Ne vieną profesiją išbandęs Martinas karantino metu pasinaudojo proga atgaivinti savo studijų laikų programavimo įgūdžius ir išbandyti online mokymus. Pasirinkęs Vilnius Coding School vakarinius WEB KŪRIMO (FULL-STACK) mokymus Martinas dabar dirba full-stack programuotoju IBM įmonėje. Kaip jam sekėsi, skaitykite straipsnyje.
Koks Jūsų profesinis kelias iki mokymų? Kokioje srityje dirbote?
Esu baigęs inžinerinius mokslus VGTU ir džiazo bakalaurą Prince Claus konservatorijoje, Nyderlanduose. Dirbau labai įvairius darbus, nuo elektros inžinieriaus projektuotojo ir techninės pagalbos inžinieriaus iki muzikos mokytojo ir startup‘o adviser’io. Paskutinius 8 metus profesionaliai dirbau muzikos srityje, o paskutinė oficiali darbovietė buvo Vilniaus Karoliniškių muzikos mokykloje.
Kodėl nusprendėte dalyvauti programoje ir mokytis programuoti?
Kai 2020 kovą buvo paskelbtas karantinas ir visi iškeliavome dirbti į namus, atsirado daug neišnaudoto laiko (nereikia keliauti į darbą/iš darbo, nebuvo jokių koncertų ir t.t.). Tuo metu nusprendžiau atgaivinti savo studijų laikų programavimo įgūdžius ir išbandyti online mokymus. Pasirinkau JavaScript full-stack programą ir mokiausi pagal ją savarankiškai apie pusę metų. Programavimas įtraukė ir pabaigęs ją, vasarą paklausinėjęs draugų rekomendacijų, susidomėjau WEB kūrimo mokymais Vilnius Coding School į kuriuos nuėjau jau vasaros pabaigoje.
Kaip sekėsi mokymuose? Kokių žinių ir įgūdžių įgijote?
Kursuose programavimas man jau nebuvo naujiena, taigi susipažinau su Java sintakse, perskaičiau porą knygų bei rašiau daug kodo. Programa buvo iš kelių dalių, taigi po poros savaičių pagrindų, pas labai gerą mokytoją Vikoriją, jau mokėmės rašyti back-end su Spring, pajunginėjome duombazes ir galiausiai mokėmės Android su Java guru mokytoju Artiomu.
Kaip vyko įmonės paieškos? Ar buvo sudėtinga?
Taip, buvo gana sudėtinga. Darbo ieškojau ir savarankiškai ir su Vilnius Coding School karjeros centro pagalba. Didžioji dalis įmonių, į kurias bandžiau darbintis savarankiškai, junior pozicijoms skelbia olimpiados lygio atrankas, taigi nenustebkite, jei vietoj pirmo pokalbio jums bus pasiūlytas IQ testo lygio klausimynas su time limit ir jūsų bus apie 300 viename Zoom pokalbyje.
Buvo ir kelios įmonės kurios iš karto atsiuntė testines užduotis. Vienoje iš jų šiuo metu ir dirbu. Jeigu pasitikite savo jėgomis, mano rekomendacija negaišti laiko su bendromis atrankomis, o ieškoti būtent tokios įmonės, kuri atsiųs jums užduotį. Darant testines užduotis ne tik išmoksite geriau programuoti, bet ir gausite atgalinį ryšį iš programuotojų, kurie tikrins jūsų užduotis.
Taip pat labai padėjo Vilnius Coding School karjeros centras. Inga ir Sima – tikros profesionalės ir po konsultacijos sutvarkęs savo CV ir Linkedin profilį, jos išsituntinėjo mano paraišką į įmones partneres ir taip padėjo susirasti savo pirmąjį programuotojo darbą.
Ką šiuo metu veikiate įmonėje? Ką dirbate ir ko mokotės?
Šiuo metu dirbu IBM Lietuva, Application developer pozicijoje. Dirbu su front-end kodu (React, React-native) bei back-end kodu (Nest.js, Express.js, Spring). Savarankiškai pradėjau mokytis Python, bei gilintis į DevOps sritį, kuri po truputį tampa privaloma visiems programuotojams.
Ką galėtumėte patarti žmonėms, kurie svajoja apie karjeros keitimą, tačiau nedrįsta dėl įvairių priežasčių (galvoja, jog per vėlu kažką keisti, kad IT įmonėms jie bus per silpni ir pan.) ?
Per vėlu tikrai nebūna niekada, nes ši sritis nuolatos keičiasi ir visi programuotojai patys pastoviai yra mokymosi procese. Taigi, reikia tik susirinkti būtinus pagrindus ir bandyti jėgas darbe. Taip pat praverstų ne tik mokytis, bet ir, kol neturite programavimo darbo, prasimanyti to darbo savarankiškai, t.y. gal susiprogramuoti sau kokį tinklapį ar žaidimą. Jei išgirstate negirdėtos technologijos pavadinimą, paieškoti kas tai per technologija, kam ji skirta ir panašiai. Tokiu būdų ne tik išmoksite naujų dalykų, bet ir galėsite papildyti savo CV bei, galbūt, nustebinti savo žiniomis pirmo darbo pokalbio metu.
Ką dar norėtumėte pasakyti, kas nebuvo aptarta ankstesniuose klausimuose?
Mokymasis programuoti yra be galo savarankiška užduotis, tad nenustebkite, jei mokantis apims neviltis nuo panašių minčių „kiek visko dar reikia išmokti”. Tokiu atveju, rekomenduoju užsukti į Vilnius Coding School, kur tikrai būsite tarp žmonių, kurie yra panašioje situacijoje ir pažvelgti į visą tai iš šono. Įveikti sunkumus kartu su kitais žmonėmis yra visada lengviau. Taip pat išmokti naujų dalykų, turėti ko paklausti, bei pasinaudoti karjeros centro galimybėmis – yra tikri, apčiuopiami mokymosi programavimo kursuose privalumai.
Martino Linkedin profilis ČIA.