Vilnius / Kaunas Coding School nuolatos bendraujame su žmonėmis, kurie supranta, kad jie dirba ne tai, ką norėtų, ir būtent IT yra ta sritis, kuri juos jau seniai traukia. Tačiau kartu su tokiu suvokimu kyla ir daugybė klausimų – ar ne per vėlu persikvalifikuoti, ar ne per rizikingas toks žingsnis, nuo ko pradėti ir t. t. Visus mūsų Karjeros centrui dažniausiai užduodamus klausimus nusprendėme sudėti į vieną įrašą. Taip pat paprašėme Karjeros centro specialistų pasidalinti itin svarbiu patarimu nusprendusiems žengti šį ryžtingą, tačiau tikrai teisingą žingsnį ir pagaliau daryti tai, apie ką visada svajojo.

 

I DALIS. Dažniausiai Karjeros centrui užduodami klausimai:


1. Ar aš ne per senas?

Tikrai ne, IT sferoje amžius nėra svarbus. Svarbiausia, jog turėtum motyvacijos mokytis ir nuolat tobulėti. Galime pasidalinti mūsų mokyklos studentų sėkmės istorijomis, kuomet jie puikiai persikvalifikuoja į šią sritį būdami įvairiausio amžiaus.

 

2. Ar moterims labiau tinka WEB dizainas, o ne programavimas?

Požiūris, jog programavimas yra vyriška profesija, o moterys gali geriausiu atveju daryti vizualinius sprendimus ar testuoti, yra visiškai klaidingas. Sugebėjimas programuoti priklauso ne nuo lyties, o nuo kiekvieno asmeninių savybių ir noro mokytis. Taip pat tiek grafinis dizainas, tiek testavimas gali būti tiek vyriška, tiek moteriška profesija. IT sritis yra labai įvairiapusiška bei dinamiška, tad daugelis joje gali rasti sau tinkamą sferą nepriklausomai nuo lyties.

 

3. Kaip suprasti, ar informacinės technologijos man tinkama sritis?

Bandant suprasti, ar IT yra tau tinkama sritis, pradžiai rekomenduojame  apsilankyti Vilnius / Kaunas Coding School   nemokamoje konsultacijoje, kurios metu aptartume tavo žinias bei lūkesčius ir pagal tai parinktume tinkamiausias mokymų programas. Supratus, kokia sritis tau tinkamiausia, gali nemokamai sudalyvauti bandomojoje paskaitoje. Taip pat naudingos informacijos apie skirtingas IT sritis galima rasti skaitant blogo įrašus ar pasidomėti internete.

 

4. Esu programavęs tik labai senai mokykloje / niekada – ar sugebėsiu suprasti / išmokti?

Daugelis mūsų mokyklos studentų iki mokymų būna nesusidūrę su programavimu ar kita IT sritimi, tačiau tai netrukdo jiems pasiekti puikių rezultatų. Mokymų programos sudarytos taip, kad net ir visiškai IT patirties neturintis žmogus įgytų būtiniausius teorinius pagrindus, kurių prireiks pradedant karjerą IT srityje. Studentui reikia turėti tik noro ir motyvacijos. Esame sukaupę begalę sėkmės istorijų, kuomet žmonės, atėję iš visiškai skirtingų sričių, niekada nesusidūrę su programavimu, šiuo metu puikiai dirba IT įmonėse.

 

5. Ar po mokymų įmanoma susirasti darbą?

Taip, iš mūsų patirties matome, jog žmonės po mokymų gauna darbo / praktikos pasiūlymus tiek padedant mūsų Karjeros centrui, tiek ir patys savarankiškai. Žinoma, daug kas priklauso ir nuo to, kiek išsineši žinių iš mokymų ir kaip mokėsi tas žinias pritaikyti. Tačiau jeigu mokymų rezultatas nebuvo itin geras, liko spragų, nereikėtų nuleisti rankų – mūsų Karjeros centras įvertina kiekvieno studento situaciją ir ieško kiekvienam geriausių sprendimų. Be to, nepriklausomai nuo rezultatų, studentams suteikiame galimybę pakartoti kursą metų bėgyje nemokamai.

