Rūta Jurgutytė – baigusi maisto mokslo bakalauro studijas ieškojo darbo šioje srityje, tačiau po ilgų paieškų nusprendė neapsiriboti ties maisto pramone ir pradėjo siųsti savo CV į įvairias dominančias pozicijas. Sulaukusi pasiūlymo dirbti duomenų koordinavimo specialiste – sutiko. Šis darbas paskatino Rūtą pradėti mokytis Vilnius Coding School testavimo mokymų, po kurių ji sėkmingai dirba testuotoja įmonėje MB “Scodingas”.

 

Koks Jūsų profesinis kelias iki mokymų? Kokioje srityje dirbote?

Prieš metus baigiau maisto mokslo bakalauro studijas. Nieko nelaukus, studijoms einant į pabaigą, leidausi į rimto darbo paieškas maisto pramonėje. Tačiau keli mėnesiai paieškų, deja, buvo bevaisiai. Todėl nusprendžiau neapsiriboti vien ties maisto pramone ir, smalsumo vedama, pradėjau siuntinėti savo gyvenimo aprašymą į įvairiais dominančias pozicijas. Taip sulaukiau pasiūlymo dirbti duomenų koordinavimo specialiste. Iš pradžių buvo šiek tiek baisu išeiti iš savo komforto zonos, tačiau stiprūs mokymai, įdomios užduotys bei puikūs rezultatai padėjo įsitikinti, jog tai buvo vienas geriausių mano priimtų sprendimų. Šis sprendimas vėliau padėjo man atsidurti ten, kur šiuo metu esu.

Kodėl nusprendėte dalyvauti programoje ir mokytis testuoti?

Visada savo ateitį siejau su kokybės užtikrinimu. Ar tai būtų maisto kokybės užtikrinimas, ar kokybiškų duomenų pateikimas, ar programinės įrangos kokybės įvertinimas. Apie testavimą pirmą kartą sužinojau dar studijų metu, 3 kurse. Šiek tiek pasidomėjau, kokios būtent tai pareigos, kokie vyksta kursai, bet tuo metu buvau atsidavusi studijoms, o ateičiai dėliojausi visai kitokius planus. Bet gavosi taip, kad mintys apie testavimą vis dažniau aplankydavo jau dirbant duomenų koordinavimo specialiste. Šiose pareigose viena pagrindinių atsakomybių buvo duomenų kokybės užtikrinimas ir net pačių smulkiausių klaidų aptikimas. Nepaisant to, kad šios pareigos man labai patiko, dėl terminuotos darbo sutarties teko pamažu galvoti apie ateitį, ką noriu veikti toliau ir ką noriu išbandyti naujo. Tvirtai nusprendžiau, kad ateityje ir toliau noriu dirbti darbą, susijusį su kokybės užtikrinimu. Savarankiškai pradėjau gilintis į testavimą ir galimybėmis šioje srityje, kadangi internete tikrai pakankamai daug naudingos medžiagos. Draugas, dirbantis programuotoju jau kelerius metus, supažindino su testavimu ir pačia IT sritimi labiau iš praktinės pusės. Tikrai buvo dvejonių, ar įstengsiu taip drastiškai pakeisti savo karjerą ir įžengti į IT sritį, kurią iki šiol tik nedrąsiai stebėjau iš šono. Tačiau vieną dieną susiradau Vilnius Coding School siūlomus vakarinius testavimo kursus ir, galima sakyti, spontaniškai, be jokių ilgų svarstymų iškart užsiregistravau.

Kaip sekėsi mokymuose? Kokių žinių ir įgūdžių įgijote?

Mokymai buvo šaunūs, o juose sekėsi taip pat puikiai. Lektorė Donata tikra savo srities profesionalė, kuri teorinę medžiagą išdėstydavo taip, jog net nespėdavau pajusti, kaip greitai prabėgdavo tos 3 paskaitos valandos. Daug praktinių ir asmeninių patarimų iš realaus testuotojo darbo, kas padėjo lengviau įsivaizduoti, koks tai darbas ir kokių įgūdžių bei asmeninių savybių tam reikia. Taip pat netrūko praktinių užduočių, kurios buvo išties labai įdomios. Be namų darbų, taip pat buvo galima atlikti papildomas užduotis, tobulinant praktinius įgūdžius. Lektorė suteikė nemažai vietos savirealizacijai atliekant užduotis, rašant testavimo atvejus, todėl kiekvienas galėjo atrasti sau tinkamiausią būdą, metodus, šiek tiek nuklydus – pasikonsultuoti ir mokytis iš savo klaidų. Testavime labai svarbus komandinis darbas, komunikacija, diskutavimas, tad kursai suteikė galimybę įsijausti į “testuotojo rolę”. Asmeniškai labai smagus jausmas su lyg kiekviena nauja užduotimi pajusti, kaip tampi vis pastabesnis detalėms, išmoksti pažvelgti į programinę įrangą iš visai kitos pusės, pastebėti įvairius defektus, kurių anksčiau niekada nepastebėdavai ar paprasčiausiai dar nežinojai, kad tai yra defektas.

Kaip vyko įmonės paieškos? Ar buvo sudėtinga?

Turiu pripažinti, kad paieškose man labai pasisekė. Pasibaigus kursams, užsiregistravau konsultacijai Karjeros Keitimo Centre. Ten gavau labai daug naudingų patarimų tiek LinkedIn profilio, tiek gyvenimo aprašymo paruošime. Susitvarkiusi savo profilį, leidausi į darbo paieškas. Per pirmas dvi dienas išsiunčiau savo CV į keletą įmonių ir jau antrą paieškos dieną sulaukiau skambučio iš vienos įmonės. Tai buvo vienas ilgiausių mano turėtų darbo pokalbių telefonu, po kurio iškart sulaukiau pasiūlymo dirbti įmonėje. Ir, be jokios abejonės, aš sutikau.

