Darbas sau (freelance) yra suprantamas kaip žmogaus apmokama savarankiška ir nepriklausoma veikla. Laisvai samdomi darbuotojai yra atsakingi už įvairius dalykus, kurie nėra „tradicinių“ darbuotojų „to do“ sąraše. Pavyzdžiui, nustatyti savo darbo valandas, valdyti laiką, tvarkyti ir rūpintis visais projektais ar mokėti priklausomus mokesčius. Tiesa, atsakomybės nemažai, bet slypi daug įvairovės ir prisitaikymo galimybių. Tačiau apie viską nuo pradžių.

 

Pirmiausia peržvelkime, kokia šiuo metu yra darbo rinka, kokie įgūdžiai šios srities specialistui yra būtini ir naudingi.

Kokie gebėjimai reikalingi web dizaineriui rinkoje?

Gebėjimus galime suskirstyti į 2 rūšis. Pirmoji – techniniai, antroji – orientaciniai.

Techniniai:

  • Maketavimas ir navigacija
  • Spalva ir tipografija
  • Interaktyvus ir mobilus dizainas
  • Programavimo pagrindai
  • Dizaino programinė įranga, tokia kaip „Adobe Photoshop“, „Illustrator“ ir „Sketch“
  • Prototipų kūrimas
  • HTML ir CSS , „Javascript“

Orientaciniai:

  • Laiko valdymas
  • Projektų valdymas
  • Santykių su klientais bei bendravimo įgūdžiai
  • Skaitmeninės rinkodaros žinios

Taip, web dizaineriai taip pat gali tvarkyti interneto svetaines. Todėl be kūrybinių ir meninių įgūdžių, laisvai samdomas web dizaineris gali turėti keletą pagrindinių kodavimo įgūdžių. Pasak PayScale, vertinami ir gerai apmokami įgūdžiai yra: elektroninėje prekyboje, UI dizaine, HTML5 ir „JavaScript“.

Viso pradžia

Dažnas ne visada susimąsto apie, atrodo, mažus, tačiau reikšmingus dalykus. Pradedant dirbti savarankiškai yra reikalingi ištekliai. Turi pasirūpinti:

1. Socialiniais tinklais, savo svetaine ar hosting‘u.
2. Vizitinėmis kortelėmis, logotipu, kanceliarija ar kita daloma rinkodaros priemone.
3. Kokybiškų nuotraukų resursais, dizaino programų licenzija, kitų šaltinių prenumerata.

Ką gi žengtas pirmasis žingsnis. Pereikime prie atsakomybių ir freelancer‘io darbo rutinos.

freelancerio pradziamokslis web dizaineriui 1
Darbo vieta ir erdvė

Kaip naujas laisvai samdomas web dizaineris, tikėtina praleisite daugiau laiko savo namuose nei bet kur kitur. Jei taip, būtina nustatyti atskirą zoną, kurią galėtum skirti darbui, atokiau nuo trukdžių. Vertėtų atsisakyti kambaryje esančių blaškymo elementų. Žinoma, išlaikyti švarią ir atvirą stalo vietą. Patikėk rami darbo aplinka, kurioje mažai socialinių trukdžių, daro stebuklus kūrybingam protui.

Viena iš geriausių investicijų freelancer‘iui, apart kompiuterinės įrangos ir greito interneto – patogi biuro kėdė. Tinkama darbo aplinka motyvuoja ir nuteikia produktyviam darbui. Nereiktų pasiduoti mintims dirbti ant sofos ar lovoje.

Vilnius Coding School patarimas: tik pradedant freelance‘inti – rinktis darbą namuose, taip sutaupant lėšų ir nesukant galvos, ieškant bendradarbystei skirtos erdvės.

Networking‘as

Turint visas lengvai pasiekiamas (ir dažniausiai nemokamas) socialinių tinklų platformas, kurias naudojame kasdien, nėra jokios priežasties, kodėl neturėtum bent vienos iš jų skirti klientų paieškai. Pasidalinti informatyviu įrašu, atnaujinti būseną ar pasidalinti nuotrauka yra paprasta, greita ir netgi gali padėti sulaukti kliento ar dviejų. Tai ne tik puikus būdas neatsilikti nuo naujų tendencijų, bet ir susipažinti su naujais žmonėmis – tai paprasta praktika, kuri tikrai gali pagelbėti užmegzti ryšį su potencialiais klientais ar bendraminčiais, galimais partneriais.