 

 

6. Ką mokėsiu baigęs mokymus?

Po mokymų turėsi stiprius teorinius ir praktinius pagrindus, priklausomai nuo mokymų programos mokėsi sukurti: svetainę, programėlę, analizuoti duomenis ir kita, taip pat suprasi programavimo kalbų panašumus ir skirtumus bei IT technologijų specifiką. Tokios žinios leis pradėti savo karjerą IT srityje arba suteiks galimybę mokytis ir tobulinti žinias savarankiškai – jei to prireiktų įsidarbinus.

 

7.Kokios programavimo kalbos yra paklausiausios tarp siekiančių persikvalifikuoti?

Gerų specialistų reikia visur, todėl programavimo kalbą reikėtų rinktis ne pagal tai, kokia yra paklausa (juo labiau, kad tendencijos nuolatos keičiasi) ar su kuria dirbant gausi didžiausią algą, o pagal tai, kas tau asmeniškai patinka ir sekasi. Persikvalifikuojantiems svarbiausia yra sklandi darbo pradžia, todėl būtina įvertinti, ar sritis, kurioje bus naudojama tam tikra programavimo kalba, yra iš tiesų tau įdomi ir patraukli. Jei tokius dalykus sunku suprasti savarankiškai, visada gali keiptis į Vilnius / Kaunas Coding School Karjeros centrą ir atvykti į nemokamą konsultaciją, taip pat nemokamai stebėti paskaitą ir pabendrauti su lektoriais.

 

8. Mano išsilavinimas visiškai nesusijęs su programavimu, ar aš galiu tapti programuotoju?

Tikrai taip, daugelyje pozicijų aukštasis išsilavinimas jau nebėra svarbus, daug svarbiau yra tai, kokius programavimo pagrindus turi ir kaip moki juos taikyti. IT specialistui svarbiausia yra turėti naujausias žinias ir mokėti jas taikyti praktikoje, nes net ir aukštasis IT srities išsilavinimas  negarantuos darbo, jei žinios bus pasenusios, o atsinaujinęs žinias darbuotojas nemokės jų pritaikyti.  Mūsų mokykloje žmonės persikvalifikavo iš įvairiausių sričių, kurios visiškai nebuvo susijusios su programavimu ar IT ir dabar jie sėkmingai dirba IT srityje.

 

9. Ar būtina mokėti anglų kalbą, norint dirbti IT srityje?

Iš tiesų anglų kalba yra didelis pliusas darbinantis IT srityje ir gali būti tavo pranašumas prieš kitus, ypač, jei bandysi darbintis tarptautinėje kompanijoje. Visgi Lietuvoje yra  įmonių, kur anglų kalbos nereikia, todėl karjeros pradžioje nebūtinai jos prireiks iškart. Tačiau žvelgiant į ateitį, anglų kalbos gali prireikti, jei nuspręsi dirbti tarptautinėje kompanijoje arba kompanija, kurioje dirbti, imtų bendradarbiauti su užsienio kompanijomis.

 

10. Kiek uždirba programuotojai ir kas nulemia algos dydį?

Atlyginimas priklauso nuo daugybės faktorių – nuo įmonės, kurioje darbinamasi, nuo turimos patirties, o jei jos nėra, tuomet nuo savarankiškai atliktų projektų, kitaip tariant – programuotojo „portfolio“ (darbų pavyzdžių). Svarbu pabrėžti, kad pradedančiojo „portfolio“ nebūtinai turi sudaryti išbaigti komerciniai projektai, visiškai užteka ir mokymų metu atlikto projekto, svarbu, kad darbdavys pamatytų realius kandidato sugebėjimus. Kalbant apie konkrečias sumas, pradedančiųjų programuotojų algos gali svyruoti nuo maždaug 500 iki 900 eurų į rankas.

 

 

 

II DALIS. Karjeros centro patarimas:  Kaip geriausia pristatyti, kodėl nori persikvalifikuoti.

