Ne kartą esame rašę apie tai, ką daryti ir kaip reikia elgtis, kad taptum tikrai geru programuotoju. Tačiau mažai kas kalba apie tai, ko nereikėtų daryti, jei nori tokiu būti. Kartais mes darome dideles klaidas net nesusimąstydami apie tai ir aplinkiniai ima mūsų nemėgti. Žinoma, tada nebegali būti jokios kalbos apie tavo sėkmingą karjerą bent jau toje darbovietėje. Taigi, šiame įraše papasakosime, ką reikia daryti, kad tavęs tikrai nemėgtų. O jei nieko sau negali prisitaikyti, galbūt pasidalinsi šiuo įrašu su kolega, kuris jau tikrai pradeda erzinti…
Būk arogantiškas
Jei leisi save užvaldyti arogancijai, prarasi gebėjimą mokytis iš klaidų, nes būsi tikras, kad tavo kodas visada yra tobulas. Tu netgi gali pradėti kaltinti klientus, kad čia jiems nesiseka su programa, o ne kad tavo kodas kažkur stringa. Juo labiau, tavo kolegos nebegalės dirbti su tavimi, jei turės šifruoti tavo klaidingus kodus, o tu toliau užsispyrusiai aiškinsi, kad klaidų niekur nepadarei.
Būk aplaidus
Programuotojas turi daug progų būti aplaidus. Kad ir palikti korektūros klaidų funkcijų pavadinimuose, palikti senus, nebereikšmingus komentarus, kopijuoti kitų parašytą kodą gerai nesuprasdamas, kaip jis veikia ir ar tinka jam, netaisyti klaidų ir t. t. Toks aplaidumas erzina visą komandą ir stabdo darbo procesą, nes kolegos turi gaišti laiką, kad taisytų kito padarytas aplaidžias klaidas.
Negerbk kitų laiko
Programuotojai dažnai labiausiai nemėgsta dviejų dalykų: trukdymo dirbti ir nereikalingų susitikimų. Sutrukdžius darbą, grįžti ten, kur buvai nutrauktas, ne visada yra paprasta. Taigi, jei nori parodyti nepagarbą kitiems, trukdyk jiems tada, kai tikrai nėra didelio reikalo. Vėluok į susitikimus ir taip gaišk visų laiką. Per susitikimus nebūk susikaupęs, blaškykis ir atidžiai neklausyk, kad tik kuo labiau trukdytum kitiems ir užtruktumėt ilgiau.
Būk negatyvus
Negatyvumas yra užkrečiamas dalykas. Jei komandoje yra bent vienas bambeklis, greitai visi užsikrės niūria nuotaika. Tiesiog yra tokių, kurie mėgsta burbėti dėl visko iš eilės, niekur nematyti pozityvių ir teigiamų dalykų. Tik nereikia pamiršti, kad negatyvumas nėra konstruktyvi kritika, paremta protingais argumentais. Jei matai, kad kažkam tikrai gali pagelbėti savo žiniomis, tai drąsiai pasisiūlyk tai padaryti. Tačiau jei užuot pasiūlęs, kaip padaryti geriau, vien tik bambėsi, kaip kažkas blogai dirba, naudos iš to nebus niekam, net tau pačiam.
Būk godus
Tikrai pasitaiko žmonių, kurie kalbėdami su vadovais apie atliktą darbą, pamiršta paminėti, kiek žmonių prisidėjo prie pasiekto rezultato ir mini tik vieną save. Galbūt vieną kitą kartą tavim ir patikėtų, tačiau ilgainiui su tokiu godumu tikrai įkliūsi, nes niekada negebėsi kokybiškai pristatyti darbo, kurį darei ne vienas. O kolegos ilgainiui taip pat supras tokį tavo melą, o tada jau garantuotai tapsi nemėgstamas.
Nepaisyk savo komandos
Tavo komandoje dirbs ne tik programuotojai, bet ir dizaineriai, vadybininkai ir kiti. Jei nori, kad tavęs nemėgtų, visai nesidomėk jų darbu ir neklausyk, ką tau sako. Eik ir šimtą kartų klausk apie tą patį, bet net nepasistenk įsiminti. Imkis naujų veiksmų, niekam apie tai nepranešęs – o kam, juk susipras patys. Ir susidūręs su problemomis jokiais būdais apie tai nepasakyk savo komandos vadovui.
Būk išsiblaškęs
Programuojant susikaupimas yra būtinas. Jei tik pradėsi blaškytis, susidūręs su problemomis trukdysi visus iš eilės ir net ne prašydamas konkrečių patarimų, o „filosofuodamas“ apie ydingą sistemą, tikrai netapsi pačiu mėgstamiausiu kolega. O jei dar visada pamirši tau patikėtas užduotis ar niekad neatliksi jų laiku, išsiblaškėlio titulas tau bus garantuotas.
Komanda su mažiau programuotojų yra geriau nei komanda su blogu programuotoju. Tai turėtų suprasti kiekvienas vadybininkas ir pastebėjęs, kad programuotojas elgiasi taip, kaip paminėjome šiame įraše, su juo pasikalbėti ir padėti jam pasikeisti, o jam nenorint to daryti, tiesiog atsisveikinti. Turbūt tu nelabai norėtum būti tokio programuotojo vietoje, tačiau dabar jau gerai žinai, ką reikėtų daryti, kad tokiu taptum.