Keliaujant nors ir laisvu metu, su savimi turėti kelias vizitines korteles tiesiog rekomenduojame. Jos tikrai neturi būti per daug puošnios (tik svarbiausia kontaktinė informacija), tačiau jos praverčia gana dažnai.

Vilnius Coding School patarimas: padaryk sau didžiulę paslaugą ir sugalvok paprastą vieną sakinį, kuriuo galėtum prisistatyti potencialiam klientui. Užuot pasakius „Aš esu web dizaineris“, verčiau reprezentuok save taip „Aš padedu mažoms įmonėms ir verslams sukurti ilgalaikę patirtį internete“. Iš esmės tai reiškia tą patį, tačiau antrasis variantas yra geresnis „ledų laužytojas“ ir, tikėtina, padės būtent tave labiau įsiminti.

freelancerio pradziamokslis web dizaineriui 3
Darbas ir poilsis

Paprastai freelancer‘iams vienas malonumas planuoti ir valdyti savo tvarkaraštį, dirbti savo ritmu, tačiau lengva pasiduoti ir leisti darbams „suvalgyti“ dalį laisvo laiko. Reikia apsvarstyti darbo grafiką, kiek projektų įvykdyti ar klientų poreikių galima patenkinti per dieną. Nustatyti režimą ir įgauti darbo pagreitį gali padėti tam skirtos programos.

Pradedant laisvai samdomą darbą, užduoki sau pagrindinį klausimą, kuris padės apibrėžti tavo, kaip web dizainerio, tikslą – ar aš dirbsiu visą ar ne visą darbo dieną? Jeigu ketini tai padaryti savo vienintele profesija ir pagrindiniu pajamų šaltiniu, turėtum nustatyti bendrą darbo grafiką ir pajamų siekius.

Vilnius Coding School patarimas: paskirti dieną, kuri visada bus tavo laisvadienis.

freelancerio pradziamokslis web dizaineriui
Klientai

Būtina pagalvoti kaip ir kur ieškosi klientų. Galbūt pasikliausi vien socialiniais tinklais, vizitinėmis kortelėmis, o gal naudosi skaitmeninę reklamą. Tiesa ta, skirtingi klientai ieško skirtingų specialistų, web dizainerių. Rinkoje svarbu išsiskirti, todėl vienintelis būdas tą padaryti yra patraukti, rasti tinkamą klientą. Būtent dėl šios priežasties viršuje paminėtos skaitmeninės rinkodaros žinios, reikalingos web dizaineriui.

Vilnius Coding School patarimas: pradėti skleisti žinią apie save žodis į žodį principu. Atlikti darbai garsiai kalba patys už save, o patenkinti klientai – dar garsiau.

Veiklos atsakomybės

Dirbantys sau turi svarbių atsakomybių. Reikia pasirūpinti veiklos mokesčiais bei klientams išrašyti sąskaitas faktūras. Pirmiausia, įregistravus savo veiklą ir gavus individualios veiklos pažymą, jau galima pradėti oficialiai dirbti kaip laisvai samdomam darbuotojui. Radus klientų ir atlikus patikėtus darbus, už savo suteiktas paslaugas turi išrašyti sąskaitą faktūrą. Nereikia baimintis, tai nėra sudėtinga. Paprasta ir greita apskaita pasirūpina Sąskaita123. Įregistruok veiklą, įtrauk klientus, įvesk suteiktas paslaugas ir išsiųsk jiems sąskaitą faktūrą. Jokių šablonų ieškojimo ar galvos skausmo, viskas vienoje vietoje. Pamatyk, kada išsiųsta sąskaita faktūra pasiekė klientą ar klientui vėluojant apmokėti – įspėk jį. Visa tai ir dar daugiau lengva tvarkyti vienoje sistemoje.

freelancerio pradziamokslis web dizaineriui 2

Pabaigai dar keli trumpi svarbūs patarimai:

Domėkis naujienomis

Nepraleisk progos išgirsti naujienų iš srities specialistų, kokios tendencijos ir aktualijos vyrauja tarp freelancer‘ių šiuo metu. Ir taip kiekvieną dieną sužinoti ką nors naujo.

Darbas turi būti įvertintas

Neturi dirbti už dyką. Jeigu pats savęs nevertinsi, klientai tavęs taip pat nevertins.