 

Karjeros keitimas – svarbus gyvenimo įvykis, kuriam reikia skirti ne tik laiko, pastangų ir kantrybės, bet taip pat reikia mokėti ir tinkamai savo sumanymą pristatyti būsimam darbdaviui. Pasitaiko situacijų, kai atėję į darbo pokalbį žmonės yra užsidegę noru papasakoti apie savo svajones ir siekius, tačiau nepasiruošus toks pasakojimas gali būti nesuprastas ar neteisingas suprastas potencialaus darbdavio. Kad taip nenutiktų – pasitreniruok. Norime pasidalinti patarimais, ką gali padaryti, kad tavo istorija iškart būtų suprasta teisingai ir neliktų vietos nesusipratimams.

 

Užrašyk karjeros keitimo istoriją

Šis žingsnis padės nuosekliai susidėlioti mintis. Parašyk, kodėl nori keisti profesiją, kodėl priėmei šį sprendimą būtent dabar ir kuo tau artima IT sritis. Perskaityk ką užsirašei ir įvertink, ar pasakojimo esmė atitinka tai, ką nori pasakyti. Jei reikia – koreguok pasakojimą, tačiau pasistenk į jį neįtraukti nebūtų dalykų.

„Tips and Tricks“:

1. Rašydamas savo istoriją susidėliok nuoseklius žingsnius. Būtinai paminėk, jei ankstesniame darbe teko susidurti su technologijomis, naujų sistemų diegimu / testavimu. Galbūt tokia patirtis atkreipė dėmesį ir paskatino giliau domėtis ar savarankiškai mokytis programuoti, o ilgainiui tai tapo tavo hobiu, kuris yra susijęs su IT sritimi.

2. Pristatydamas savo norą persikvalifikuoti akcentuok ankstesniame darbe įgytus įgūdžius, kurie yra naudingi ir IT srityje. Tai gali būti tiek asmeniniai įgūdžiai : gebėjimas dirbti komandoje, komunikuoti, spręsti problemas ar pan., tiek techninės žinios. Pavyzdžiui, jei domiesi duomenų analitika, pristatydamas persikvalifikavimą papasakok, kokius veiksmus atlikai ankstesniame darbe norėdamas sekti savo rezultatus ar kitus duomenis:

„Tam, kad nuosekliai sekčiau savo rezultatus, visus duomenis vesdavau į Excel lentelę, joje sudėliojau filtrus / diagramas, kad galėčiau lengvai stebėti, kas sekėsi geriausiai, kokie veiksmai darė įtaką mano rezultatams“.

 

Duok istoriją perskaityti savo artimiems žmonėms

Ne tik duok perskaityti, bet ir paprašyk, kad pasidalintų su tavimi, kaip jie suprato istoriją. Įvertink, ar tavo ir skaitančiųjų versijos sutampa. Gali likti nustebintas, nes net artimiausi žmonės tavo istoriją gali suprasti kiek kitaip nei tu ją įsivaizduoji.

Koreguok istoriją

Skirk laiko koreguoti istorijai tol, kol tai, kaip ją supranta kiti, sutaps su tuo, ką tu nori pasakyti. Kai galiausiai tavo istorija turės aiškią ir visiems suprantamą žinutę – tu būsi pasirengęs ją pristatyti būsimam darbdaviui. Prieš darbo pokalbį dar kelis kartus perskaityk savo istoriją, netgi gali svarbiausius dalykus pasirašyti nuosekliais punktais, tuomet atėjus metui kalbėti nepasimesi ir žinosi, ką po ko reikia sakyti, kad tavo pasakojimas būtų sklandus.

 

Tikimės, jog radai atsakymus į tau kylančius klausimus! Taip pat nuoširdžiai siūlome pasinaudoti Karjeros centro specialistų patarimu ir pasirepetuoti savo sumanymo persikvalifikuoti istoriją dar iki darbo pokalbio. Jei iškiltų daugiau klausimų apie karjeros keitimą į IT, visada gali kreiptis į mūsų norinčius padėti Karjeros centro specialistus.