Jei tik ką baigei aukštąją ir turi programuotojo diplomą arba baigei kursus ir turi pažymėjimą, natūralu, kad kitas žingsnis greičiausiai bus darbo paieška. Ir turbūt dažnai šitame etape ateina mintis – o kas mane priims be jokios darbo patirties? Tam, kad būtų drąsiau vėliau ieškoti samdomo darbo ir įgyti realios programavimo patirties, visada verta pabandyti „freelance‘inti“. O gal tai tau netgi patiks ir norėsi tęsti toliau? Ir vis dėlto, net norint pradėti „freelance‘inti“ reikia žinoti, nuo ko pradėti. Būtent apie tai ir pakalbėsime šiame įraše.

  1. Visų pirma, netiesa, kad tu neturi visiškai jokios patirties, juk tu tik ką baigei programavimo mokslus! Ir greičiausiai jų metu darei projektus, kurie tikrai nėra beverčiai ir gali turėti reikšmės gaunant pirmąjį užsakymą. Be to, nieko nelaukdamas gali imtis kitų projektų, kad ir mažų – tokių, kurie tavęs negąsdina, o atvirkščiai – labai domina. Net mažas projektas duoda tau daugiau patirties ir gerai atrodo tavo „portfolio“. Iš tiesų, 10 mažų net atrodys geriau nei 2 didesni.
  2. Turbūt labiausiai savo naujų klientų seksis ieškoti tarp smulkių verslininkų, kurie dar neturi interneto svetainės. Čia visi argumentai tavo pusėje – graži ir patogi svetainė ne tik kuria geresnį įvaizdį, bet ir leidžia lengviau rasti dar mažai žinomą verslą internete. Be to, kadangi tu dar ne profesionalas, tai ir svetainė jiems daug nekainuos, o tu pildysi savo „portfolio“ ir kaupsi patirtį – visiškas „win–win“!
  3. Kai jau būsi padaręs bent kelis projektus – neslėpk jų! Kelk informaciją apie save visur, kur tik gali. „LinkedIn“, „Facebook“ ir pan. – visur reklamuok save ir savo darbus. Patikėk, tai veikia! Ir, žinoma, turėk savo asmeninį puslapį, nes jis tave reprezentuos geriau už bet ką. Jei mėgsti rašyti, būtinai turėk „blog‘ą“ – kad ir apie savo mokymosi ir tobulėjimo kelią, juk darbdaviai vertina entuziastingus ir siekiančius tapti vis profesionalesniais darbuotojus.
  4. Norint tapti matomam, be galo svarbu yra ir gyvas bendravimas, juo labiau, kad į darbo pokalbius taip pat teks eiti ir kalbėtis „gyvai“. Todėl jei esi iš tų, kurie mėgsta „slėptis už ekrano“, iš savo komforto zonos lipk pamažu. Pirma nueik į vien tik programuotojams skirtus renginius, nes tarp bendraminčių, tikėtina, jausiesi geriau, o turbūt ir ne tu vienas būsi bandantis „socializuotis“. Be to, tokie renginiai yra labai gera vieta megzti pažintis ir dalintis kontaktais, kas tikrai tau vėliau pravers siekiant programuotojo karjeros.

Taigi, kaip matai, pradėti „freelance‘inti“ nėra taip jau sudėtinga, svarbiausia, žengti pirmą žingsnį, pradėti vykdyti pirmą projektą, kad ir neapmokamą, o paskui net nepastebėsi, kaip tapsi jau visai patyrusiu programuotoju. Sėkmės!