Noras keisti karjerą galbūt visiškai radikaliai gali kilti bet kam ir bet kada. Esi iš tų, kuriam vis ateina tokios mintys ir jauti, kad tave traukia tikrai perspektyvi programuotojo specialybė? Tuomet greičiausiai buvai susimąstęs, kad mokytis tau jau per vėlu, kad neturi tam lėšų, laiko ir t. t. Visos tokios mintys paprastai kyla dėl to, kad apskritai kažką radikaliai keisti gyvenime yra baisu ir mes nesąmoningai bandome save nuo to atkalbėti ir toliau likti patogioje „komforto zonoje“, kuri galbūt visai nėra patogi… Kad išsklaidytume abejones ir padėtume pasiryžti šiam svarbiam žingsniui, norime pasidalinti 9 žingsniais, kurie leis pamažu, bet užtikrintai pakeisti karjerą į IT.
- Nuspręsk, ar mokysiesi savarankiškai, ar pasirinksi kursus
Šiais laikais tikrai nebūtina stoti į aukštąją mokyklą ar kolegiją, kad galėtum išmokti programuoti. Tam yra ne vienas alternatyvus kelias. Jei pakankamai pasitiki savo jėgomis, esi disciplinuotas, gali bandyti mokytis savarankiškai. Jei esi keliaujantis žmogus ar gyveni nepatogioje vietoje, gali rinktis nuotolinius kursus, o jei jauti, kad tau geriausia tradicinė mokymosi aplinka klasėje, gali rinktis kursus programavimo mokykloje.
- Žinok savo galutinį tikslą
Keisti karjerą yra daug lengviau, kai žinai, koks tavo galutinis tikslas, ir eini tiesiai į jį. Užsibrėžk konkrečius tikslus, pavyzdžiui: „Aš noriu dirbti pripažintoje kompanijoje“ arba „Noriu sukurti savo startuolį“. Žinoma tavo svajonė gali turėti daugiau detalių, tačiau galutinis tikslas turi būti konkretus, tik tada bus daug lengviau jo pasiekti nesiblaškant.
- Išsirink tinkamą programavimo kalbą
Klausimas, kokią kalbą pasirinkti, kyla daugeliui pradedančiųjų programuotojų. Iš tiesų, viskas priklauso nuo konkrečios situacijos ir tavo tikslų, nes tiesa ta, kad išmokus vieną bet kurią kalbą, kitą mokytis bus jau daug lengviau. Taigi, jei nežinai, nuo ko pradėti, pradėk nuo tos kalbos, kuri tau iš pirmo žvilgsnio atrodo patraukliausia ir lengviausia.
- Praktika, praktika ir dar kartą praktika
Kaip supratai, praktika yra ypač svarbi, norint išmokti programuoti. Todėl jei nori, kad karjeros keitimas įvyktų greičiau, neapsiribok vien mokslais, ieškok iššūkių internete, vykdyk asmeninius projektus, programuok drauge su bendramoksliais ir t. t. Kiekviena praktikavimosi programuoti valanda tave vis greičiau priartins prie tikslo.
- Skaityk profesionalių programuotojų parašytus kodus
Skaitydamas kitų parašytus kodus greičiausiai išmoksi ir suprasti, kaip veikia programavimas. Taip pat tyrinėdamas kitų parašytus kodus perprasi, kaip dirba skirtingi programuotojai, kokius sprendimus priima, kaip pritaiko kodus įvairioms situacijoms. Teoriniai pagrindai yra svarbu, bet tik realus ir veikiantis kodas padės visiškai perprasti, kaip veikia programavimas.
- Rask palaikančią bendruomenę
Žinoma, nemažai naujų pažįstamų susirasi kursų metu, tačiau jei mokaisi savarankiškai arba esi uždaresnio būdo, paieškok programuotojų bendruomenių internete. Tokių bendruomenių yra tikrai daug, svarbiausia atsirink, kas tau priimtiniau – galbūt mieliau bendrautum su tokiais pat pradedančiaisiais kaip tu, o gal atvirkščiai – tave labiau įkvėptų jau patyrusių programuotojų diskusijos ir patarimai. Kad ir ką pasirinktum, palaikanti bendruomenė yra tikrai svarbu mokantis programuoti.
- Megzk ryšius
Norint įsilieti į programuotojų pasaulį, labai svarbu būti matomam ir turėti daug kontaktų. Kai jau nors kiek pramoksi programuoti, susikurk savo LinkedIn profilį, kelk visus darbus ir projektus į virtualų portfolio, dalyvauk su programavimu susijusiuose renginiuose. Gali net rašyti savo programuotojo kelio tinklaraštį arba kelti istorijas į FB ar Instagram‘ą. Taip pat, kol dar mokaisi ir tobulėji, gali pabandyti pasavanoriauti su programavimu susijusiuose projektuose.
- Pasiruošk darbo paieškai
Kai jau turėsi pakankamą žinių ir praktikos bagažą, ateis metas ieškoti darbo. Visų pirma, labai svarbu pasirašyti kokybišką gyvenimo aprašymą, jis taps tavo vizitine kortele ir bus pirmasis ir pagrindinis veiksnys, kuris nulems, ar būsi pakviestas į darbo pokalbį ar ne. Kai jau turėsi stiprų CV, skirk pakankamai laiko pasiruošti darbo pokalbiui. Niekada neik į pokalbį visai nepasiruošęs, taip smarkiai sumažinsi savo šansus gauti darbą.
- Niekada nenustok tobulėti ir mokytis
Net kai gausi pirmąjį darbą, nors tai bus įrodymas, kad nuveikei tikrai daug, niekada neužmik ant laurų. Programavimas yra ta sritis, kur tobulėjimas nesibaigia, todėl mokykis, plėsk žinias, domėkis naujienomis ir inovacijomis – tik taip ne tik tapsi, bet ir visada išliksi profesionalaus programuotojo karjeros kelyje.
Jei laikysiesi visų išvardintų žingsnių, tikėtina, tavo kelias į IT pasaulį bus sklandus ir sėkmingas. Svarbiausia žinoti, ko ir kodėl sieki ir nepasiduoti, nes abejonių ir silpnumo akimirkų tikrai bus. Tačiau jei kurį laiką tavęs neapleidžia mintis, jog norėtum programuoti, esame tikri – tai tavo kelias. Drąsiai ženk pirmą žingsnį ir nepastebėsi, kaip dirbsi svajonių darbą. Sėkmės!