TOMAS

“Jau apsisprendus ir pradėjus mokytis – netinginiaukite ir nesustokite. Baigėte kursus? Mokykitės toliau!” – teigia Tomas, kuris “Vilnius Coding School” baigęs Programavimo pagrindų per 6 savaites mokymus, pradėjo savo tiklapių kūrimo verslą – Cody.lt.

Koks Jūsų profesinis kelias iki mokymų? Kokioje srityje dirbote?

Praktiškai nuo pat pirmo savo darbo, dirbau logistikos sektoriuje. Dirbau vadybininku, pradedant lengvųjų automobilių nuomos ir baigiant sunkvežimių ar autobusų darbo planavimais, dokumentacijos pildymu. Na, standartišką vadybininko darbą 🙂

Kodėl nusprendėte dalyvauti programoje ir mokytis programuoti?

Programavimu jau domėjausi nuo paauglystės laikų, kai kurdavom WAP puslapius seniesiems telefonams, tačiau tai buvo hobis, o ne rimtas užsiėmimas. Tuo metu, karts nuo karto, sukurdavau puslapį ar padėdavau draugams juos administruoti. Tik tiek ir tebuvau prisilietęs prie WEB kūrimo. Sudalyvauti “Vilnius Coding School” Programavimo pagrindų per 6 savaites mokymuose, norėjau vien dėl to, jog kursuose apžvelgiamos net kelios programavimo kalbos. Norėjau prieš žengiant svarbų žingsnį pabandyti ir kitas programavimo kalbas, tačiau pabandęs C# ir Java, vis dėlto likau prie senos meilės WEB’ui.

Kaip sekėsi mokymuose? Kokių žinių ir įgūdžių įgijote?

Mokymuose sekėsi nuostabiai! Didelį AČIŪ noriu tarti visiems lektoriams, kurie kantriai su mumis dirbo ir nereikėjo jaustis taip, lyg būtų baisu kažko paklausti. Visada puikus tempas, daug žinių, dar daugiau iš to kylančių klausimų. Nemažai išgertos kavos puodelių ir bent keli kartai, kai norėjosi išmest kompiuterį per langą, bet po šešių savaičių, viską užbaigus ir išsimiegojus, galėjau sau drąsiai teigti, jog tai buvo viena iš idomiausių patirčių mano gyvenime.
Nors WEB kūrimo pagrindus turėjau, tikrai nemažai išmokau ir naujų dalykų, kuriuos taikau iki pat šios dienos. Nors kursai vadinosi „Pradedančiųjų” lektorius pamatęs, jog pradedu nuobodžiauti – papildomai pateikdaavo užduotis, apie kurias jau reikėjo pagalvoti stipriau, tam, kad išspręstum. Tas dinamiškumas mokymuose labai patiko, tad žinias plėsti ir išmokti naujų dalykų galėjo tiek visiškai „žali”, tiek kažkokius programavimo pagrindus turintys žmonės.
Taip pat “Vilnius Coding School” renginiai suteikė labai daug papildomos naudos. Namokamos „AGILE” paskaitos, susitikimai su IT įmonėmis, mokymai ir visa kita, atsakė į labai daug klausimų, kurie kilo žmogui, kuris niekada nėra dirbęs IT sferoje – Kaip pasiruošti? Ką daryti norint rasti darbą? Kaip vyksta darbas IT įmonėje? Kartais po renginių tiesiog likdavome pasišnekučiuoti su įmonių atstovais, o tai suteikia dar daugiau atsakymų į rūpimus klausimus.

Ką šiuo metu veikiate? Ką dirbate ir ko mokotės? 

Šiuo metu esu freelanceris, kuriu internetines parduotuves, WEB puslapius, administruoju jau sukurtus puslapius ir pan. Trumpai tariant – atlieku praktiškai visus darbus, kurie susiję su WEB’u. Turiu pastovų klientų ratą ir po truputį įtraukiu ir naujas įmones, reklamos agentūras ar fizinius asmenis kuriems reikia internetinio sprendimo.
Šiuo metu dar papildomai mokausi online kursuose, tam, jog galėčiau pagilinti turimas žinias, ar išmokti dirbti su naujas įrankiais. Ši sritis tuo ir žavi, jog visada turi tobulėti kartu su ja. Sustojęs – po metų tapsi visiškai niekam nebeįdomus, todėl radęs laiko, mielai lankau mokymus, seku IT pasaulio naujovęs ir stengiuosi skirti kuo daugiau laiko savo profesiniam tobulėjimui.

