Prasidėjus karantinui, daug metų virėju dirbęs Lukas, pagaliau atrado laiko savo seniai pamirštam norui, išmokti programavimo. Daugiau neatidėliodamas pradėjo mokytis savarankiškai. Tačiau netrukus pastebėjęs, kad jam reikia pagalbos, pasirinko Duomenų Analitikos mokymus Vilnius Coding School, dabar Lukas jaunesnysis duomenų inžinierius ,,carVertical”.

 

Koks Jūsų profesinis kelias iki mokymų? Kokioje srityje dirbote?

Maždaug 8 metus dirbau virėju, pradėjau vos baigęs mokyklą. Atsiradus galimybei studijuoti, Vilniaus kolegijoje įgijau Maisto technologo kvalifikaciją, kadangi mokslus reikėjo derinti su darbu, studijavau ištęstiniu būdu. Manau būtent taip įgavau savarankiško mokymosi patirties, kuri kaip tik dabar labai pravertė. Galop maisto technologo karjera nepasirodė viliojanti, o ir turint kolegijos išsilavinimą, darbo rinkoje konkuruoti sunku. 

Kodėl nusprendėte dalyvauti programoje ir mokytis programuoti?

Laiko praleisto dirbant virtuvėse su kaupu pakako, kad įsitikinčiau, jog toks gyvenimas ne man. Beprotiškai ilgos darbo valandos, darbas dideliame karštyje, dažniausiai prastai vedinamose patalpose, nuolat vėluojantis atlyginimas, bei pastovus taikstymasis su kitais darbo kodekso pažeidimais, tęsti galėčiau dar ilgai. Pasvėriau, kad taip pernelyg kenkiu savo sveikatai, o ir grąža neverta tokių pastangų. Be to, ilgą laiką norėjau atrasti veiklą, kurioje informacinės technologijos neapsiribotų vien būdu retkarčiais praleisti laisvalaikį. Prasidėjus pirmajam karantinui, tokią progą gavau. Turėjau daug gražaus laiko savęs paieškoms, ko seniau dėl elementaraus laiko stokos negalėjau sau leisti. Gan neilgai trukus, prisiminiau savo seniai pamirštą norą išmokti programavimo. Kadangi susidariau nuomonę, kad python kalba pati draugiškiausia naujokams – pradėjau būtent nuo jos. Jau iš anksčiau turėjau savarankiško mokymosi patirties, todėl pačiam mokytis sekėsi visai neblogai. Tačiau jau po kelių mėnesių pajutau, kad kažko trūksta. Dažnai dar ne iki galo išsiaiškinęs vieną dalyką, pradėdavau aiškintis jau ką nors kitą. Tai ypač jautėsi temose, kurios reikalauja platesnio pagrindų išmanymo. Todėl nutariau, kad reikia pagalbos iš išorės. Mano tikslas buvo išmokti bent vieną, nors ir siaurą programavimo aspektą, tačiau nuo pradžios iki galo. Štai čia ir susidomėjau Vilnius Coding School “Duomenų analitikos” programa. Mane ji patraukė tuo, kad buvo koncentruota būtent į vieną šaką – duomenų analizę, taip pat vienu iš pagrindinių įrankių buvo nurodyta python kalba. 

lukas 2

Kaip sekėsi mokymuose? Kokių žinių ir įgūdžių įgijote?

Manau mokymuose sekėsi visai gerai. Pradėjome nuo SQL pagrindų, tačiau jau labai greitai išmokome rašyti ir sudėtingesnes užklausas. Manau svarbiausia čia buvo tai, kad susipažinome su duomenų sąvoka, ir maždaug kas į ją telpa.. Vėliau kibome prie duomenų atvaizdavimo Tableau pagalba .Tačiau jei prieš tai mūsų tikslas buvo, kad duomenis galėtų apdoroti kompiuteris, vėliau dėjome pastangas, kad jie būtų įdomus žmonėms. Stengėmės pateikti duomenis kuo estetiškiau ir patraukliau tuo pat metu sužadindami žmogiškąjį smalsumą. Sunkiausia (bet ir pati įdomiausia!) turbūt buvo Python dalis. Nors jau turėjau šiokius tokius pagrindus, ir informacija smegenyse sugulė kiek greičiau, tačiau tai vis tiek buvo iššūkis. Todėl labai rekomenduoju ir kitiems neturintiems programavimo patirties, prieš pradedant studijas, bent kelias valandas savarankiškai  “pažaisti” su kalba, kurią planuojate mokytis. Taip sumažinsite informacijos perkrovą pirmųjų paskaitų metu, taip pat patys geriau matysite savo spragas, dėl ko bus lengviau suformuluoti klausimus lektoriui, o jis galės pateikti jums konkretesnį atsakymą. 

Kaip vyko įmonės paieškos? Ar buvo sudėtinga?

Nuo dienos kai išsiunčiau pirmuosius cv iki kol gavau bent kažkokį atsakymą, praėjo beveik du mėnesiai. O ir atsakymai buvo neigiami. Tik vėliau pradėjau gauti pasiūlymų ateitį į darbo pokalbius. Įsidarbinti pavyko tik dar po mėnesio paieškų. 

Ką šiuo metu veikiate įmonėje? Ką dirbate ir ko mokotės?

Įmonėje dirbu jaunesniuoju duomenų inžinieriumi. Pagrindinis mano darbo įrankis yra Python kalba. Kol kas rašau programas skirtas duomenų surinkimui iš įvairių šaltinių, šiek tiek susiduriu su duomenų bazėmis. Laisvalaikiu taip pat dar gilinuosi į Python subtilybes, arba bandau sulipdyti ką nors konkretesnio, pavyzdžiui paleisti API arba ką nors išgauti mašininio mokymosi algoritmų pagalba.

Ką galėtumėte patarti žmonėms, kurie svajoja apie karjeros keitimą, tačiau nedrįsta dėl įvairių priežasčių (galvoja, jog per vėlu kažką keisti, kad IT įmonėms jie bus per silpni ir pan.) ?

Mano patarimas būtų, tiesiog imti ir pradėti. Iš pradžių galbūt savęs stipriai nespausti, o susipažinti su nauja sritimi po truputį. Tada jau turėsite kažkokios informacijos apie tai kaip jaučiatės darydami vienokius ar kitokius dalykus, kas patinka labiau, o kas mažau. Tada priimti sprendimą bus lengviau. Tiesiog norėčiau pabrėžti, kaip svarbu yra savarankiškas mokymasis bei pasiruošimas paskaitoms, jei nusprendėte tokias lankyti. Niekas kitas žinių į jūsų galvą nesudės (bent kol kas neturime tokių technologijų), tačiau pats galite pasilengvinti sau šį procesą.

Taip pat norėčiau padėkoti VISAM Vilnius Coding School kolektyvui, tarp jų kokybės koordinatoriui už lankstumą ir pagalbą kai jos labiausiai reikėjo, o ypač lektoriams, kurie padarė puikų darbą, gana sudėtingą informaciją išdėstydami įdomiai ir kiek įmanoma paprasčiau. Na, ir pabaigai didžiulė padėka mano draugams dirbantiems  IT jau gerokai seniau, bei ne kartą atsakinėjusiems į mano neapgalvotus klausimus. 

Luko Linkedin profilis ČIA.