Daugelis turbūt girdėjo, kad „Blockchain“ – tai technologija, kuri „slepiasi“ už kriptovaliutų, tokių kaip „Bitcoin“. Tačiau ši technologija turi daug didesnį potencialią nei panaudojimą vien skaitmeninei valiutai kurti. Bankininkai, draudėjai, Volstritas ir Silicio slėnis, net patys žymiausi IT pasaulio atstovai, pavyzdžiui, Bilas Geitsas žavisi šia technologija ir sugalvoja vis naujų būdų jai panaudoti. Taigi, kas yra ši ypatinga technologija, taip sujudinusi pasaulį?

Kas yra „Blockchain“?

Dabartiniame pasaulyje, norint atsiskaityti ar pervesti pinigus virtualiai, yra įprasta, kad tokiame procese dalyvauja „tarpininkas“, dažniausiai – bankas. „Blockchain“ technologija leidžia pirkėjams ir pardavėjams kontaktuoti tiesiogiai, be jokių trečiųjų šalių. Naudojant specialią kriptografiją (informacijos užšifravimą ir atšifravimą) sukuriama tarsi skaitmeninė „buhalterijos knyga“, kurioje esančius mokėjimus gali matyti visi prisijungę. Kad pinigų pervedimas būtų sėkmingas, visi į tokį tinklą sujungti kompiuteriai turi jį patvirtinti.

 

Kaip tai veikia praktiškai?

Paimkime „Bitcoin“ pavyzdį – „blockchain“ technologija leidžia išsaugoti kiekvienos finansinės operacijos detales, todėl užtikrina, kad tuo pačiu „bitkoinu“ nebus atsiskaityta daugiau nei vieną kartą.

Pav.: Financial Times

 

Kodėl „Blockchain“ technologija yra revoliucinė?

Ši technologija gali būti naudojama iš esmės visoms piniginėms operacijoms. Tarkim, mokant mokesčius ar siunčiant pinigus į tas šalis, kur bankininkystė nėra gerai išvystyta. „Blockchain“ taip pat gali sumažinti apgavysčių skaičių, nes kiekvienas veiksmas yra išsaugomas ir matomas visiems.

 

Kas gali naudoti „Blockchain“?

Teoriškai, masiškai išpopuliarėjus šiai technologijai, ja galėtų naudotis kiekvienas, turintis priėjimą prie interneto.

 

Kokios „Blockchain“ perspektyvos?

Kol kas tik labai nedidelė pasaulio BVP dalis egzistuoja blokų grandinėje. Tačiau ekspertai spėja, kad per artimiausią dešimtmetį ši technologija sparčiai populiarės, nes jos naudojimas pagreitina atsiskaitymus bei padeda sutaupyti mokesčių už tarpininkavimą.

 

Jei norėtum apie „Blockchain“ sužinoti daugiau, registruokis į nemokamą renginį „Vilnius Coding School“  – „Kodėl verta tapti Blockchain programuotoju?