Kaip ir daugeliui dalykų gyvenime, freelance’inimas pareikalaus laiko, pasiruošimo bei atsidavimo, tačiau pastangos neliks nepastebėtos. Tam, kad į šį naują pasaulį žengtum tvirtu žingsniu, parengėme straipsnį. Sužinok, kaip tapti laisvai samdomu web dizaineriu.
Susipažinus su dirbančiojo savarankiškai pagrindais, metas pradėti veikti. Neslėpsime, naujoji veiklos rūšis pakeis tavo gyvenimą.
4 pagrindiniai privalumai laisvai samdomiems darbuotojams:
- Stabili darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyra
- Buvimas savo paties viršininku
- Laisvė pasirinkti savo darbo valandas, klientus ir darbo užmokestį
- Projektų įvairovė
Atrask savo nišą ir įvaizdį
Pirmiausia turi nuspęsti, kokie bus esminiai principai, kuriais vadovausies. Atsakyk sau:
Koks mano tikslas?
Kokios mano vertybės?
Kuo aš išskirtinis?
Tai – tavo autentiškas įvaizdis. Jis padės ugdyti klientų lojalumą, pateiks tikslinę žinutę klientams ar kitoms įmonėms ir netgi pagelbės rinkodaros strategijoje.
Tavo įvaizdis turi atsispindėti ir darbuose. Lengviausia tai pateikti susikūrus portfolio svetainę. Išsirinkus tinkamiausią, pristatyti tuos darbus, kurie sulaukė didžiausio pasisekimo įmonėms, organizacijoms ar asmenims. Jeigu tai tik pradžia, pasisiūlyk pagelbėti mažesnei organizacijai, praktikanto ieškančiai įmonei ar ištiesti pagalbos ranką pažįstamui – darbų sąrašas iškart pailgės. Žinoma, taip pat gali kurti dizainą savo nuožiūra ir tai pridėti į portfolio.
Pagrinde įsitikinkink, kad svetainę papuošė orginalūs, akį traukiantys ir stulbinantys darbai, kurie sukurs teigiamą pirmą įspūdį. Pademonstruok kuo platesnį įgūdžių spektrą, atskleidžiant dizaino teorijos žinias ir skirtingus stilistinius metodus bei įvairių platformų supratimą. Tai puiki vieta įtraukti ir susijusius įgūdžius: UX dizainas, UI dizainas, patirtis su WordPress ir pan. Tavo dizainas turėtų būti kuo unikalesnis ir perteikiantis asmeninį stilių.
Vilnius Coding School pataria: sutelkus dėmesį į tam tikrą web dizaino nišą, lengviau pavyks pelnyti savo įgūdžių pripažinimą ir pildyti klientų sąrašą. Todėl apsvarstyk galimybę specializuotis tam tikroje web dizaino srityje, pavyzdžiui, el. komercijoje, mobiliose programėlėse ar konkrečių tipų įmonėms skirtose svetainėse.
Įteisink veiklą
Individuali veikla turi būti įregistruota. Tam nereikia notarų ar sudėtingų dokumentų pildymo. Viską galima atlikti paprasčiausiai internetu:
1. Keliauki į “vmi.lt” ir pasirinkus “Mano VMI” prisijunk prie asmeninės paskyros.
2. Sekantis žingsnis „Dokumentai ir pranešimai“.
3. Rinkis „Dokumentai“.
4. Spausk „Užsisakyti paslaugą“.
5. Atidariusioje naujoje eilutėje reikia užsisakyti paslaugą: „Mokesčių mokėtojo registrinių duomenų tvarkymas/individualios veiklos registravimas”.
6. Užpildyk visus prašomus duomenis, patikrink juos kelis kartus ir patvirtink.
Sąskaita123 sako: įregistruojant veiklą, reikia nurodyti jos kodą. Lengvai rask tinkamiausią ČIA.
Pradėk kurti
Puiki vieta pradėti yra ankstesni darbdaviai ar partneriai, su kuriais jau dirbai. Jie jau žino tavo metodiką ir galimybes, tad tikėtina, kad pasamdys tave atlikti vieną ar kitą darbą. Jei šis variantas nėra galimas, internete yra darbo platformų su konkrečiais pasiūlymais. Pavyzdžiui, vieni gali samdyti web dizainerį už 10 dolerių, o kiti – 125 dolerius per valandą už pradinio puslapio sukūrimą. Kainos kaip ir darbai – svyruoja. Viskas priklauso nuo galimybių, įgūdžių ir patirties. Tiesa, dirbant sau turi pasirūpinti pats atsiskaitymu ir patvirtinti sudaromos sutarties punktus.
Ar žinojai? Sąskaitas faktūras klientams gali išrašyti ir nemokamai, o VMI siūlo lengvatas asmenims, kurie pradeda užsiimti savo veikla ir dar nėra sulaukę 29 metų.
Nestokok drąsos
Dažnas tik pradėjęs imasi projektų, dėl kurių nėra tikras ar pavyks juos įgyvendinti. Tad jei nesi 100 % įsitikinęs, kaip pabaigsi tai, ką pradėjai? Visada būk realistas ir neviniodamas žodžių į vatą, pasakyk klientui, kada darbas bus atliktas. Jeigu matai, kad tai užtruks, geriau informuoti dabar ir neatidėlioti.
Neleisk, kad pasitikėjimo stoka trukdytų siekti didesnių projektų. Juk kaip kitaip tobulėsi ir gilinsi įgūdžius?
Viskas įmanoma. Dabar vadovauji tu.
Vilnius Coding School pataria: remiantis JAV darbo statistikos duomenimis, prognozuojama, kad nuo 2018 iki 2028 metų web dizaino poreikis išaugs 13%, o tai yra daug greičiau nei vidutiniškai. Tad ir suklupus jokiu būdu nepasiduok. Jei manai, kad web dizainas yra tavo pašaukimas – siek jo.
Ir pabaigai…
Tavo tikslas – susikurti darbštaus, patikimo ir sąžiningo web dizainerio reputaciją.
Visada turėk omenyje:
- Nesirinkti lengviausio kelio
- Neskubinti projekto eigos
- Su visais klientais elgtis pagarbiai ir jų neišskirti