Tęsiame įrašų seriją apie techninius darbo pokalbius. Praeitą kartą kalbėjome apie tai, kaip pasiruošti darbo pokalbiui. Šį kartą norime papasakoti, kokie etapai paprastai sudaro darbo pokalbį, ko tikėtis kiekviename iš jų ir kaip gerai pasirodyti kiekvieno metu.

Paprastai techninį darbo pokalbį sudaro trys etapai: pokalbis telefonu, nuotolinė (namų darbų) užduotis ir gyvas („prie lentos“) pokalbis. Toliau išsamiai aptarsime kiekvieną iš jų.

 

techninis darbo pokalbis 2 dalis pokalbio etapai 2

Pokalbis telefonu

 Jei sulaukei skambučio iš trokštamo darbdavio – sveikiname! Tu praėjai svarbų etapą, buvai pastebėtas, o dabar reikia padaryti gerą pirmą įspūdį bendraujant tiesiogiai.

Kas svarbiausia, sulaukus tokio skambučio?

  • Būk nusiteikęs entuziastingai, rodyk susidomėjimą kompanija ir darbo vieta, į kurią pretenduoji.
  • Jei tau paskambino žmogiškųjų išteklių vadybininkas (ne programavimo srities atstovas), atkreipk dėmesį į savo „minkštuosius“ įgūdžius, o jei sulaukei techninio skyriaus žmogaus skambučio, stenkis pademonstruoti savo technines žinias.
  • Būk atviras: aiškiai išsakyk savo lūkesčius ir papasakok, su kuriais projektais norėtum dirbti labiausiai.

Jei pretendavai į skirtingas darbo pozicijas skirtingose įmonėse, būk pasiruošęs pokalbiui telefonu su kiekviena iš jų. Nekalbėk bendromis frazėmis, darbdavys turi matyti, kad tu tikrai domiesi būtent jų kompanija.

 

Nuotolinė (namų darbų) užduotis

Kai kurios kompanijos prieš pakviesdamos tave į realų pokalbį, nori patikrinti, kaip tau sekasi susidoroti su užduotimis. Šios užduotys gali būti kelių tipų:

  • „Gyvai“ atliekama užduotis per vaizdo interviu, specialioje programėlėje arba per Google Docs.
  • Namų darbų užduotis, kuriai atlikti turėsi iki savaitės.

techninis darbo pokalbis 2 dalis pokalbio etapai 3

Atlikdamas šias užduotis pirma įsitikink, kad tikrai gerai supratai, ko prašoma, įsiskaityk į užduotį, kad nepraleistum kažko svarbaus. Prieš atlikdamas pasirašyk planą, taip bus lengviau nepasimesti.

Ko darbdavys tikisi iš tavęs šios užduoties metu?

  • Pamatyti tavo programavimo įgūdžius.
  • Pamatyti, kaip moki spręsti problemas.
  • Pamatyti, kaip moki bendradarbiauti.

Šio darbo pokalbio metu nesukčiauk ir neieškok sprendimų kažkur internete. Tikėtina, kad darbdavys paprašys tavęs paaiškinti vieną ar kitą savo spendimą, taigi tu turi gerai suprasti viską, ką parašei.

 

Gyvas pokalbis („prie lentos“)

Jei praėjai pirmus du etapus, būsi pakviestas atvykti į ofisą ir sudalyvauti gyvame pokalbyje, gali būti, kad gausi tam tikrą užduotį. Šios užduotys kartais vadinamos „prie lentos“ (angl. Whiteboard Challenge), nes iš tiesų tavęs gali paprašyti rašyti kodą ant lentos arba atlikti kokią kitą loginio mąstymo užduotį. Taip pat, jeigu sužinojote, kad reikės atlikti užduotį, yra rekomenduojama atsinešti savo kompiuterį. Šis etapas yra pats svarbiausias – jei pasirodysi gerai, darbas tavo rankose!

techninis darbo pokalbis 2 dalis pokalbio etapai 2

Svarbiausi dalykai per gyvą pokalbį:

  • Prieš pradėdamas rašyti kodą, būtinai paklausk visko, kas tau neaišku.
  • Rašydamas kodą sakyk garsiai ką galvoji. Darbdaviui lygiai taip pat kaip rezultatas, svarbu ir tai, kaip tu prieini prie vieno ar kito sprendimo. Kartais daug svarbiau už rezultatą būna kūrybingas mąstymas – pademonstruok jį.
  • Kalbėk aiškiai ir tiksliai. Geriau pirma pagalvok, ką sakysi, o ne skubėk.
  • Jei pasimetei, nebandyk apsimesti, kad taip nėra. Garsiai pasakyk, kad kažkurios vietos nesupranti ir nežinai, ką daryti, bet kartu pasamprotauk, kaip tavo manymu būtų galima išspręsti problemą.

Turėk omeny, kad šiuo darbo pokalbiu etapu svarbu ne tik pademonstruoti savo technines žinias, bet ir savo asmenybę, gebėjimą kultūringai bendrauti, atvirumą ir komunikabilumą. Tiesiog stenkis neįsitempti ir būti savimi, o žinios niekur neišgaruos ir vienaip ar kitaip jas pademonstruosi.

Aptarėme pagrindinius techninio darbo etapus ir ko per juos tikėtis. Žinodamas, ko tikėtis, gali geriau pasiruošti ir nusiteikti tam, kas laukia, o tai leis mažiau nervintis pačių pokalbių metu. Kitame įraše aptarsime, kokių klaidų vengti pokalbio metu ir ko svarbu paklausti darbdavio.