Nors programavimas iš pradžių gali pasirodyti gana monotoniškas darbas, kurį visi atlieka maždaug vienodai, iš tiesų kiekvienas programuotojas yra unikalus, kiekvienas turi įvaldęs savo darbo stilių ir turi savo paslapčių, kurios jiems padeda sėkmingai ir efektyviai dirbti. Deja, šių paslapčių paprastai nemoko mokyklose ir universitetuose, todėl pradedantieji neretai turi sukaupti nemažai patirties, kad atrastų, kas jiems veikia geriausiai. Todėl šiame įraše nusprendėme surinkti ir pasidalinti su jumis daugiau patirties turinčių programuotojų sėkmės paslaptimis.
Būk kalbinis agnostikas
Šis keistas terminas reiškia paprastą dalyką – niekada neapsiribok viena kalba. Taip, greičiausiai kažkurią mėgsti labiau už kitą, kažkuri seksis geriau, tačiau programuojant labai svarbu išlikti lanksčiam ir kalbą rinktis pagal tai, kuri konkrečiai situacijai tinka labiausiai. Juo labiau, kuo daugiau kalbų mokėsi, tuo platesnį suvokimą turėsi ir lengviau galėsi spręsti įvairias iškilusias problemas.
Nebijok eksperimentuoti
Jei nori būti geras programuotojas, labai svarbu visada išbandyti įvairius kelius, įvairius problemų sprendimo būdus tol, kol atrasi geriausią ir tinkamiausią. Nei vienas garsus programuotojas tokiu netapo iš pirmo bandymo, jie visi darė, klydo, darė iš naujo, kol atrado, kaip ir su kuo dirbti jiems sekasi geriausiai. Niekada nebijok nepataikyti ir suklysti, nes blogiausia, kas gali nutikti – projektą reikės pradėti iš naujo.
Sugalvok savo būdus, kaip spręsti problemas
Kursuose ar universitete problemas spręsti tave mokys greičiausiai dviem būdais: išmokti mąstyti algoritmais arba atpažinti pasikartojančius modelius ir „sujungti taškus“. Ir šie metodai tikrai veikia, tačiau naudodamas juos tu neįjungsi savo kūrybiškumo ir neišmoki mąstyti „už dėžės ribų“. Taigi visada stenkis pagalvoti kitu, nauju kampu ir pažiūrėti į problemą.
Ieškok problemų
Galbūt pradėjai programuoti ir tau taip puikiai sekasi, kad net nesupranti, kodėl visi patarimai programuotojams būna apie problemas? O todėl, kad problemos programuojant yra tas dalykas, kuris veda į priekį! Tik sprendžiant problemas geriau nei bet kada iš tiesų mokaisi programuoti. Jei nerandi problemų savo rašomuose koduose, ieškok kitų parašytų kodų ar specialių testų, kad galėtum praktikuotis.
Neskubėk „googlinti“ atsakymų
Žinoma, susidūrus su problema bene lengviausias ir greičiausias būdas ją išspręsti – rasti atsakymą internete. Jei neturi laiko, taip ir padaryk, vis tiek būsi sužinojęs kažką naujo ir patobulėjęs. Tačiau jei pabandysi problemą išspręsti pats, nauda bus nepalyginamai didesnė. Be to, jei problemą išspręsi pats, įgausi daugiau pasitikėjimo savimi ir problemos sprendimo kelias įsimins daug geriau nei rastas internete.
Visada rašyk komentarus
Rašant kodą labai svarbu nepamiršti rašyti komentarus, kurie tiek tau, tiek kitiems, kurie dirbs su tavo kodu, leis lengviau suprasti seką ir visumą. Komentarų turi būti tiek, kad jei išsitrintų visi kodai, bet liktų tik komentarai, tiek tu, tiek bet kas kitas suprastų, ką tavo kurta programa turėtų daryti.
Ugdyk savo emocinį intelektą
Nors iš pirmo žvilgsnio emocinis intelektas gali atrodyti niekaip nesusijęs su programavimu, tačiau iš tiesų ryšys yra itin didelis. Net jei ir dirbsi iš namų ir „sau“, vis tiek turėsi klientų, kurie turės pageidavimų, kartais prasilenkiančių su realybe. Tu tiesiog privalai visada išlikti ramus ir bandyti suprasti, ko nori užsakovai, nes jie visų pirma tave vertins kaip asmenybę, su kuria malonu arba ne bendrauti. Žinoma, jei dirbsi komandoje, gebėjimas bendradarbiauti, išlikti kantriam ir empatiškam bus vienos svarbiausių tavo savybių norint, kad tave vertintų ir mėgtų.
Niekada nenustok mokytis
Šį patarimą greičiausiai jau esi skaitęs ir mūsų įrašuose, tačiau jis toks svarbus, kad dar ne kartą jį pakartosime. Geras programuotojas niekada nenustoja mokytis, domėtis, ieškoti naujų kelių ir būdų padaryti vieną ar kitą dalyką, išspręsti problemą. Tol, kol būsi smalsus ir žingeidus, tol visada būsi tikrai geras programuotojas.
Tikimės, jog šios patyrusių programuotojų sėkmės paslaptys tau buvo naudingos, o dar labiau tikimės, kad dirbdamas programuotoju atrasi savų paslapčių ir vieną dieną pasidalinsi jomis su kitais 🙂