Anksčiau esame kalbėję apie Agile projektų valdymą, kaip itin tinkamą kartais sudėtingiems ir iššūkių keliantiems IT procesams suvaldyti. Viena iš populiariausių Agile metodikų yra Scrum, tačiau tam, kad ji sklandžiai veiktų, komandoje reikia už tai atsakingo žmogaus. Šiame įraše pasidalinsime informacija apie Scrum Master (lietuviškai – Scrum specialisto) poziciją – kas tai yra, ką toks žmogus daro, kokių savybių jam reikia.

 

Kas yra Scrum Master?

Šis žmogus kompanijoje yra atsakingas už įvairių procesų suvaldymą. Paprastai jis nedalyvauja priimant sprendimus dėl tam tikrų veiksmų, tačiau jis turi užtikrinti, kad šie veiksmai būtų atlikti sklandžiai. Taip pat neretai įvairių sričių darbuotojai gali nesuprasti, kaip vyksta Scrum projektų valdymas, todėl būtent tokio specialisto darbas yra išaiškinti komandoms procesus, kuriuos vykdant darbas vyks sklandžiau.

 

Ko Scrum Master neturėtų daryti?

Scrum Master neturėtų būti tas, kuris spaudžia visus dirbti geriau ir sklandžiau. Atvirkščiai – tai turėtų būti žmogus, kuris vienija kolektyvą, įneša sklandumo į įvairius darbo procesus. Taip pat ne šio specialisto darbas yra sakyti ar kitaip parodyti kitiems komandos nariams, kad jie dirba ne itin atsakingai ir vis kažką „pridirba“. Kitaip tariant, Scrum Master turėtų pastebėti ir įvertinti tuos, kuriems sekasi gerai, kurie puikiai siekia savo tikslų, nes būtent tokie žmonės tampa pavyzdžiu ir įkvėpimu tiems, kuriems galbūt ne taip gerai sekasi.

 

 

Koks yra Scrum Master ir likusios komandos ryšys?

Scrum Master turi būti pasiekiamas visada, kad susidūrus su kliūtimi, kuri stabdo darbą ir trukdo pasiekti tikslų, jis galėtų išsiaiškinti, kur yra problema – galbūt vienas skyrius neskuba siųsti atsakymo kitam, galbūt naudojama sena ir neefektyvi programinė įranga ir pan. Taip pat šis specialistas turi komunikuoti tarp komandų, kad visi sužinotų apie vykdomus procesus ir bet koks pasikeitimas kažkurioje iš komandų netrukdytų kitų, susijusių komandų darbui vien todėl, kad jie apie tokį pasikeitimą nežinojo.

 

Kokie yra reikalavimai, norint tapti Scrum Master?

Visų pirma, toks žmogus turi būti nors kiek susipažinęs su Scrum projektų valdymo metodika. Idealiausia, jei jis būtų baigęs Scrum ar Agile mokymus, nors neretai kompanijos, radusios tinkamą kandidatą, pačios suorganizuoja tokius mokymus. Mokymai paprastai užtrunka vos kelias dienas, o po jų žmogus gauna jo žinias patvirtinantį sertifikatą.

 

Jei tave sudomino Scrum Master pozicija ir norėtum išmokti efektyviai valdyti IT projektus, dirbti darbą, kur tu būtum tas žmogus, kuris įkvepia ir skatina kitus, kuris stengiasi užtikrinti sklandų įvairių procesų veikimą bei pašalinti tam trukdančias kliūtis, kviečiame susipažinti su Agile projektų valdymu iš arčiau ir sudalyvauti nemokamoje paskaitoje. Tikime, kad ši paskaita padės apsispręsti, ar norėtum savo žinias gilinti Agile mokymuose, kuriuose išmoksi tiek Scrum, tiek Kanban projektų valdymo metodikų. Šie mokymai užtrunka vos kelias dienas, tačiau yra išsamūs ir koncentruoti, todėl per labai trumpą laiką gali pagilinti savo žinias ir padidinti kompetenciją IT projektų valdyme.