Nuolatos atsinaujinančios technologijos ir besikeičianti profesinė aplinka rodo, kad norint išlikti paklausiam darbo rinkoje – mokytis reikės visą gyvenimą. Dažniausios priežastys, kodėl suaugę ir darbo patirties turintys žmonės tam pasiryžta – jie nori keisti karjerą, arba savo dabartinėje darbovietėje planuoja pakilti karjeros laiptais ir tam reikia patobulinti turimas žinias ar įgyti naujų. Tačiau kaip ir bet kuri naujovė gyvenime, mokymai, kai esi suaugęs, turi savų iššūkių – tai reikalauja laiko, pasirengimo ir energijos, be to, tai yra nemažas įsipareigojimas sau. Šiame įraše apžvelgsime visus šiuos iššūkius ir pasidalinsime patarimais, kaip juos įveikti. 

 

Ką reiškia būti besimokančiu suaugusiuoju? 

Bendrai kalbant, šis terminas apibūdina visus, kurie nėra „studentai“ siaurąja to žodžio prasme. Skirtumas tarp mokinių ir studentų bei besimokančių suaugusiųjų yra tas, kad pastarieji dažnai būna daug labiau motyvuoti ir orientuoti į tikslą, be to, nemažai reikšmės turi jau sukaupta patirtis. Taip pat besimokantys suaugusieji dažnai turi atsakomybių – darbą, šeimą ar abu kartu, o tai turi įtakos ir mokymosi procesui. Taigi – didesnė motyvacija ir didesni įsipareigojimai – šie dalykai apibrėžia besimokantį suaugusįjį, tačiau būtent šiuos aspektus suderinti ir yra sunkiausia. 

 

TOP 3 iššūkiai, kylantys besimokančiajam suaugusiajam:

 

1. Laiko trūkumas 

Net ir nelankant jokių mokymų, bandyti suderinti šeimą bei darbą ir dar skirti laiko poilsiui bei hobiams, kartais yra kiek sudėtinga. O dar pridėkime mokymus ir gali pradėti atrodyti tiesiog neįmanoma.   

2. Finansinės problemos 

Pinigai yra svarbus faktorius, nulemiantis pasirinkimą, mokytis ar ne, kai tu esi suaugęs. Net ir suvokiant, kad baigus kursus tavo finansinė padėtis gali žymiai pagerėti, duotuoju momentu investavimas į save gali atrodyti brangus malonumas.  

3. Požiūris 

Neskaitant laiko ir pinigų, visgi didžiausias iššūkis, su kuriuo susiduria besimokantys suaugusieji, yra manymas, jog jie yra nepajėgūs, per seni ar tiesiog netinkami tokiam dalykui kaip kursai. Kartais suaugusieji mąsto, kad jie jau kadaise turėjo būti viską supratę ir nusprendę, o kursai tai tarsi koks grįžimas į mokyklą, tarsi didelis žingsnis atgal. Be to, gali atrodyti, kad jei imsiesi kažko neįprasto ir tau nepavyks, viskas taps dar labiau beprasmiška ir kvaila.  

 

Taigi, sudėjus visus šiuos tris dalykus ir galvojant vien apie juos, noras mokytis, kad ir kokie to tikslai bebūtų, gali labai greitai dingti. Tačiau žmonės, pasiduodantys tokioms mintims, dažnai visiškai nesuvokia, kiek daug jie praranda išsigandę šio žingsnio savo gyvenime. Todėl dabar viską pabandysime nušviesti kitokiomis spalvomis. 

 

 

 

Patarimai kaip susidoroti su kylančiais iššūkiais:

Geros naujienos yra tos, kad tu toks toli gražus ne vienas. Daugybė suaugusiųjų keičia karjerą ar tobulina savo žinias, kad gautų paaukštinimą, būdami pačio įvairiausio amžiaus ir dažniausiai jiems viskas pavyksta. Visų pirma, mokymai suaugusiesiems visiškai skiriasi nuo mokymosi, kokį tu įsivaizduoji ir patyrei mokykloje ar universitete. Žmonės, kurie ruošia šiuos mokymus, orientuojasi į suaugusiuosius ir jų gyvenimo būdą, taigi viskas būna gerai apgalvota. Be to, dažnai būna įvairių formatų mokymų, todėl kiekvienas gali pasirinkti pagal savo situaciją ir poreikius. Toliau apžvelgsime pagrindinius aspektus, kurie padės tau nurimti ir suprasti, kad būti besimokančiu suaugusiuoju nėra nei baisu, nei sudėtinga. 

 

1. Mokymų lankstumas 

Kaip jau minėjome, mokymai suaugusiesiems ir yra kuriami būtent jiems. Taigi, tu gali pasirinkti sau tinkamiausią mokymų laiką, gali mokytis pamažu, gali dalyvauti bootcamp“ mokymuose, kur per trumpą laiką išmoksi labai daug, taip pat gali rinktis nuotolinius mokymus. Prieš pradedant mokymus svarbu tinkamai pasiruošti ir apgalvoti, kokių veiklų pavyktų kuriam laikui atsisakyti ar sumažinti joms skirtą laiką, susitarti su šeimos nariais kaip jei galėtų padėti mokymosi periodu. Mokymai nesitęs amžinai, tačiau jų metu svarbu skirti pakankamai laiko paskaitoms bei naujų  žinių įsisavinimui, kad jie praeitų sklandžiai ir pavyktų iš jų pasiimti viską kas įmanoma. Valandų paroje nepadauginsi, tačiau tinkamai pasiruošus ir pasirinkus sau tinkamiausią mokymų formatą daug lengviau juos įterpsi į savo kasdienybę. 

 

2. Mokymų vertė 

Tie, kurie jaudinasi dėl mokymų kainos, visų pirma turėtų susirašyti visus galimus scenarijus, kad realiai pamatytų, kaip jų karjera pasikeis po mokymų. Jei nenori keisti karjeros, o tik gauti paaukštinimą, tikėtina, kad tavo darbdavys mielai investuos į mokymus. Jei planuoji radikalų karjeros keitimą ir šiuo metu neturi tam lėšų, visada gali pasinaudoti lankstaus atsiskaitymo galimybe  

 

3. Palaikanti bendruomenė 

Kai planuoji žengti tokį neįprastą žingsnį, labai svarbu turėti palaikymo komandą, žmones, kurie tave supranta ir siekia to paties. Tokių bendruomenių tikrai rasi internete, bet jei nedrąsu, tai nepamiršk, kad mokysiesi ne vienas, o grupėje su daugiau lygiai tokių pačių kaip tu, taigi greitai užmegsi naujų pažinčių ir nebesijausi vienas visame pasaulyje, sugalvojęs žengti tokį žingsnį. Taip pat ryžtui sustiprinti gali paskaityti mūsų buvusių studentų sėkmės istorijų, kurios tokios skirtingos, bet vienodai įkvepiančios pokyčiams. 

 

Kaip matai, besimokantis suaugusysis nėra toks jau retas reiškinys ar misija neįmanoma. Kaip visada, svarbiausia žengti pirmą žingsnį, o tuomet jau viskas klostysis savaime. Tokį iššūkį įveikė jau ne vienas suaugęs žmogus, įveiksi ir tu!