Programuotojo specialybė – viena labiausiai trokštamų profesijų tarp daugelio kitokį darbą dirbančių žmonių. Vilioja daug kas: darbas pasaulyje pripažintose įmonėse, solidus atlyginimas, galimybė dirbti iš bet kurio pasaulio kampelio (nesvarbu, ar tai būtų Havajai, ar tavo namai Juodkrantėje), įdomus, iššūkių reikalaujantis darbas ir kitos priežastys. Deja, nemaža dalis žmonių, norinčių pradėti programuoti, nedrįsta imtis realių veiksmų. Juos stabdo įvairios kliūtys ir abejonės. Apie 5 dažniausiai sutinkamas kliūtis – šios dienos įraše.

Priežastys, kurios trukdo pradėti programuoti:

  1. NEŽINAU NUO KO PRADĖTI. Pirmiausia giliai įkvėpk ir nurimk. Žinome, kad internete informacijos tiek, kad lengva pasimesti ir susipainioti jos sraute. Pradėjus mokytis savarankiškai, neturint jokių pradmenų ar įgūdžių sunku pasirinkti kalbą, pagalbines programas ar literatūrą. Moksleiviams tai paprastai nėra kliūtis – jie turi laiko išbandyti įvairias kalbas, kol nuspręs, kas labiausiai patinka. Suaugusieji, norintys keisti profesiją, paprastai trokšta mokytis greitai ir efektyviai, todėl gan lengvai paskęsta informacijos jūroje nežinodami ko griebtis ir kur ieškoti atsakymų. Tai nuvilia. Jeigu atpažįsti save, greičiausiai Tau reikėtų kreiptis į programavimo mokyklą, kurioje patyrę lektoriai padės tvirtą praktinių žinių pamatą bei nukreips teisinga linkme.
  1. MAN PER BRANGU. Programavimo mokymus siūlančių mokyklų paslaugos nėra pigios – kainos gali svyruoti nuo 700 iki 1 000 eurų ar daugiau. Tai – vidutiniškai 280 bokalų alaus bare, 170 bilietų į kiną arba mobilusis telefonas su puikiai žinomu logotipu. Tokiu principu lygindamas kainas, turbūt dar kartelį pagalvojai, kad mokymai tikrai nėra pigūs. Vis dėl to, pamėginkime palyginti kitaip. Pirmiausia, atsakyk sau į klausimą – kiek esi pasiruošęs investuoti DABAR, kad turėtum svajonių darbą RYTOJ? Arba – per kiek laiko atsipirks investicijos, susiradus trokštamą darbą? Ir čia kalbame ne tik apie finansinį, bet ir apie moralinį ir psichologinį „atsipirkimą“. Taigi, ar tikrai kaina, kurią kai kurios mokyklos siūlo išsimokėti dalimis, atrodo tokia didelė?
  1. BUS PER SUNKU – NESUGEBĖSIU. Žinoma, nereikėtų tikėtis, kad mokytis bus lengva, tikrai ne visiems pavyks. Tačiau neužprogramuok savęs išankstinei nesėkmei. Jeigu svajoji apie programų kūrimą ar jų testavimą – nusiteik, kad teks įdėti nemažai pastangų ne tik mokymų metu, bet ir savarankiškai domėtis, atlikti užduotis. Jeigu tai neišgąsdino ir vis tiek drebi iš noro mokytis – greičiausiai tikrai sugebėsi. Iš patirties žinome, kad pavyksta net ir humanitarinių ar socialinių sričių ekspertams. Jeigu gąsdina nežinomybė dėl to, ką reikės veikti baigus mokslus, patariame rinktis tokią mokyklą, kuri bendradarbiauja su įvairiomis IT įmonėmis ir gali pasiūlyti praktikos ar įsidarbinimo galimybes iš karto po mokymų baigimo.
  1. AŠ TAM PER SENAS. Keista, tačiau taip kartais galvoja net ir tie, kuriems nėra nei 30 metų. Žinoma, jie save lygina su jaunąja, paauglių, karta, kuri neretai pradeda programuoti dar mokykloje, lengvai įstoja į IT specialybę ir jau studijų metu dirba bei sparčiai tobulėja. Tačiau jaunieji genijai neturėtų tavęs gąsdinti. Kai kurie darbdaviai mieliau renkasi vyresnius žmones, kuriuos laiko lojaliais. Tik pagalvok, jeigu Žemaitė, pradėjusi rašyti tik sulaukusi 50 metų arba kosmetikos priemonių imperijos įkūrėja Mary Kay Ash, kuriai tokia mintis šovė būnant 45 metų, bei daugelis kitų žinomų žmonių būtų pabijoję savo amžiaus, pasaulio nebūtų išvydę nemaža dalis kompanijų ar meno kūrinių. Galbūt Tavyje slypi programų kūrimo genijus, kuris pranoks bet kokius lūkesčius, o Tu turėsi puikią darbo vietą „Facebook”, „Google” ar kitose svajonių kompanijose. Nesijuok – maksimalių, atrodytų, neįmanomų tikslų užsibrėžę žmonės pasiekia geresnių rezultatų, nei tie, kurie savo galimybes vertina „realistiškai“.
  1. PROGRAMUOTOJŲ TUOJ BUS PER DAUG. Tiesa, jau mokančių ar besimokančiųjų programuoti skaičius auga, tačiau ir rinka nestovi vietoje. Pabandyk pagalvoti bent apie vieną visuomenei aktualią sritį ar verslą, kuriam nereikėtų IT – nei veikimo programų, nei piniginių operacijų, nei elementariausio tinklapio. IT yra neatsiejama mūsų darbo, būtinų procesų (apsipirkimo, mokesčių) bei laisvalaikio dalis. Nuolat plečiasi pritaikymo galimybės, technologijų naudojimo mastai, todėl mintis apie tai, kad geras programuotojas taps nereikalingas – neteisinga.

Jeigu išsklaidėme Tavo abejones ir vis dar svajoji apie programuotojo darbą, vadinasi verta imtis veiksmų ir žengti pirmą žingsnį link svarbaus karjeros posūkio.