Jei pradėjai domėtis programavimu, dairytis po darbo skelbimus, turbūt ne kartą pastebėjai terminą „UX/UI dizaineris“ – jų poreikis rinkoje šiuo metu tikrai nemažas. Šiame įraše glaustai apžvelgsime, kas yra UX/UI dizainas ir ką daro šios srities dizaineriai.
UX yra „User Experience“ (naudotojo patyrimas), o UI – „User Interface“ (naudotojo sąsaja) trumpinys. Tiksliai apibrėžti, kas yra UX/UI dizainas, ganėtinai sunku, nes iš esmės tai pusiau mokslas, pusiau menas. Toliau paaiškinsime, kodėl taip yra.
Naršydamas po įvairias interneto svetaines ar mobiliąsias programėles, turbūt pastebėjai, kad vienos yra iškart suprantamos ir patogios naudoti, o kitose pasimeti ir nežinai, kur ką rasti. Nemažai programuotojų kurdami svetaines neskiria didelio dėmesio jų patogumui ir funkcionalumui. Būtent čia ir prireikia UX/UI dizainerio darbo. Geras UX dizaineris sukurs vartotojui daug patogesnę ir malonesnę naudoti aplinką, o geras UI dizaineris užtikrins, kad vartotojas intuityviai susigaudys aplinkoje, o ne aklai klaidžios, bandydamas rasti reikiamą informaciją.
Nors UX/UI dizaineris į projektą gali įsitraukti bet kuriuo etapu (tarkim, nurodyti programuotojui, kad puslapio išdėstymas yra nepatogus ir pan.), tačiau labiausiai jo indėlio reikia dizaino kūrimo etapu, prieš programuotojams pradedant visą programavimo procesą. UX/UI dizaineris pateikia eskizus ir karkasus, kaip turėtų atrodyti patogi ir aiškiai suprantama svetainė ar programėlė, o toliau darbą perduoda grafikos dizaineriams ir programuotojams, kurie šias idėjas įgyvendina.
Visgi UX/UI dizainas nėra vien menas ir vaizduotė. Šie dizaineriai taip pat atlieka ir tyrėjo darbą. Kai jau būna sukurtas pradinis būsimos svetainės „veikiantis“ dizainas, UX/UI dizaineris imasi jį testuoti su realiais naudotojais, kitaip tariant – vykdo tyrimą, kad įsitikintų, ar viskas naudotojams yra aišku, suprantama ir patogu. UX/UI dizaineriai iš esmės yra labiausiai į klientus orientuoti interneto svetainių programavimo komandos nariai, nes būtent jiems tenka darbas suprasti, ar svetainė bus tikrai sėkminga, o jei ne, tuomet jie teikia pasiūlymus, kaip gerinti svetainės dizainą ir funkcionalumą.
Šiame įraše apžvelgėme tik pagrindines UX/UI dizainerio darbo ypatybes. Iš tiesų tai labai plati ir įdomi specialybė, apimanti tiek kūrybinį, tiek analitinį darbą, tiek darbą su žmonėmis. Jei jauti, kad būtent tokie dalykai ir traukia tave – pirmyn, mokykis UX/UI dizaino!