Neseniai baigei mokymus ir kitas tavo žingsnis turėtų būti darbo arba praktikos paieška. Net jei mokytis tau sekėsi labai gerai, jautiesi turintis tikrai neblogą žinių bagažą, esi pasitikintis savimi ir drąsiai eini į darbo pokalbį, kartais vis tiek gali nepasisekti. Vilnius Coding School Karjeros centras pastebėjo, kad dažniausiai taip nutinka tada, kai būna daromos tos pačios esminės klaidos. Šiame įraše norime pasidalinti dažniausiai daromomis klaidomis, kad jų nekartotum ir tau pasisektų.

  1. Neatlikta techninė užduotis

Eidamas į darbo pokalbį IT srityje beveik visada gali tikėtis gauti techninę užduotį. Ir net jei tau ji pasirodys per sunki ir neįveikiama, visai jos neatlikti yra didelė klaida. Būtina bent pabandyti atlikti techninę užduotį – juk visuomet gali paieškoti sprendimo būdų internete ar pasikonsultuoti su baigtų kursų lektoriumu. Darbdaviai pateikia šią užduoti, kad galėtų įvertinti tavo žinias ir jų pritaikymą. Daug svarbiau bent pabandyti atlikti paskirtą užduotį nei atlikti ją idealiai teisingai. Svarbiausia parodyti, kad tu stengiesi ieškoti būdų, kaip išspręsti iškilusias problemas. O visa kita išmoksi su laiku.

  1. Žinių ir patirties trūkumas

Kartais nutinka taip, kad kandidatuoji į tokią poziciją, kur gali pritrūkti tavo įgytų žinių ir patirties. Galbūt tai labai specifinė pozicija ir tau dar reikėtų pasigilinti būtent ta konkrečia kryptimi. Tai neturėtų tavęs nuvilti ir toli gražu nereiškia, kad nieko nemoki ir kursai praėjo veltui. Atvirkščiai – toks, nors ir nepasibaigęs sėkme, darbo pokalbis turėtų tave įkvėpti gilintis toliau, jei tikrai trokšti šios ar panašios darbo vietos. O gal kaip tik paieškoti kitokio darbo, labiau atitinkančio tavo jau turimas žinias, kad galėtum tobulėti bedirbdamas.

  1. Per aukšti finansiniai lūkesčiai

Taip, darbas IT srityje yra vienas pelningiausių, tad ir apipintas išpūstų finansinių lūkesčių mitais, svarbu suprasti, kad net ir šioje srityje pelnas priklauso nuo pastangų. Vien faktas, kad baigei mokymus, nepadės daugiau užsidirbti – padės tavo įdėtas darbas. Taigi, jei esi tik pradedantysis, tikėkis adekvataus atlyginimo, kuris tikrai turės tendenciją kilti ir galbūt gana greitai. Žinoma, nusivertint taip pat nereikia, todėl prieš eidamas į darbo pokalbį, pasidomėk, koks yra vidutiniškas tokios pozicijos atlyginimas. Įvertink situaciją rinkoje peržiūrėdamas analogiškus darbo skelbimus, paieškok šios informacijos įvairiose programavimo grupėse ar forumuose socialiniuose tinkluose, taip pat gali pasikonsultuoti su buvusiu mokymų lektoriumi.

  1. Neįsigilinai į siūlomą poziciją

Didelė klaida yra ateiti į darbo pokalbį tiksliai nesupratus, koks darbas yra siūlomas. Tuomet pokalbio metu gana greitai paaiškėja, kad arba tu visai nenori tokio darbo, arba darbdavys supranta, kad tu „ne ten pataikei“. Visada nuodugniai pasidomėk siūlomu darbu. Jei darbo pozicijos pavadinimas yra anglų kalba, būtinai išsiversk jį ir įsitikink, kad supratai teisingai. Tai apsaugos nuo nesusipratimų pokalbio metu.

  1. Nepasiruošei darbo pokalbiui

Eiti į pokalbį jam gerai nepasiruošus yra didelė rizika negauti darbo. Tu būtinai turi atlikti „namų darbus“ – pasidomėti įmone, jos tikslais ir siekiais, pagalvoti, kodėl tave žavi ši įmonė ir kodėl joje norėtum dirbti. Taip pat labai svarbu turėti parengus gerą gyvenimo aprašymą. Daugiau patarimų, kaip pasiruošti pokalbiui, rasi šiame įraše.

 

 

  1. Prastos anglų kalbos žinios

Taip, norint dirbti IT srityje, geros anglų kalbos žinios dažnai yra būtinos. Todėl, jei anglų kalba nėra tavo stiprioji pusė, verta jos pasimokyti daugiau. Protingiausia būtų anglų kalbos kursus lankyti lygiagrečiai su programavimo ar kitos IT srities mokymais, kad juos baigus, prastos anglų kalbos žinios nebūtų kliūtis įsidarbinant.

  1. Įmonė pakeičia planus

Kartais priežastis, kodėl negauni darbo, būna visai ne dėl tavo kaltės. Deja, bet taip pasitaiko net ir tada, kai viską būni atlikęs tobulai – tiek pasirengimo dalį, tiek per pokalbį. Dažniausiai tokiais atvejais darbdaviai dar beieškodami naujo žmogaus nusprendžia, kad kol kas tokios pozicijos nereikia, arba įmonės viduje atsiranda tinkamas žmogus, o esamiems darbuotojams neretai būna teikiami prioritetai. Tokiu atveju nenusimink ir bandyk laimę kitoje įmonėje.

  1. Apsigalvojai pats

Pasitaiko ir tokių situacijų, kad net jei gerai sekasi per darbo pokalbius, staiga supranti, kad visgi ne tokio darbo ieškai. Kartais net ir darbdavys pamatęs visai kitą tavo potencialą pasiūlo kandidatuoti į kitą poziciją. Tai nėra blogai. Daug geriau yra suprasti, kas tau iš tiesų patinka, dar iki pradedant dirbti nei pradėti dirbti ir vėliau smarkiai nusivilti.

Karjeros centro patarimas:

Nesidrovėk ir LinkedIn pakalbink dominančios įmonės atstovą (kaip susikurti gerą LinkedIn profilį rasi šiame įraše) tai gali būti HR ar komandos kuriai yra ieškomas darbuotojas vadovas. Užduok rūpimus klausimus, taip sužinosi su kokiomis technologijomis dirba įmonė, kiek svarbios yra anglų kalbos žinios ir kitas naudingas detales apie darbo poziciją. Gali pats paprašyti techninės užduoties, kad galėtum parodyti savo motyvaciją ir turimus sugebėjimus, tai ypač aktualu kai darbo skelbime prašoma bent vienerių metų darbo patirtis, o jos dar nesi sukaupęs.

Turbūt jau supratai, kad jei iškart negauni darbo – ne pasaulio pabaiga. Priimk tai kaip pamoką, kaip patirtį, kaip paskatinimą stengtis smarkiau ir gilintis labiau. Galbūt kitas pokalbis bus sėkmingas, o darbo vieta bus daug labiau tinkanti būtent tau. Jei visgi jautiesi nusivylęs, paskaityk apie tai, kaip išlikti pozityviam ieškant darbo. Linkime nenuleisti rankų, siekti savo tiklso –  tikime, kad tau pasiseks!