Per pastaruosius metus situacija pasaulyje palietė turbūt kiekvieną sritį, ne išimtis yra ir darbo pokalbiai – dabar dauguma jų vyksta nebe akis į akį, o nuotoliniu būdu. Ir nors pokalbių esmė išliko ta pati – sužinoti, ar žmogus yra tinkamas siūlomai pozicijai, – tačiau nemažai dalykų vyksta kitaip ir patarimai, kaip pasiruošti gyvam darbo pokalbiui, nuotoliniam pokalbiui gali nebetikti. Šiame įraše norime pasidalinti patarimais, kurie leis apgalvoti svarbius niuansus ir puikiai pasiruošti nuotoliniam darbo pokalbiui.

 

1. Pasitreniruok dirbti su vaizdo programa

Darbdavys, pakvietęs tave į nuotolinį darbo pokalbį, greičiausiai pasiūlys jam patogią platformą. Tai gali būti Zoom, Skype, FaceTime ar bet kuri kita. Jei nesi naudojęsis darbdavio pasiūlyta programa, būtinai pasimokyk tol, kol viską suprasi ir jausiesi užtikrintai. Taip pat įsitikink, kad naudojant šią programą puikiai veikia kamera ir mikrofonas.

2. Pasirink tinkamą apšvietimą

Tinkamas apšvietimas vaizdo pokalbiui yra labai svarbu. Jokiais būdais nesėdėk patamsyje, taip pat su kamera, nukreipta į langą, nes tavo veido tiesiog nesimatys. Geriausia yra sėdėti veidu į langą, o jei pokalbis vyksta tamsiu paros metu, geriausiai apšviestoje namų vietoje. Ypač venk ryškių lempų, šviečiančių tiesiai į kamerą. Būtinai išbandyk, kaip atrodo tavo pasirinktas apšvietimas dar iki pokalbio, kad nereikėtų pokalbio metu migruoti po namus, ieškant geriausios vietos.

online interviu patarimai 2

3. Jokių virtualių ekrano fonų

Šiam dalykui tariame griežtą ne! Lygiai kaip ir netvarkai ar itin margam namų fonui už tavo nugaros. Tai blaško ir yra labai neprofesionalu. Geriausia susirasti kuo neutraliausią namų vietą, kad ir tiesiog tuščią sieną. Taip pat puikiai tiks ir knygų lentyna.

4. Venk bet kokių trukdžių

Jei gyveni ne vienas, pasistenk, kad darbo pokalbio metu patalpoje būtum vienas, kad niekas nekalbėtų ir juo labiau nevaikščiotų tau už nugaros. Net jei tuo metu namuose būsi vienas, būtinai išjunk visus telefono ir kompiuterio garsus. Bet kokie trukdžiai ne tik neleis įvykti kokybiškam pokalbiui, bet ir yra nepagarba pašnekovui.

5. Prisijunk anksčiau

Iš tiesų gali prisijungti net 15–20 minučių anksčiau, kad įsitikintum, jog viskas veikia puikiai. Apie vėlavimus negali būti net kalbos, juk tau nereikia niekur vykti, tu nepapulsi į jokį kamštį. Vėlavimas į nuotolinį pokalbį darbdaviui paliktų tikrai labai blogą įspūdį.

zoom

6. Apsirenk tinkamai

Nors ir nesusitiksit akis į akį, tačiau pirmą įspūdį sukursi ir per virtualų pokalbį, todėl būtina, kad visos detalės būtų tobulos. Žinoma, apranga labai priklauso nuo pozicijos, į kurią kandidatuosi – tikrai nebūtina apsirengi kostiumą, tačiau nutampytas naminis džemperis ar juo labiau pižama nėra tinkama apranga net ir nuotoliniam darbo pokalbiui.

7. Pasistenk nusiraminti

Nors ir nesusitiksi su darbdaviu gyvai, jaudulys nuo to greičiausiai nebus mažesnis. Taigi pokalbio dieną stenkis būti gerai išsimiegojęs, pavalgęs, taip pat padaręs viską, kas tau asmeniškai padeda nusiraminti. Jei vis tiek sunku sukontroliuoti jaudulį, stenkis kalbėti lėčiau ir garsiau, taip ne tik atrodysi ramesnis, bet kalbant lėtai ir pats taip pasijausi.

8. Žiūrėk į akis

Kitaip tariant – nežiūrėk į ekraną, žiūrėk į kamerą. Taip, tu jausi norą žiūrėti į veidą ekrane, tačiau tuomet atrodys, kad žiūri kažkur žemyn, o akių kontaktas darbo pokalbio metu yra svarbus net ir kalbant per nuotolį. Pasitreniruok taip žiūrėti, tačiau jei vis tiek nepavyksta, pritvirtink virš kameros kad ir draugo nuotrauką, taip psichologiškai bus daug lengviau žiūrėti aukščiau.

9. Įdėmiai klausyk

Tai svarbu ir per realų darbo pokalbį, tačiau per nuotolinį daug svarbiau, nes garsas nebus toks ryškus kaip susitikus iš tiesų. Jei tavo kompiuterio garsiakalbiai nėra labai galingi, turbūt geresnė išeitis būtų naudoti ausines. Stenkis išgirsti viską, ką tau sako darbdavys, o jei netyčia neišgirdai, neapsimesk, kad girdėjai, būtinai perklausk.

online interviu patarimai 3

10. Naudok kūno kalbą

Visų pirma, atsisėsk taip, kad kamera būtų akių lygyje ir tau nereikėtų kažkaip nepatogiai susilenkti ar užversti galvą. Sėdėk tiesus, jokiais būdais nesukryžiuok rankų ant krūtinės, jei norisi – gestikuliuok. Nesusikaustymas ir patogi padėtis padės tau labiau atsipalaiduoti ir palikti geresnį įspūdį darbdaviui.

11. Būk savimi

Darbdavys jau žino apie tave pagrindinius faktus, nes skaitė tavo gyvenimo aprašymą ir jam jis patiko. Tačiau iš jo jis nesuprato, koks esi tikrasis tu. Parodyk tai. Nesistenk apsimesti kažkuo, kuo nesi, nuoširdumas, kaip ir visur, taip pat svarbus ir per darbo pokalbius. Taip pat pasistenk atskleisti savybes, kurios yra svarbios darbo vietai, kurią stengiesi gauti.

12. Atlik namų darbus

Dar iki pokalbio pasidomėk kompanija, kurioje norėtum dirbti, ir kai ateis laikas klausimams, paklausk ne tik apie algą, darbo sąlygas ir pan., bet ir apie dalykus, būdingus tik tai konkrečiai kompanijai. Taip parodysi, kad tave tikrai domina šis darbas ir būtent ši įmonė, o tai visada sukuria gerą įspūdį.

Tikimės, kad šie patarimai tau padės puikiai pasiruošti nuotoliniam darbo pokalbiui. Taip pat primenam, kad labai svarbus atgalinis ryšys, todėl praėjus kelioms dienoms po pokalbio, nepamiršk parašyti darbdaviui ir padėkoti už pokalbį bei skirtą laiką ir priminti, kad tave labai domina ši pozicija. Linkime sėkmės!

Nori NEMOKAMOS karjeros konsultacijos? Registruokis ČIA.