Tęsiame įrašų apie techninius darbo pokalbius seriją. Ankstesniuose įrašuose patarėme, kaip pasiruošti tokiam darbo pokalbiui, bei supažindinome su pokalbio etapais. Šį kartą norime pakalbėti apie dažniausiai per techninius darbo pokalbius daromas klaidas bei apie tai, ko labai svarbu paklausti darbdavio pokalbio metu.
4 tipiškos techninių darbo pokalbių klaidos
Žinojimas, ką daryti yra lygiai toks pats svarbus kaip ir žinojimas, ko nedaryti. Todėl norime supažindinti su 4 dažniausiai besidarbinančiųjų techninių darbo pokalbių metu daromomis klaidomis:
- Nepakankamas pasiruošimas
Iš tiesų nėra tokio dalyko kaip „per didelis pasiruošimas“. Visgi nemažai ateinančių į darbo pokalbius dažniau būna pasiruošę nepakankamai, taigi tu turi visus šansus juos pralenkti. Darbdaviai labai greitai perpranta, ar žmogus atėjo į pokalbį tiesiog galvodamas, kad o gal pasiseks, ar visgi tikrai nuoširdžiai jam ruošėsi.
- Skubėjimas rašyti kodą gerai neapgalvojus
Net jei tau atrodo, kad iškart puikiai supratai užduotį ir norisi kuo greičiau viską užrašyti – neskubėk. Skirk bent kelias minutes apgalvoti savo veiksmų planą, gal net užsirašyti jį. Tokiu būdu išvengsi dažnai per skubėjimą padaromų neapdarių klaidų. Tik kelios minutės, o gali kainuoti tau darbo vietą.
- Buvimas arogantišku ar užsispyrusiu
Bet kam maloniau dirbti su kukliu, o ne arogantišku žmogumi. Ypač, kai tu tik bandai darbintis ar turi iš tiesų mažai patirties, nereikia apsimesti gudresniu nei esi. Darbdavys daug labiau įvertins tavo mokėjimą pripažinti, kad kažko nežinai ir akivaizdų norą išmokti daugiau. Netgi tai, kaip pasakysi tą patį sakinį, gali turėti reikšmės. Nesakyk, kad labai mėgsti A, bet tiesiog nekenti B. Geriau sakyk, kad tau labai patiko A, bet kartu mokaisi dirbti su B. Jei nesi tikras, kaip nesusimauti pasirodant arogantišku, pastudijuok „minkštuosius“ įgūdžius (https://www.vilniuscoding.lt/soft-skills-butini-programuotojui/), svarbius programuotojui.
- Negebėjimas megzti pokalbio
Darbo pokalbis nėra vien tik teisingai atliktos užduotys ir teisingai atsakyti klausimai, visų pirma tai yra… pokalbis! Taigi, labai svarbu pasistengti, kad tai būtų gyvas ir nuoširdus kontaktas. Nebijok pajuokauti ir juoktis, nebijok klausti pats. Tiesiog būk malonus pašnekovas ir tikrai paliksi bendrą gerą įspūdį.
Klausimai, kuriuos būtinai turi užduoti
Darbo pokalbio tikslas nėra vien darbdavio galimybė pažinti tave, tai taip pat ir tavo galimybė pažinti darbdavį. Jei užduosi gerus ir apgalvotus klausimus, paliksi įspūdį, kad tave tikrai domina ši darbo pozicija. Be to, ir pats darbdavys nesijaus kaip tardytojas ir po pokalbio jam liks malonaus pašnekesio įspūdis.
Taigi, kokius klausimus turėtum užduoti darbdaviui per techninį darbo pokalbį:
- Kas jums labiausiai patinka šioje įmonėje?
- Kokius įrankius naudoja jūsų įmonė?
- Ar galite papasakoti, kaip paprastai atrodo programavimo procesai jūsų įmonėje?
- Kaip paprastai testuojate kodus?
- Kokios galimybės tobulėti ir mokytis dirbant jūsų įmonėje?
- Koks projektas jums buvo didžiausias iššūkis?
Žinoma, klausimų gali būti ir daugiau, bet visi jie turi rodyti, kad tu žinai, ko klausi ir kodėl to klausi.
Tikimės, kad ši įrašų serija tau buvo naudinga ir įsigilinęs į visuose trijuose nagrinėjimas temas, jausiesi gerai pasiruošęs techniniam darbo pokalbiui. Linkime sėkmės!