Kaip nusprendėte įkurti savo įmonę? 

Po mokymų dar kelis mėnesius mokiausi savarankiškai, norėjau tvirtai jaustis su savo žiniomis, kad per darbo pokalbį galėčiau geriau save „parduoti” kaip darbuotoją. Tačiau (kol dar dirbau logistikoje) atsirasdavo tik vienas kitas žmogus, kuriam reikėdavo padėti su esamu puslapiu, atnaujinti dizainą, galbūt sukurti naują puslapį. Tada dažniausiai dienos metu dirbdavau darbe, o vakare, sugrįžęs namo, atsiversdavau kompiuterį ir sėsdavau programuoti. Laikui bėgant, rekomendacijų dėka, klientų vis daugėdavo ir, iš tikro, pats nepastebėjau, kai darbus jau reikėdavo užsirašinėti ir dėliotis laisvus vakarus, kad viską spėčiau. Tada galiausiai priėmiau sprendimą išeiti iš darbo ir visą laiką skirti tik programavimui – taip ir gimė idėja dirbti vienam. Turiu keletą nuostabių pastovių klientų ir vis daugiau atsiranda naujų – dėl to labai džiaugiuosi ir tikiu, kad šis sprendimas, visiškai pakeisti darbo specifiką, išeis tik į naudą.

Ką galėtumėte patarti žmonėms, kurie svajoja apie karjeros keitimą, tačiau nedrįsta dėl įvairių priežasčių (galvoja, jog per vėlu kažką keisti, kad IT įmonėms jie bus per silpni ir pan.) ?

Iš pradžių rekomenduoju, tvirtai apsispręsti jog tikrai to norite, o tik tada imtis veiksmų.
Tikrai bus sunku, norėsis viską mesti. Gali būti, kad sedėsite valandą skaitydami kodą ir nesuprasite kodėl jis neveikia arba veikia. Tačiau tai ir yra programavimo grožis – spręsti susidariusias problemas.
Jau apsisprendus ir pradėjus mokytis – netinginiaukite ir nesustokite. Baigėte kursus? Mokykitės toliau! Ieškokite darbo, praktikos ar pavienių darbų. Susiraskite draugų kuriems reikia pagalbos su IT – padėkite jiems. Praktikoje mokytis yra geriausia, kai susiduriate su realiomis problemomis.
Nemažai girdžiu nuomonių, kad mokytis sunku, per vėlu kažką keisti, tačiau tai yra toli gražu ne tiesa. Mokytis būna sunku, iki tol, kol dar nieko nesuprantate, kai įsivažiuojate ir kodas pasidaro bent jau aiškus – prasideda lengvesnis etapas, kai pradedate kurti besimokydami. Turbūt dauguma iš mūsų nuo gimimo nešnekėdavome kita kalba nei lietuvių? O dabar manau jog šnekate dar bent viena kalba. Kodėl nepridėti trečios – programavimo kalbos? 
Tas pats galioja ir pirmiesiems darbo pokalbiams. Bus sunku, kartais nemalonu ar net gėda. Tačiau prisiminkite savo pirmuosius darbo pokalbius. Juk irgi nebuvo labai smagu? 🙂 IT įmonės priimdamos Junior lygio specialistus puikiai suprantą, kad iš pradžių tikrai nedirbsite kaip patyrę profesionalai, todėl galima sakyti, jog pradžioje jos investuoja į Jus, kol įsivažiuojate. Tad, jei kelis kartus nepasisekė – nesustokite, eikite, kalbėkitės, lankykitės IT renginiuose, ieškokite kontaktų ir manau pirmą savo darbą ar praktiką ,išmokus tvirtų programavimo pagrindų,  surasite tikrai gan greitai.

Tomo LinkedIn profilis ČIA.

EnglishLithuanianRussian
Registracija
Kontaktai