Ką šiuo metu veikiate įmonėje? Ką dirbate ir ko mokotės?

Iš pradžių šiek tiek ilgiau nei mėnesį MB “Scodingas” įmonėje atlikau praktiką kaip testuotoja. Kadangi įmonė dirba su daugybe įvairaus dydžio ir sudėtingumo projektų, pradžioje teko dirbti su mažesniais projektais. Pagrindinės mano užduotys – susipažinti su projektais, įvairiapusiškai rankiniu būdu ištestuoti programinę įrangą, rašyti testavimo atvejus, raportuoti rastus defektus, komunikuoti su komandos nariais. Iš tikro be galo smagu vos tik atėjus į įmonę iškart pasijusti tikra komandos dalimi. Kolegos draugiški ir paslaugūs, padeda rasti atsakymą į rūpimą klausimą ar išspręsti sudėtingą užduotį, todėl šis darbas nuo pat pradžių nei kiek neatrodė baisus. Taip pat, be testavimo, buvau įtraukta į keletą papildomų užduočių, kas leido praplėsti savo žinias kitose srityse ir įgyti naujos patirties. Tad labai vertinu įmonės pasitikėjimą naujais darbuotojais ir skatinimą tobulėti. Šiuo metu jau pilnai užimu testuotojos pareigas, dirbu su įvairiais projektais, įskaitant ir vienus didžiausių įmonėje. Kiekvienas projektas yra unikalus, todėl testuojant tenka susidurti su skirtingais veikimo, funkcionalumo principais, o tai plečia mano, kaip testuotojos, žinias ir įgūdžius bei yra neįkainojama patirtis. Įmonė taip pat suteikia galimybę plėsti savo žinias naudojantis internetinėmis paskaitomis, virtualiais kursais, teikti pasiūlymus testavimo proceso gerinimui, tad mano tikslas yra ir toliau plėsti savo žinias testavimo srityje, išmokti naujų testavimo technikų, domėtis testavimo įrankiais ir jų pritaikymo galimybėmis savo darbe, įgyti automatinio testavimo pagrindų ir augti kartu su sparčiai augančia įmone.

ruta 4

Ką galėtumėte patarti žmonėms, kurie svajoja apie karjeros keitimą, tačiau nedrįsta dėl įvairių priežasčių (galvoja, jog per vėlu kažką keisti, kad IT įmonėms jie bus per silpni ir pan.) ?

Abejonės dėl savo galimybių ir baimė pradėti naują karjeros kelią, mano manymu, yra absoliučiai natūralu ir daugeliu atvejų neišvengiama. Daugumai žmonių persikvalifikuoti į IT sritį reiškia visiškai išeiti iš savo komforto zonos. Ir aš buvau vienas iš tų žmonių. Visada krypau link gamtos mokslų, o IT atrodė kaip uždraustas vaisius, prie kurio net nevalia artintis. Tačiau susiklosčius įvairioms aplinkybėms, teko ne kartą išeiti iš savo komforto zonos, o išėjus iš jos suvokti, kad tai buvo vienas geriausių mano sprendimų. Atėjus laikui suvokiau, kad IT – tai nėra vien tik programavimas ir įvairūs nuolatos bėgantys simboliai juodame fone. Tai labai įvairiapusiška sritis, kurioje apstu naujų galimybių. Be jokios abejonės, tikrai būna tamsesnių momentų, kuomet atsiduri klystkelyje, kai kažkas nesiseka, kai visko atrodo tiek daug, kad neįmanoma aprėpti. Bet tai ir padeda užaugti, tapti geresniais, lengviau atrasti atsakymus ir savo kelią. Svarbu suprasti, kad teks įdėti daug pastangų – tai yra ištisas, nuolatinis mokymasis. Leidžiantis į šią kelionę, svarbiausia kartu su savim turėti daug noro, ryžto, motyvacijos ir, žinoma, kantrybės. Tad visiems norintiems ir svajojantiems nuoširdžiai linkiu įveikti savo baimes, nes mokytis – tikrai niekada nėra per vėlu. Kada, jei ne dabar? Šiuolaikiniame pasaulyje IT žinios pravers bet kokiam žmogui. Taip pat nereikia pasiduoti baimei, kad visos IT įmonės ieško kiečiausių specialistų. Tikrai yra įmonių, kurios mielai priima nepatyrusį, tačiau entuziastingą, žingeidų žmogų ir leidžia jam atsiskleisti. Be galo smagu atėjus į įmonę susipažinti su kolegomis ir išsiaiškinti, jog jie taip pat Vilnius Coding School absolventai, dalintis patirtimi, įspūdžiais, matyti, kaip jiems puikiai sekasi. Tad kaip pirmoji stotelė šioje naujoje kelionėje gali būti jūsų pasirinkti kursai, kur įgysite pagrindines žinias, kurie nukreips jus tinkama linkme ir, svarbiausia, padės suvokti, ar jūs esate ten, kur norite būti. Iškilus dvejonėms, lektoriai ir karjeros centro darbuotojai visada gali padėti jas išsklaidyti ir priimti tinkamą sprendimą, todėl niekada neliksite vieni. Visiems linkiu sėkmės naujame kelyje ir niekada nepasiduoti, nes nieko nėra neįmanomo.

Rūtos Linkedin profilis ČIA.