Kas lemia tapimą tikrai geru programuotoju? Žinios, patirtis, aistra savo darbui? Žinoma, visi šitie dalykai yra labai svarbu. Tačiau prie viso to sėkmę dažnai lemia ir nedideli, bet labai svarbūs įpročiai bei įgūdžiai, kurie ne vienam programuotojui padėjo pasiekti karjeros aukštumų. Šiame įraše norime jais pasidalinti su tavimi.
Rašyk tik suprantamus kodus
Būdų parašyti kodą, kuris būtų lengvai skaitomas ir testuojamas, yra tikrai daug, kiekvienas atranda savo, tačiau tai padaryti būtina, nes tokius kodus rašo kiekvienas vertinamas programuotojas. Dėl šios priežasties svarbu rašyti tokius kodus, kurie atliktų tik vieną funkciją, nes kuo daugiau funkcijų kodas atlieka, tuo sudėtingiau su juo dirbti. Taip pat labai svarbu, kad kintamieji ir funkcijos turėtų aiškius pavadinimus, kad pats po kiek laiko grįžęs prie jau parašyto kodo, gerai suprastum, ką jis daro.
Klausyk daugiau nei kalbėk
Jei dirbi kompanijoje su kitais programuotojais, tiesiog privalai išmokti klausyti, ką jie sako. Tai ypač svarbu, jei tu esi jaunesnysis programuotojas, nes pirmajame darbe daugiausiai išmoksi iš savo kolegų. Išmintingas programuotojas visada prisipažins, kad jis kažko nežino, ir sieks tai išmokti. Nebūk tas, kuris stengiasi kalbėti naudodamas daug IT žargono, bet iki galo nesuvokia, ką nori pasakyti.
Būk disciplinuotas
Kad ir koks talentingas programuotojas bebūtum, jei nebus disciplinos, pasiekti sėkmę bus daug sunkiau. Disciplinuotas programuotojas niekada neaukos kokybės dėl greičio, tačiau laiką, skirtą darbui, planuosis protingai, etapais ir taip, kad galėtų suderinti su kolegų tempu.
Kantriai spręsk problemas
Programuojant problemos ir klaidos yra nuolatinis tavo palydovas. Tai neturi tavęs gąsdinti, nes sprendimas visada yra. Kartais problemai išspręsti reikės tikrai nemažai laiko, tačiau tas jausmas, kai randi sprendimą ypač didelei problemai, yra vienas geriausių jausmų programuojant.
Nebijok prašyti pagalbos
Sėkmingas programuotojas, susidūręs su problemomis, visada bandys rasti pagalbos, ypač programuotojų forumuose. Neretai visai neverta gaišti laiko bandant pačiam suprasti, kas nutiko ir kas neveikia – tereikia „pagooglinti“ ir jau turi sprendimą. Patikėk, praktiškai kiekviena problema, su kuria susidursi, jau kažkieno buvo išspręsta ir ne vienu būdu.
Stenkis tapti kompetentingas
Kartais labiau nei didelis žinių bagažas yra svarbiau įgyta patirtis ir kompetencijos. Kad ir ko besimokytum, gebėjimas greitai sukaupti daug patirties bus tavo didelis pliusas. Tačiau nesitikėk, kad atsiras bent viena sritis, kurią būsi įvaldęs aukščiausiu lygiu, nes programavimas yra nuolatinis mokymasis ir tobulėjimas.
Būk atviras naujiems dalykams
Tikrai sėkmingi programuotojai domisi savo sritimi, jos naujovėmis bei greitai įsisavina jas ir pritaiko darbe. Kiekvienas profesionalas pritars minčiai, kad mokymasis nesustoja baigus kursus ar ties ta minute, kai tave priima į darbą. Viena didžiausių klaidų, kurią gali padaryti programuotojas – apsiriboti viena kalba ar keliais įrankių komplektais ir neplėsti savo žinių bei patirties rato.
Gilinkis ten, kur nesupranti
Kartais programuojant sudėtingas vietas galima apeiti, rasti joms tokių spendimo būdų, kurie tau yra paprasti ir suprantami. Taip elgdamasis galbūt dirbsi greičiau ir paprasčiau, tačiau netobulėsi. Mes tobulėjame tik tada, kai išsiaiškiname tai, ko nesuprantame. Todėl jei susiduri su sunkumais, su nesuprantamais dalykais arba matai, kad visiškai naujos žinios tau tikrai paverstų, neatidėliok, domėkis ir mokykis, gilinkis į tai, ko dar nesupranti.
Tikimės, kad šie paprasti, tačiau tikrai svarbūs įpročiai padės tau tapti geresniu, sėkmingu ir labiau vertinamu programuotoju. Niekada nebijok kelti klausimų, spręsti problemų ir nenustok mokytis – tai ir bus tavo raktas į sėkmę.