„Vilnius Coding School“ mokykloje kasdien susiduriame su daugybe IT sritimi susidomėjusių žmonių ir ilgainiui supratome, kad ne visi, norintys dirbti IT srityje, domisi tik programavimu, o gal tiesiog turi daugiau noro ir talento užimti ir kitas pozicijas. Be programuotojų IT srityje taip pat labai svarbūs yra ir projektų vadovai. Tačiau IT projektų valdymas yra gana sudėtingas ir daug iššūkių keliantis procesas. Čia pagelbėti gali „Agile“ projektų valdymo metodikos. Šiame įraše norime trumpai pristatyti „Agile“ ir paaiškinti, kuo tai skiriasi nuo įprasto projektų valdymo.
Vykdant tiek IT, tiek bet kokį kitą projektą, svarbiausia pradžioje yra išsiaiškinti kliento poreikius, tuomet suplanuoti biudžetą ir sudaryti veiksmų planą. Neretai būna daroma prielaida, kad klientas tikrai žino, ko nori, kad vykdytojai žino, kaip sukurti, ir kad vystant projektą niekas nesikeis. Įvykdžius projektą, jis testuojamas ir atiduodamas klientui. Tačiau realybėje retai kada viskas vyksta taip sklandžiai ir čia prasideda problemos – klientas, pamatęs galutinį rezultatą, supranta, kad kažkuri ar didžioji dalis jam netinka, prašo kažką keisti, tuomet, žinoma, nebeužtenka biudžeto ir gaištamas papildomas laikas. O kartais vieno dalyko IT projekte pakeitimas praktiškai reiškia jo viso perdarymą iš naujo.
„Agile“ metodikos sukurtos tam, kad viso to būtų galima išvengti. Nuo įprasto projektų valdymo „Agile“ visų pirma ir labiausiai skiriasi tuo, kad projektas nevykdomas visas iškart. Pradžioje lygiai taip pat sudaromas veiksmų planas, nustatomi tikslai ir prioritetai, tačiau viskas padalinama į mažus etapus. Skirtingai nei įprastame projektų valdyme, naudojat „Agile“ metodus manoma, kad klientas ilgainiui atras, ko nori, vykdytojai atras, kaip tai sukurti, o pokyčiai eigoje bus neišvengiami. Tokiu būdu netikėtumai ir neatitikimai, biudžeto ir projekto vykdymo trukmės svyravimai sumažinami iki minimumo, nes įvykdžius kiekvieną mažą etapą jis yra testuojamas ir derinamas su klientu. Ypač IT projekte yra svarbu pakeitimus daryti kuo anksčiau, o ne tada, kai viskas projektas jau yra baigtas.
Taigi, „Agile“ metodikos padeda dirbti lengviau, greičiau ir paprasčiau, išvengti sunkiai pataisomų klaidų ir nesusikalbėjimo su klientu bei, žinoma, sutaupyti. „Agile“ yra skėtinis terminas, bendrai apibūdinantis visas metodikas, kurios atitinka „Agile“ principus. Metodikų yra įvairių – vienos jų tiksliai nurodo projekto vykdymo etapus, kitos palieka daugiau laisvės, yra labiau prisitaikančios. Metodikos pasirinkimą dažniausiai lemia įmonės ar projekto dydis ir apimtis. Vienos populiariausių „Agile“ metodikų yra „Scrum“ ir „Kanban“ – su jomis supažindinsime kituose mūsų įrašuose