Jei tu esi šviežiai iškeptas programuotojas – visai nesvarbu, ar tai tavo pirmas darbas, ar dirbęs kažką visai kito dabar nusprendei pakeisti profesiją, – tau tikrai pravers žemiau esantys jau daug patirties turinčių programuotojų, kurie kažkada irgi buvo tavo vietoje, patarimai. Įsigilinti verta, nes to nemoko nei joks universitetas, nei programavimo mokykla.

Susipažink su programavimo kalbų veikimo principais

Mokydamasis programuoti susipažinsi su įvairiomis programavimo kalbomis ir, tikėtina, gerai žinosi, kaip su jomis dirbti. Bet tau labai praverstų žinios apie tai, kaip jos pačios veikia, kaip jos buvo sukurtos. Kitaip tariant, verta žinoti, ne tik į plotį, bet ir į gylį. Tokios žinios tau labai pravers susidūrus su klaidomis, vadinamaisiais „bug‘ais“. Žinoma, ne pro šalį būtų išmanyti ir pačio kompiuterio veikimo principus – failų sistemas, atmintį ir kitus.

Išmanyk komandinės eilutės veikimo principus

Tikėtina, kad dirbdamas programuotoju dažniausiai naudosiesi kodų redaktoriumi arba modernia programavimo aplinka. Vis dėl to, gali atsidurti tokiose situacijose, kai komandinės eilutės veikimo išmanymas tau bus ypač naudingas. Kai jau nebepadeda niekas, paprastų komandų, tokių kaip „find“, „comm“, „diff“ ir pan. išmanymas, gali padėti greitai išspręsti problemas.

Žinok, kaip veikia derinimo programa

Greičiausiai ją sutiksi „debugger“ vardu. Ir jos išmanymas tau tikrai pravers, ypač kai rezultatas bus ne toks, kokio tikėjaisi. Tada paprasčiausiai išnarpliok jį: nustatyk stabdymo taškus („breakpoints“), žingsnis po žingsnio peržvelk savo kodą ir ypač įsigilink, jei tai ne tavo rašytas kodas. Tokia veiksmų seka sutaupys tau laiko, be to, apie programavimą išmoksi tokių dalykų, kokių gali išmokti tik nagrinėdamas kitų kodus.

Išmok rašyti testus

Kai kurie pažengę programuotojai mano, kad mokėjimas rašyti testus yra vienas svarbiausių dalykų programuojant. Ir kuo anksčiau išmoksi, tuo bus geriau. Programuojant visada verta testuoti kiekvieną kodo dalį ir įsitikinti, kad ji daro tai, ką turėtų.

Pasiruošk pokyčiams ir naujoms sistemoms

Šiais laikais sparčiai keičiantis technologijoms, visi programuotojų naudojami įrankiai taip pat keičiasi labai sparčiai. Todėl geras programuotojas turi būti visada pasiruošęs pokyčiams ir net užbėgti jiems už akių. Technologijos atsinaujina maždaug kas 4 metus, todėl visada turėk tai omeny, naudodamasis dabartiniais įrankiais.

Mokėk dirbti komandoje

Nors įprasta manyti, kad programuotojai dirba vieni, visgi ir šiame darbe neišvengsi kontakto su kitais žmonėmis. Jei dirbsi su dideliais ir, žinoma, pelningais projektais, tikėtina, kad su jais dirbs ir daugiau žmonių. Todėl mokėjimas dirbti komandoje, girdėti ir suprasti kitus, tikrai palengvins tavo užduočių vykdymą. Be to, visada reikia nebijoti ir drąsiai prašyti pagalbos, jei kažkas nepavyksta. Lygiai kaip yra klausimų, į kuriuos tik tu galėtum atsakyti savo kolegoms, taip ir tu gali turėti klausimų, į kuriuos tau atsakys tik daugiau ar visai kitą sritį išmanantis žmogus.