Jei neseniai išmokai programuoti ir dabar planuoji ieškoti darbo, turbūt nerimauji galvodamas, kaipgi tau seksis per darbo pokalbį. IT srities pokalbiai, kitaip vadinami techniniai pokalbiai, yra kiek kitokie nei daugelis darbo pokalbių ir jie tikrai reikalauja specialaus pasiruošimo. Techninis darbo pokalbis labiau primins egzaminą, o ne tikrą pokalbį, taigi, daug svarbiau bus ne pasakyti, o parodyti, ką tu sugebi.

Norėdami padėti pasiruošti ir tokiems pokalbiams, pradedame tam skirtų įrašų seriją. Pirmoje įrašų serijos dalyje kalbėsime būtent apie pasiruošimą ir viską, ką reikia nuveikti dar iki pokalbio. Kitose dalyse aptarsim įprastą pokalbio struktūrą, galimas klaidas bei klausimus, kuriuos tau derėtų užduoti.

Taigi, išskyrėme 9 svarbius dalykus, kuriuos turėtum apgalvoti ir ištobulinti dar iki darbo pokalbio:

  1. Pasiruošk idealiai atsakyti į klausimą „papasakok apie save“

Nors tiesiogiai su programavimu ir nesusijęs, šitas klausimas labai svarbus, nes leidžia darbdaviui suprasti, kodėl tu nusprendei persikvalifikuoti į IT sritį. Taigi, turi pasiruošti trumpai, bet aiškiai nupasakoti, kodėl pradėjai mąstyti apie IT, kas tave patraukė ir kokie tavo tikslai bei siekiai šioje srityje.

  1. Išmanyk bent vieną programavimo kalbą

Žinoma, šiuolaikinis programuotojas turi būti lankstus ir atviras mokslams, kad savo darbe galėtų pritaikyti įvairius sprendimus, panaudodamas atitinkamas kalbas. Tačiau labai svarbu, kad bent vieną kalbą mokėtum idealiai. Dažniausiai tą patį darbą galima nuveikti naudojant vieną ar kitą kalbą ir, tikėtina, darbdavys tau leis rinktis, tačiau jis turi būti tikras, kad bent vieną jų išmanai be priekaištų. Dažniausiai iš pradedančių tikimasi idealių C++, Java ar Python žinių.

techninis darbo pokalbis 1 dalis kaip pasiruosti 1

  1. Treniruokis pasitelkdamas programavimo iššūkius

Kuo daugiau įvairios praktikos turėsi, tuo užtikrinčiau jausiesi per darbo pokalbį. Kasdien skirk laiko bent 2–3 iššūkiams. Jei nežinai, kur jų rasti, gali pasitelkti šį įrašą. Taip pat pabandyk „sukurti“ darbo pokalbio atmosferą, kai tam tikrą užduotį turi išspręsti ant lentos ir per ribotą laiko tarpą. Tokios treniruotės padės išmokti veikti esant įtemptai ir stresinei situacijai.

  1. Gerai suprask IT pagrindus

Darbo pokalbio metu tavęs niekas neklausinės mintinai išmoktų formulių, tačiau labai tikėtina, kad sulauksi gudraus klausimo, kuris leis darbdaviui suprasti, kaip išmanai IT pagrindus ir kaip moki juos pritaikyti praktikoje. Taigi, tavo žinių pagrindas turi būti labai tvirtas, kad nepasimestum ir galėtum iškart perprasti, ko būtent iš tavęs tikimasi narpliojant tam tikras situacijas.

  1. Paruošk portfolio

Žinoma, darbdavys tikėsis, kad į darbo pokalbį atvyksi su savo projektų portfolio. Nuveiktų darbų įvairovė tikrai nepakenks, tačiau būtų gerai, jei išstudijavęs būsimo darbo specifiką, parinktum ir įgyvendintum panašius projektus. Taip tu parodysi darbdaviui, kad nesi visai žalias šioje srityje ir turi patirties vykdant asmeninį projektą.

  1. Imituok darbo pokalbius

Gebėjimas gerai pasirodyti per darbo pokalbį yra ne kas kita kaip įgūdis. O įgūdžių stiprumas visada priklauso nuo to, kiek labai treniruosiesi. Žinoma, jei jau buvai ne viename darbo pokalbyje, tai kas kartą jausiesi vis drąsiau, tačiau ir pirmam pokalbiui gali pasitreniruoti ir jo metu jaustis taip, lyg tai nebūtų pirmasis. Treniruotėms gali pasitelkti ir internetines svetaines. Tarkim, pram.com yra puiki vieta, kur gali visiškai nemokamai patirti, ką reikia dalyvauti techniniame darbo pokalbyje.

duomenu analitiko darbo pokalbis 10 klausimu

  1. Ruoškis su bičiuliu

Jei nusprendei persikvalifikuoti į IT, greičiausiai prieš tai baigei kursus ir ten sutikai daug šaunių žmonių, kurie turi tokį patį tikslą kaip ir tu. Pasiūlyk jiems ruoštis darbo pokalbiui kartu! Dvi ar daugiau galvų visada geriau nei viena, o ruošdamiesi keliese, tikėtina, turėsit daugiau gerų idėjų, be to, galėsite suvaidinti pokalbius, kad kiekvienas atsidurtumėte ir darbdavio vietoje ir galėtumėte geriau suprasti situaciją iš jo perspektyvos.

  1. Niekada neatmesk kvietimo į darbo pokalbį

Net jei manai, kad darbas ne tavo nosiai arba galbūt ne visai tokį norėtum dirbti, vis tiek nepraleisk progos nueiti į darbo pokalbį. Tokia praktika bus neįkainojama, o vėliau arba netikėtai gausi darbą, apie kurį net nesvajojai, arba galėsi jo atsisakyti, jei visgi suprasi, kad tai ne tau.

  1. Nepasiduok „apsimetėlio sindromui“

„Apsimetėlio sindromas“ (angl. impostor syndrome) – tai tokia psichologinė būsena, kai žmogus ima abejoti savo sugebėjimais ir bijoti, kad kiti jį palaikys nieko nesugebančiu apsimetėliu. Neišsigąsk tokių jausmų, juos patiria apie 70 proc. kažką naujo pradedančių žmonių. Lengviausias būdas susidoroti su tokiomis baimėmis yra suprasti, kad visi mes turim stiprių ir silpnų vietų ir tikrai nėra taip, kad nieko nemoki, o ko nemoki, būtinai išmoksi.

Pasiruošimas techniniam darbo pokalbiui nėra lengva užduotis, tačiau tikimės, kad šis mūsų planas padės tau sukaupti reikiamas žinias ir įgūdžius, o visas pastangas vainikuos sėkmė ir trokštama darbo vieta. Lauk kitų mūsų įrašų, kurie padės suprasti, ko tikėtis per darbo pokalbį ir pasiruošti jam dar geriau.