Ankstesniame įraše apie „Blockchain trumpai pristatėme, kas tai yra. Šiame įraše norime išsamiau paaiškinti, kaip tai veikia. Vienas paprastesnių būdų tai padaryti – palyginti blokų grandinės veikimo principą su bankų veikimo principu.

Bankai turi centrines duomenų bazes, kuriose kaupiami visi banko klientų duomenys – sąskaitų numeriai, pervedimai ir t. t. Kiekvieną kartą, kai prisijungi prie banko ir atlieki kažkokį veiksmą, bankas atnaujina duomenų bazę. Prisijungimą prie šios duomenų bazės turi tik bankas, todėl ir kažką keisti joje gali tik bankas. Nebent…  jas kažkas „nulaužia“ ir tada pridaro daug problemų.

Blokų grandinė iš esmės skiriasi nuo bankų tuo, kad joje „prisijungimus“ turi visi. Kitaip tariant, visi kompiuteriai, esantys blokų grandinės tinkle, mato viską, kas joje yra. Kiekvienas naujas veiksmas, t. y. naujas duomenų blokas, yra „įrašomas“ griežtai tik grandinės gale, o viskas, kas buvo atlikta iki tol, yra nepajudinama, todėl „įsilaužti“ į blokų grandinę ir ją sudarkyti yra praktiškai neįmanoma. Jei visgi kažkas bandytų daryti pakeitimus grandinėje, tie pakeitimai būtų atmesti, nes jie nesutaptų su kiekvieno naudotojo kompiuterio duomenų bazėje saugoma grandinės informacija.

Imkime konkretų pavyzdį – tu nori kažkam persiųsti bitkoiną ir pateiki informaciją apie savo ketinimą kiekvienam tinkle esančiam kompiuteriui. Jei paaiškėtų, kad tu nesi prisijungęs prie tinklo arba neturi tiek bitkoinų, kiek nori siųsti, tavo veiksmas nebus patvirtintas.

kaip veikia blockchain 1

Image Credit: Christoph Burgdorfer

Kaip veikia kriptovaliutos persiuntimas? Kiekviena blokų grandinėje esanti „piniginė“ (banke tai būtų tavo sąskaita) turi asmeninį ir viešą kriptografinį raktą, kurį sudaro labai ilgas skaičius. Šis skaičius sukuriamas naudojant algoritmą, kuris sukuria visiškai unikalų raktą, skirtą būtent tiems konkretiems duomenims koduoti. Viešas raktas yra matomas visam kompiuterių tinklui kartu su skaitmeniniu parašu, kurį sugeneruoja privatus raktas. Viešo rakto ir skaitmeninio parašo užtenka, kad kiti blokai galėtų patvirtinti, jog tavo pervedimas yra teisėtas.

Taigi, nors blokų grandinės veikimas yra paremtas visų į tinklą sujungtų kompiuterių dalyvavimu ir, norint atlikti bet kokį veiksmą, reikalingas šių kompiuterių patvirtinimas, tačiau kartu tai visiškai saugus ir privatus būdas manipuliuoti pinigais, nes tavo duomenys yra užkoduojami rakte.

Tikimės, kad šis įrašas padėjo geriau suprasti „Blockchain“ veikimo principą. Jei norėtum sužinoti dar daugiau, kviečiame registruotis į „Blockchain“ mokymus.

Čia galite rasti įvykusių renginių apie „Blockchain“ su Vytautu Kašėta ir Ilja Laurs nuorodas.