Nors karantinas pristabdė mūsų visų gyvenimus, tačiau darbo rinka negali visai sustoti, ypač IT sritis, nes daugelis IT darbų gali būti atlikti iš namų, o tokių specialistų dabar reikia labiau nei bet kada anksčiau. Taigi, visi, kas šiuo metu persikvalifikuoja į IT sritį, neturėtų nuleisti rankų ir nukelti darbo paieškas vėlesniam laikui, nes darbuotojų tikrai reikia, jų ieško, vyksta darbo pokalbiai, tačiau neįprastai – dabar jie vyksta nuotoliniu būdu. Jei ruošeisi darbo pokalbiui dar iki karantino, daugelį žinių galėsi pritaikyti ir nuotoliniams darbo pokalbiams, tačiau kai kurie dalykai skiriasi. Pakalbinome Vilnius Coding School Karjeros Keitimo Centro specialistę Ingą, kuri mielai pasidalino svarbiausiais dalykais, ką reikėtų žinoti, ruošiantis nuotoliniam IT darbo pokalbiui.
Išsirink tinkamą vietą
Prieš prasidedant darbo pokalbiui, apžiūrėk savo namus ir išsirink tinkamiausią vietą. Įsitikink, kad už tavo nugaros nebus netvarkos ar kitų blaškančių objektų. Jei gyveni ne vienas, rask tylų namų kampą, už tavęs niekas neturi vaikščioti, netgi naminiai gyvūnai. Taip pat labai svarbu ir geras apšvietimas, idealiausia – dienos šviesa. Darbdavys turi matyti tavo veidą, todėl nesėdėk nugara į langą ar tamsiame kampe, šviesa turi kristi tau į veidą.
Patikrink, ar viskas veikia
Dar iki pokalbio įsitikink, kad tavo kamera ir mikrofonas puikiai veikia ir nesukels jokių trukdžių sklandžiam pokalbiui. Jei darbdavys paskirs tam tikrą platformą, pasimokyk su ja dirbti dar iki pokalbio, paprašyk artimojo ar draugo susijungti su tavim, kad būtum tikras, jog tikrai žinai, kaip viskas veikia.
Tinkamai apsirenk
Nors ir nesusitinki su darbdaviu akis į akį, net ir ekrane turi atrodyti tvarkingai ir sėdėti tiesiai. Jei prisijungsi tiesiai iš lovos, susivėlęs ir prasėdėsi pasirėmęs galvą ranka ar sukritęs fotelyje, tikrai nepaliksi gero įspūdžio.
Būk mandagus ir aktyvus
Prisijungę prie pokalbio, būtinai pasisveikinkite ir pasiteiraukite, ar kiti pokalbio dalyviai jus girdi. Jei tavęs paklaus, ar turi kažkokių klausimų darbdaviui, stenkis kažko paklausti. „Jeigu neturite ko paklausti vis tiek kažką pasakykite, padėkokite už pristatymą / pakomentuokite kas pasirodė įdomu ar ką naujo išgirdote apie įmonę“ – pataria Inga. „Nebijokite kalbėti, blogų klausimų nėra. Jūsų klausimai ir komentarai tik parodo, jog įdėmiai klausotės ir dalyvaujate pokalbyje. Ypač grupinėje atrankoje – kuo aktyvesnis būsite, tuo labiau turėsite šansą būti pastebėti, lyginant su tais, kurie tiesiog atliks užduotį, tačiau nebus nieko pasakę per visą atranką“.
Žiūrėk darbdaviui į akis
Kitaip tariant – žiūrėk į kamerą. Nors tai ir nuotolinis pokalbis, akių kontaktas yra labai svarbu. Žiūrėdamas tiesiai į kamerą (o darbdaviui atrodys, kad žiūrite jam į akis) atrodysi labiau pasitikintis savimi. Jei nejauku žiūrėti į kamerą, gali virš jos prisegti tau žinomo žmogaus nuotrauką, tuomet atrodys, kad tiesiog kalbiesi su pažįstamu ir įtampa bus mažesnė.
Kaip elgtis pokalbiui pasibaigus
Jokiais būdais neatsijunk pirmai progai pasitaikius. Būtinai padėkok už pokalbį, pasakyk, kuri dalis labiausiai patiko, papasakok, kaip sekėsi atlikti techninę užduotį. Atgalinis ryšys ir gebėjimas palaikyti pokalbį tikrai paliks darbdaviui teigiamą įspūdį.
Tikimės, kad šie patarimai buvo naudingi ir padės tinkamai pasiruošti nuotoliniam IT darbo pokalbiui. „Nepamirškite, jog įmonė renkasi ne tik pagal techninius sugebėjimus, bet ir pagal asmenines charakterio savybes, – primena Inga. – Jas atskleisti nuotoliu gali būti sunkiau, todėl labai svarbu nebijoti kalbėti ir diskutuoti“.