Karantinas jau metus laiko pasaulį „uždarė“ į namus, tačiau pasaulis toli gražu nesustojo – žmonės vis tiek turi poreikių, vis tiek perka prekes ir paslaugas, naudojasi sveikatos, valstybinių įstaigų paslaugom, pildo dokumentus, prašymus, tvarko savo sąskaitas ir t.t. Esminis skirtumas – dabar didžioji dalis šių veiksmų yra atliekama internete. Būtent todėl kibernetinis saugumas yra aktualus kaip niekad. Apie jį ir pakalbėsime šiame įraše.

 

Kas yra kibernetinis saugumas?

Kibernetinis saugumas yra procesas, kurio metu apsaugomos sistemos, tinklai ar prietaisai nuo atakų ir įsilaužimų. Taip pat šis procesas apima ir duomenų, dingusių per ataką, atkūrimą.

 

Kokios būna kibernetinės atakos?

  • „Ransomware“: tai tokios atakos, kai kenkėjiška programinė įranga yra aktyvuojama serveryje ar failuose ir juos „užrakina“. Paprastai atakuotojai tokiais atvejais reikalauja pinigų už „atrakinimą“.
  • „Phishing“: tai tokios atakos, kai nusikaltėliai apsimeta kažkuo kitu, kad iš žmonių gautų jų asmeninę informaciją, tokią kaip slaptažodžius ar kreditinės kortelės duomenis.
  • „Spyware“: tai atakos, kai nusikaltėlis instaliuoja į kompiuterį programinę įrangą, kuri išsaugo naršymo istoriją, slaptažodžius, prisijungimus prie banko ir panašiai.
  • Socialinių tinklų atakos: kai atakuotojai prisijungia prie verslui priklausančių socialinių profilių, kad galėtų siuntinėti kenkėjiškas žinutes klientams.
  • DoS atakos: tai tokios atakos, kai nusikaltėliai stengiasi „užkimšti“ serverį tam, kad sulėtėtų jo veiklą.

 

Kodėl kibernetinis saugumas yra itin aktualus 2021 metais?

 

Kodėl kibernetinis saugumas yra toks svarbus?

Nusikaltėliai labai gerai supranta, kad žmonės šiuo metu yra ypač priklausomi nuo interneto, kartu yra pavargę ir galbūt ne visada būna itin atidūs saugodami savo duomenis, todėl tampa lengvomis aukomis. Įvairios kompanijos, tiek mažos, tiek didelės, kiekvieną dieną susiduria su kibernetinių atakų rizika. Net ir tokios didelės kompanijos kaip eBay ar LinkedIn per pastaruosius kelis metus patyrė didelių atakų. Taigi, dabar kaip niekad svarbu susirūpinti savo kibernetiniu saugumu tiek privatiems asmenims, tiek kompanijoms. Žemiau išvardinsime pagrindines priežastis, kodėl kibernetinis saugumas yra toks svarbus:

  • Kibernetinis saugumas yra svarbus tam, kad nepažeidinėtum įstatymų. Vyriausybės visame pasaulyje supranta, kokia gali būti kibernetinių atakų žala, todėl jei kompanijos nesaugo savo duomenų ir įvyksta žalos atnešusi ataka, vyriausybė gali skirti baudą.
  • Kibernetinis saugumas užtikrina, kad verslas nesustos dėl atakos ir nebus patirta didelių nuostolių. Jei verslas būtų neapsaugotas nuo atakų, pertrauka tvarkant padarytą žalą gali trukti net iki dviejų mėnesių, o tai atneš itin didelių nuostolių.
  • Kibernetinis saugumas apsaugo ne tik verslą, bet ir klientus, nes neretai klientai registruodamiesi pateikia savo asmeninius duomenis, o asmeninių duomenų „nutekinimas“ smarkiai sumažins pasitikėjimą verslu, tai pat gali atnešti daug teisinių rūpesčių.

 

Kaip apsisaugoti nuo kibernetinių atakų?

  • Visada tikrink saugumo procesus, kad viskas vyktų itin sklandžiai.
  • Turėk planą, kaip elgtis, jei patirtum kibernetinę ataką.
  • Nuolat atnaujink programinę įrangą.
  • Įmonės turėtų apmokyti personalą, kaip reikia elgtis, kad būtų išvengta atakų.

 

Taigi, kibernetinis saugumas tiek įmonėms, tiek fiziniams asmenims padeda sutaupyti laiko ir pinigų, taip pat leidžia jaustis saugiems plačiame virtualiame pasaulyje. Jei norėtum apie kibernetinį saugumą sužinoti daugiau, kviečiame registruotis į mokymus: čia.