taip pat šioje dalyje nurodykite informaciją apie Jūsų įgytą išsilavinimą (aukštąjį, vidurinį ar kitą).

Po informacijos apie išsilavinimą turėtų eiti Jūsų darbo patirtis. Darbo patirtį rašykite atbuline tvarka, t. Y. Nuo naujausios arba dabartinės darbovietės, nurodant ankstesnes darbo patirtis. Jeigu turite daug metų patirties įvairiose darbovietėse, galite nurodyti tik 3 paskutiniąsias arba tas, kuriose dirbote pastaruosius 5 metus. Jeigu Jūsų darbo patirtis nėra susijusi su sritimi, į kurią persikvalifikuojate, aprašyti kiekvieną darbo poziciją užtenka 1–2 sakiniais. Likusią darbo patirtį galite nurodyti laikotarpiu „nuo–iki“, pvz., „2010–2015 m. darbas įvairiose vadybinėse pozicijose“. Tokiu atveju aprašymas nereikalingas.

Jei realios darbo patirties neturite, galite išvardinti organizacijas, kuriose savanoriavote arba atlikote praktiką. Jeigu neturite jokios darbo / praktikos / savanorystės patirties, šią skiltį galite praleisti.

Taip pat CV būtinai paminėkite savo techninius įgūdžius, kurie yra susiję su sritimi, į kurią persikvalifikuojate, arba pozicija, į kurią kandidatuojate. Venkite techninių įgūdžių vertinimo lygiais (pvz., HTML5 – pradmenys), procentais (pvz., SQL – 75 %) ir kitų išraiškų, kurios konkrečiai neapibrėžia to, ką Jūs gebate atlikti. Teisinga būtų nurodyti įgūdžius taip: pvz., HTML5 – kurti svetainės struktūrą; Power BI – kurti ataskaitas; Kurti testavimo scenarijus ir pan. Toks įgūdžių pristatymas labai aiškiai apibrėžia Jūsų turimas kompetencijas ir CV tampa informatyvesnis.

Kita svarbi informacija Jūsų gyvenimo aprašyme yra gimtoji kalba ir užsienio kalbų žinios. Reikėtų išvardyti Jūsų mokamas kalbas įvertinant žodžiais arba tarptautiniais lygiais (pvz., A2, B1, C1). Rekomenduojame nurodyti tarptautinius lygius tik tuo atveju, jeigu turite tai patvirtinantį sertifikatą.

Galiausiai savo CV galite nurodyti asmenines savybes ir hobius. Aprašant asmeninių savybių dalį rekomenduotume įvardinti tik tas savybes, kurios yra Jūsų išskirtinumas, pvz., esate labai komunikabilus ir draugiškas arba labai kruopštus ir pan. Venkite vardinti visas Jums žinomas savybes, kurios nėra Jūsų stipriosios pusės – svarbu ne savybių kiekis, o kokybiška informacija, atspindinti Jūsų pranašumus.

Jei norėtumėte dirbti tarptautinėje kompanijoje ir mokate anglų kalbą, vertėtų parengti CV anglų kalba. Tuo atveju, jeigu Jūsų anglų kalbos žinių lygis yra žemas arba šios kalbos nemokate, CV turėtų būti paruoštas lietuvių kalba. Norime atkreipti Jūsų dėmesį į vieną nerašytą taisyklę – jei darbo skelbimas yra anglų kalba, CV turėtų būti parengtas šia kalba, jeigu skelbimas lietuvių kalba – CV turėtų būti parengtas taip pat lietuvių kalba.

 

Parengę gyvenimo aprašymą peržiūrėkite, ar nepalikote gramatinių, spausdinimo ar rašybos klaidų. Jei nesijaučiate pakankamai raštingas arba rašote anglų kalba ir Jums trūksta žinių, paprašykite CV peržiūrėti geriau nusimanančių žmonių. Gyvenimo aprašymas su daug klaidų gali būti atmestas iškart, net neįvertinus turinio.

Apžvelgėme esminius dalykus, kurie turi būti gerame gyvenimo aprašyme. Žinoma, jį turėtumėte pritaikyti pagal savo patirtį, siekius ir savybes. CV turi atsirasti viskas, kas Jūsų manymu yra svarbu, tačiau laikykitės aukso vidurio – geriau mažiau, bet tiesa ir esmė, nei perkrautas gyvenimo aprašymas. Nepamirškite, kad CV skaitantys potencialūs darbdaviai ar darbuotojai vienam gyvenimo aprašymui peržiūrėti skiria maždaug 5–20 sekundžių. Per tiek laiko Jūsų CV turi patraukti akį ir užkabinti.