KAIP TURI ATRODYTI GERAS CV?

Jei seniai neatnaujinai savo gyvenimo aprašymo, greičiausiai nežinai, kad jų „mados“ keičiasi. Anksčiau įprasti šablonai, tokie kaip „Europass“ ir panašūs, dabar jau nėra tokie populiarūs. Ypač jei ieškai darbo IT srityje, tavo CV turi atrodyti moderniai, o tai reiškia, kad visa informacija turi būti aiški ir suprantama iškart. Šiame įraše norime parodyti, kaip atrodo tikrai geras, šiuolaikiškas gyvenimo aprašymas ir į ką svarbiausia atkreipti dėmesį jį kuriant.

Pirmiausia dalinamės gero CV pavyzdžiu, o tada jį pakomentuosime.

Pavardenio CV2

 

Tokio ar panašaus dizaino CV gali lengvai sukurti naudodamasis specialiai tam skirtomis platformomis. Tarkim, šis gyvenimo aprašymas buvo kurtas naudojantis www.canva.com platforma. Kuriant CV, skirtą IT sričiai, geriau rinktis neutralių spalvų šablonus ir klasikinius šriftus. Spalvingas ir „vaikiškomis“ raidėmis parašytas CV tikrai neatrodys solidžiai.

Kaip matai pavyzdyje, geriausia, kai tekstas yra sudėliotas aiškiais blokais, kad tik užmetus akį matytųsi visa esminė informacija. Tačiau vien to neužtenka. Kad CV būtų tikrai aiškus, reikalingas tam tikras išdėstymas. Toliau jį ir aptarsime.

Dar visai neseniai buvo įprasta kartu su gyvenimo aprašymu atsiųsti ir motyvacinį laišką. Dabar jau retai kas taip daro. Darbdavys dažnai gauna šimtus CV, todėl greičiausiai jis negaiš laiko skaitydamas ilgus rašinėlius. Stipriame gyvenimo aprašyme tavo motyvacija turi matytis iškart, todėl įtrauk ją į CV pačioje pradžioje. Jokiais būdais neišsiplėsk, iškart kalbėk apie esmę, nuoširdžiai ir konkrečiai. Nerašyk abstrakčių frazių, kurios galbūt visai nėra apie tave. Jei kyla klausimas, ar verta apie savo motyvaciją rašyti apskritai, ypač jei nori persikvalifikuoti, net neabejok, rašyk būtinai, nes tik taip darbdavys galės suprasti, kodėl nori pakeisti sritį į galbūt radikaliai kitokią. Stenkis, kad tavo visas CV nebūtų ilgesnis nei 1,5 puslapio, todėl ir įžanginis tekstas negali būti labai ilgas.

Pačiame CV viršuje turi matytis ir tavo kontaktai. Būtinai prie jų parašyk savo „LinkedIn“ profilio bei kitas nuorodas, kur darbdavys galėtų pasidomėti tavimi labiau, jei tavo gyvenimo aprašymas jam iškart patiks. Jei turi savo darbų „portfolio“, nepamiršk įkelti nuorodos – tai bus tavo pranašumas. Taip pat labai svarbu, kad tavo el. pašto adresas būtų tavo vardas ir pavardė ar bent inicialai, lygiai kaip ir socialiniai tinklai, kuriais dalinsiesi savo CV, turi būti tavo vardu, o ne slapyvardžiu.

Prie informacijos apie save nereikia nurodyti nei savo amžiaus, nei šeimyninio statuso, nei vaikų skaičiaus. Taip, seniau šie dalykai buvo įprasti, bet dabar jau atrodys keistai, ypač IT srities gyvenimo aprašyme.

Po motyvacijos ir kontaktų tavo CV turi sekti tavo darbo patirtis, tavo tikslai (ypač jei persikvalifikuoji ir tavo turima darbo patirtis nėra susijusi su IT) bei tavo konkretūs įgūdžiai ir jų lygis. Darbo patirtį rašyk atbuline tvarka, t. y. pirmiausia turi eiti tavo naujausia arba dabartinė darbovietė, o vėliau iš eilės vis senesnės. Jei realios darbo patirties neturi, gali surašyti organizacijas, kurioms priklausei, savanorystės patirtį ir pan.

Toliau CV turėtų eiti tavo išsilavinimas. Būtinai įtrauk viską, ko mokeisi, ne tik aukštąjį ar aukštesnįjį išsilavinimą, bet ir internetu baigtus kursus. Prie kursų surašyk, kiek valandų jie truko. Lygiai kaip ir darbo patirtį, išsilavinimą rašyk atbuline tvarka – tavo vidurinis išsilavinimas turi likti pačioje pabaigoje.

Taip pat CV būtinai paminėk savo asmenines savybes. Nemeluok, nes per darbo pokalbį darbdavys gali lengvai išsiaiškinti „blefą“. Geriausia yra nurodyti tas asmenines savybes, kurios pravers dirbant įmonėje, kurioje sieki įsidarbinti.

Galiausiai į gyvenimo aprašymą įtrauk tavo mokamas kalbas ir jų lygius bei savo hobius. Kalbų žinios parodys, ar tu galėtum dirbti tarptautinėje įmonėje, stažuotis užsienyje ir pan. Hobiai nemažai pasako apie tavo asmenybę, todėl darbdaviui pravers ir tokia informacija. Taip pat pasidomėk, galbūt įmonė, kurioje nori darbintis, laisvalaikiu propaguoja kažkokias veiklas (pvz., maratono bėgimą), ir jei tai sutampa su tavo pomėgiu, būtinai paminėk.

Jei ieškai darbo IT srityje, būtų gerai, kad turėtum gyvenimo aprašymo versiją anglų kalba, ypač, jei nori įsidarbinti tarptautinėje įmonėje. Dažnai tokių įmonių vadovai būna užsieniečiai ir kandidatų atranka būna derinama ir su jais. Jei nežinai, kokia kalba siųsti CV, orientuokis pagal tai, kokia kalba yra parašytas darbo skelbimas – jei skelbimas yra angliškai, tai ir gyvenimo aprašymą siųsk anglų kalba.

Dar vienas labai svarbus dalykas – tavo gyvenimo aprašyme negali būti gramatinių klaidų. Jei nesijauti pakankamai raštingas arba jei rašai anglų kalba ir tau trūksta žinių, paprašyk tavo CV peržiūrėti geriau nusimanančių žmonių. Gyvenimo aprašymas su daug klaidų gali būti atmestas iškart, net nepasigilinus į turinį. 

Apžvelgėme esminius dalykus, kurie turi būti gerame gyvenimo aprašyme. Žinoma, jį gali ir net privalai pritaikyti pagal savo patirtį, siekius ir savybes. CV turi atsirasti viskas, kas, tavo manymu, yra svarbu, tačiau laikykis aukso vidurio – geriau mažiau, bet tiesa ir esmė, nei perkrautas gyvenimo aprašymas. Nepamiršk, kad CV skaitantys darbdaviai ar darbuotojai vienam gyvenimo aprašymui skiria maždaug 20 sekundžių. Per tiek laiko tavo CV turi patraukti akį ir užkabinti.

 

Sekantis etapas – darbo pokalbis! Apie tai daugiau sužinoti gali ČIA.

Registracija
Kontaktai