Neretai, kalbant apie karjeros kelią, yra pabrėžiama, kaip svarbu turėti įvairių įgūdžių, kad savo darbą galėtum atlikti kuo geriau. Darbo skelbimuose taip pat būna paminėta, kokie įgūdžiai tam tikrai pozicijai būtų privalumas. Tačiau be įgūdžių yra dar vienas dalykas, kuris yra itin svarbus, norint susirasti svajonių darbą ar pakilti karjeros laiptais. Tai – kompetencijos. Apie tai, kas yra kompetencijos ir kodėl jos tokios svarbios, pakalbėsime šiame įraše.

Kas yra kompetencijos?

Kompetencijos iš esmės yra žmogaus gebėjimai tam tikras žinias pritaikyti konkrečiose situacijose, kad darbas būtų atliktas kuo sklandžiau ir sėkmingiau. Pavyzdžiui, tai galėtų būti strateginis planavimas ar gebėjimas išlaikyti šaltą protą stresinėje situacijoje.

Kaip kompetencijos gali pagelbėti ieškant darbo?

 

Gyvenimo aprašymas

Visų pirma, jei dairaisi svajonių darbo, greičiausiai neretai peržvelgi įvairius darbo skelbimus. Atkreipk dėmesį, kokių kompetencijų reikalauja tau labiausiai patinkančios darbo pozicijos. Tuomet žinosi, ar jau esi jų įgijęs, ar visgi pirma reikėtų pasimokyti, o tuomet įtraukti jas į savo CV (https://www.vilniuscoding.lt/kaip-turi-atrodyti-geras-cv/). Turėk omeny, kad kuo daugiau reikalaujamų kompetencijų atitiksi, tuo daugiau šansų gauti svajonių darbą, todėl kartais verta neskubėti kandidatuoti, kad netektų nusivilti, jei nepakvies į pokalbį, ir nebūtų veltui sugaištas laikas. Įgijęs reikiamas kompetencijas, jausiesi daug užtikrinčiau ir smarkiai pakelsi savo galimybes būti pakviestam.

  kodel svarbu igyti ir kelti kompetencijas 1

Darbo pokalbis

Beveik nėra abejonių, kad darbo pokalbio metu tavęs paklaus apie tavo turimas kompetencijas. Neretai tokie klausimai užduodami siekiant išsiaiškinti tavo, kaip būsimo darbuotojo, asmenines savybes. Tarkim, tavęs gali paprašyti papasakoti, kaip ankstesniame darbe spręsdavai sudėtingas situacijas arba pabandyti išspręsti įsivaizduojamą situaciją. Taip pat darbo pokalbio metu labai svarbu paminėti kompetencijas, kurias dar tik planuoji įgyti. Taip darbdavys dar geriau gali pamatyti tavo potencialą ir tinkamumą darbo pozicijai.

kodel svarbu igyti ir kelti kompetencijas 3

Kaip pakilti karjeros kelyje įgyjant naujų kompetencijų?

Bet kokiam karjeros kelyje labai svarbu yra matyti perspektyvą. Karjeros sėkmė yra smarkiai susijusi su tuo, kiek atviras ir kritiškas esi pats sau, kiek moki pamatyti savo trūkumus ir silpnybes. Nes tik tai supratęs gali kelti sau uždavinius ir savo silpnybes pakeisti stiprybėmis. Jei pačiam susigaudyti sunku, internete yra įvairių testų (https://www.princetonreview.com/quiz/career-quiz), skirtų identifikuoti turimas kompetencijas ir suprasti, kokių dar trūksta. Taip pat turi suvokti, kad norint kilti karjeros laiptais, kompetencijų kėlimas yra nenutrūkstamas procesas. Turi įprasti nuolat kvestionuoti savo gebėjimus ir nepaliaujamai didinti savo kompetencijų sąrašą.

kodel svarbu igyti ir kelti kompetencijas 2

Kokių kompetencijų reikia skirtingais karjeros etapais?

Jei karjeros pradžioje užteks tokių ganėtinai paprastų kompetencijų kaip darbas stresinėje situacijoje, mokėjimas dirbti komandoje ir pan., tai kylant pareigoms prireiks vis sudėtingesnių kompetencijų. Ilgainiui tau gali prireikti derybinių įgūdžių, taip pat gebėjimo daryti įtaką kitiems ar strateginio mąstymo. Viskas priklausys nuo to, kokiu karjeros keliu nuspręsi pasukti.

Visada prisimink, kad kompetencijos nėra skirtos tik tam, kad užsidėtum varnelę savo gyvenimo aprašyme. Jos iš tiesų yra svarbios ir reikalingos, kad savo darbe jaustumeisi gerai ir užtikrintai ir visada galėtum siekti dar daugiau.

Nori kelti savo kompetencijas? Rinkis TEMINIUS IT mokymus iki 12 valandų!