Taigi tu jau turi tobulą gyvenimo aprašymą, įtikinamą motyvacinį laišką ir, labai tikėtina, kad greitu metu tave pakvies į darbo pokalbį. Jei CV ir motyvacinį laišką galėjai rašyti ramiai, vienas pats prie kompiuterio, susikaupęs ir neblaškomas, darbo pokalbis bus visai kitokia patirtis. Jo tiksliai nesurepetuosi ir nesuplanuosi, tačiau tikrai yra ką apgalvoti ir kam nusiteikti, kad pokalbis pavyktų kuo sklandžiau ir tu gautum trokštamą darbą. Šiame įraše pasidalinsime keliais svarbiais patarimais, kaip tai padaryti.
Išlik ramus
Atrodo, lengva pasakyti ir beveik neįmanoma padaryti. Bet, deja, smarkus jaudinimasis tau gali pakišti koją, nes kai jaudiniesi, atrodo, viskas iškrenta iš galvos, nebegirdi klausimų ir neparodai nei pusės tiek nuostabių savybių ir žinių, kurias turi. Todėl vienas esminių dalykų, ruošiantis darbo pokalbiui, yra išmokimas atsipalaiduoti. O būdų tam yra įvairių. Gali praktikuotis kažkieno paprašydamas suvaidinti pokalbį (tik nepersistenk ir nesimokyk šabloniškų frazių mintinai). Gali išmokti tave nuraminančių pratimų ir meditacijų. O galbūt tau padės suvokimas, kad ne tik tau vienam „kažko reikia“ per darbo pokalbį. Juk darbdavys ar pokalbį vykdantis darbuotojas yra lygiai taip pat suinteresuotas rasti tinkamą kandidatą, jis lygiai taip nori, kad pokalbis pasibaigtų sėkme ir kompanija turėtų ieškomą darbuotoją.
Būk pozityvus ir entuziastingas
Po malonių ir smagių pokalbių, kad ir apie ką jie būtų, visada lieka malonus jausmas. Būtent tokį jausmą reikėtų palikti darbdaviui ir išsinešti su savimi po darbo pokalbio. Net jei tavo patirtis ir įgūdžiai nėra visiškai tinkami norimai darbo pozicijai, bet tu būsi geros nuotaikos, atsipalaidavęs, pozityvus, smalsus ir nusiteikęs entuziastingai, visų pirma, tu paliksi gerą įspūdį kaip asmenybė, kuri nori mokytis ir tobulėti, su kuria yra lengva ir smagu bendrauti. O juk būtent tokių komandos narių ieško dauguma kompanijų. Drąsiai klausinėk visko apie siūlomą poziciją, apie galimus mokymus ir karjeros galimybes. Jei nuoširdžiai nori šio darbo, tai ir parodyk.
Nuoširdumas ir atvirumas
Nuoširdumas per darbo pokalbį pravers ne tik parodant, kad tu tikrai nori šio darbo, bet ir atsakant į darbdavio klausimus ar pasakojant apie save. Jei tau užduos klausimą, o tu užuot prisipažinęs, kad nežinai atsakymo, imsi išsisukinėti, apsimetinėti, kad žinai, ir „eiti ratais“, aplink įsivyraus nejauki atmosfera ir greičiausiai pokalbis nutrūks greičiau nei tikėjaisi. Todėl nemeluok, jei nežinai, taip ir pasakyk ir net paklausk darbdavio, koks yra atsakymas. Taip pat nebandyk apsimesti, kad turi daugiau žinių ir patirties nei iš tiesų. Daug geriau ir naudingiau sakyti tiesą ir nuoširdžiai išreikšti norą tobulėti bei išmokti daugiau.
Žinok, kodėl nori čia dirbti
Prieš darbo pokalbį būtinai atlik namų darbus – gerai žinok į kokią poziciją ir kodėl pretenduoji, taip pat išsamiai pasidomėk kompanija, kurioje norėtum dirbti. Šios žinios tau padės, kai darbdavys leis tau užduoti klausimus. Nuoširdus domėjimasis kompanija neliks nepastebėtas. Ir tu tikrai sužibėsi pokalbio metu, jei turėsi idėjų, ką galėtum nuveikti užimdamas norimą darbo poziciją. Jei idėjos darbdaviui patiks, ypač, jei jis pats apie tai nebus anksčiau pagalvojęs, darbo vieta tau praktiškai garantuota.
Žinok savo stipriąsias puses
Net jei darbo pozicija yra skirta siaurai sričiai, pavyzdžiui, vienos kalbos programavimui, o tavo gabumai yra kur kas platesni – būtinai tai paminėk. Ypač IT kompanijos vertina plataus profilio darbuotojus, nes tokiose kompanijose dažnai atsiranda naujų projektų, kur gali prireikti įvairių IT sričių specialistų. Greičiausiai jie ir dabar ieško naujo žmogaus, nes vykdys naują projektą, kuriam neužtenka turimų darbuotojų. Išvardink darbdaviui viską, ką sugebėtum dirbti, įvardindamas žinių lygį ir kaip smarkiai tai tave domina. Visos tavo IT srities žinios yra tavo didelis privalumas – paminėk jas.
Interviu laikas ir darbo pradžia
Kaip jau paminėjome aukščiau įraše, kai IT kompanija ieško naujo darbuotojo, greičiausiai jiems jo reikia gana greitai, nes tuoj prasidės naujas projektas ar kompanija plečiasi nauja kryptimi. Todėl daryk viską, kad pasiūlytas darbo pokalbio laikas tau tiktų. Kitaip kažkas gali ateiti pirmiau, sužavėti darbdavį ir užimti tavo poziciją, nes darbdavys nebematys prasmės kviestis daugiau kandidatų. Lygiai taip pat apgalvok, kaip greitai galėsi pradėti dirbti arba pakeisti esamą darbą. Turėk visą tai omenyje, kad paskui netektų nusivilti, sužinojus, kad tiesiog negalėsi pradėti dirbti tuomet, kai darbdaviui jau reikės.
Taigi, aptarėme 6 svarbius dalykus, kuriuos verta ir net būtina apgalvoti prieš darbo IT srityje pokalbį. O pabaigai dar vienas žaismingas patarimas, kuris gali labai praversti – įsivaizduok, kad tu esi būsimas savo darbdavys ir kvieti save į darbo pokalbį. Ko tu savęs paklausinėtum ir iš savęs tikėtumeisi? Galbūt atsakęs į šį klausimą, tu jau būsi puikiai pasiruošęs darbo pokalbiui. Sėkmės!