Karjeros pokytis yra kaip ir bet koks kitas didelis pokytis gyvenime, kuriam reikia tinkamai pasiruošti. Pasiruošimas jam gali būti įkvepiantis ir smagus. Juo labiau – jei jau nori keisti karjerą, reiškia, dabar kažkas yra ne taip, kaip norėtum, kad būtų ir ieškai kažko geresnio. Kažko, kas leistų tau tapti laimingesniam. Juk jei esi nelaimingas darbe, tai veikia visą tavo gyvenimą ir aplinką. Jei skaitai šį įrašą, greičiausiai esi iš tų žmonių, kurie jau suprato, kad dabartiniame darbe nesijaučia pakankamai laimingi. Tačiau jei dar nežengei pirmo žingsnio karjeros keitimo link, greičiausiai bijai nežinomybės ar nesėkmės. Šio įrašo tikslas – padėti tau tinkamai pasiruošti karjeros pokyčiams ir sumažinti nesėkmės baimę.
- Įvertink realybę
Greičiausiai girdėjai posakį „geriau ten, kur mūsų nėra“. Prieš keisdamas karjerą, gerai pagalvok, ar tu tikrai nori kažko naujo, ar tiesiog esi patikėjęs, kad gerai ten, kur tu nedirbi. Kad pamatytum realius skirtumus tarp tavo dabartinės ir svajonių darbovietės, įvardink sau problemas, dėl kurių nori mesti dabartinį darbą ir pagalvok, ar naujas darbas išspręs tas problemas. Būk sau atviras apie tai, ko tu iš tiesų ieškai naujoje karjeroje ir ar tikrai tai rasi.
Taip pat, kad būtų lengviau visa tai padaryti, surink kuo daugiau informacijos apie trokštamą darbą. Sužinok, kokios bus tavo pareigos, kokios algos tikėtis, kokie paaukštinimai galimi. Tik surinkęs kuo daugiau informacijos, galėsi adekvačiai įvertinti, ar naujasis darbas yra tikrai tai, ko tu iš tiesų nori.
- Išsiaiškink, ko tau reikia išmokti
Jei svajoji apie karjerą visai kitokioje srityje nei dirbi dabar, greičiausiai tau reikės mokymų, kad geriau įvaldytum naujai karjerai reikalingus įgūdžius. Kuo labiau naujasis darbas skirsis nuo senojo, tuo daugiau tau reikės išmokti. Prieš užsiregistruodamas į mokymus, gerai įvertint, ką tu jau moki, o kur dar yra spragos. Žinoma, gali būti taip, kad tu nemoki nieko, tiesiog labai svajoji apie tam tikrą darbą ar sritį. Ir tai nereiškia, jog tokio darbo gauti neįmanoma! Atvirkščiai, yra daugybė pavyzdžių , kai žmonės drastiškai pakeitė karjerą ir pagaliau atrado savo profesinę laimę.
Tačiau labai svarbu apgalvoti tokius dalykus, kaip mokymų laikas, jei tu vis dar dirbti ir nenori prarasti pajamų. Taip pat apgalvok, ar turėsi pakankamai lėšų mokymams, o gal verta pasvarstyti apie kursus išsimokėtinai?
- Išsikelk tikslus ir nuspręsk, kada jų pasieksi
Vienas labiausiai pakišančių koją dalykų keičiant karjerą yra tas faktas, jog tai darai visiškai savanoriškai. Tu niekam už tai neturi atsiskaityti, nėra jokio termino, kada turėtum spėti tai padaryti. Iš tiesų, nemažai daliai žmonių labai sunku veikti savarankiškai, kai niekas iš šalies jų nekontroliuoja. Taigi šioje vietoje teks susiimti. Išsikelk sau labai aiškius tikslus – kada, ką ir kiek laiko mokysiesi, kiek laiko praktikuosiesi, kur ir kaip ieškosi naujo darbo. Taip pat labai svarbu neapsižioti per daug, viską įvertink itin adekvačiai, kad tikrai spėtum laiku įvykdyti išsikeltus tikslus.
- Sujunk visus taškus
Kitaip tariant, papasakok pats sau, kaip tu atsidūrei ten, kur esi dabar. Kur ir kada nutiko tas impulsas ar įvykis, ar pažintis, kuri lėmė norą keisti karjerą į trokštamą. O gal visada to slapta norėjai, tik bijojai sau pripažinti? Kitaip tariant, apnuogink tiesą, kad ir kokia ji būtų. Tada geriau suprasi savo motyvus ir, svarbiausia, žinodamas savo tikrąją kelio į naują karjerą istoriją, daug lengviau įtikinsi naujuosius darbdavius, kad tu esi vertas šio darbo ir nuoširdžiai jo trokšti. Tai ypač svarbu, jei tavo dabartinis darbas niekaip nesusijęs su norimu ir tavo darbo patirtis buvo visiškai kitokia. Tačiau kartais tik iš pirmo žvilgsnio atrodo, jog karjeros visai skirtingos. Geriau pasigilinus tikrai atrasi, kokie tavo ankstesniame darbe įgyti įgūdžiai gali būti naudingi naujajame.
- Įveik abejones
Žinoma, karjeros keitimo kelyje tu ne kartą abejosi savimi. Ir tai visiškai normalu. Svarbiausia yra žinoti, kad tokių akimirkų tikrai bus, ir pasiruošti joms. Viena dažniausių pasitaikančių abejonių yra susijusi su amžiumi. Kuo vyresnis žmogus, tuo labiau galvoja, jog keisti karjerą yra per vėlu. Tačiau tai visiška netiesa. Daugybė pavyzdžių įrodo, kad sėkmingas karjeros pakeitimas gali įvykti net ir esant arti ar net jau būnant pensinio amžiaus. Niekada nėra vėlu siekti savo svajonės ir užsiimti tuo, kas tau teikia džiaugsmą. Svarbiausia, niekada neprarasti optimizmo bei pozityvumo ir rasti būtent tas pagrindines priežastis, kurios apėmus abejonėms varys tave tolyn.
Tikimės, kad šis įrašas suteikė tau pasitikėjimo savimi, nuramino ir leido bent jau mintyse susikurti pradinį būsimų veiksmų planą, jei nori detaliau pasikonsultuoti dėl persikvalifikavimo kviečiame į Nemokamą Asmeninę Karjeros konsultaciją. O dabar – svarbiausia veikti ir nesustoti. Sėkmės!