Jonas Martynas Ketvirtis – universitete pabandęs studijuoti IT suprato, kad tai neatitinka jo poreikių ir kuriam laikui buvo atidėjęs savo svajonę dirbti tech srityje. Po kelerių metų Jonas Martynas grįžo prie IT mokslų, tik pasirinko intensyvius duomenų analitikos mokymus Vilnius Coding School. Šiuo metu Jonas Martynas dirba jaunesniuoju duomenų mokslininku įmonėje „Public Policy and Management Institute”.
Koks Jūsų profesinis kelias iki mokymų? Kokioje srityje dirbote?
Prieš VCS kursus dirbau klientų aptarnavimo srityje. Atsakinėjau į klausimus telefonu ir elektroniniais laiškais.
Kodėl nusprendėte dalyvauti programoje ir mokytis programuoti?
Nuo mažens turėjau potraukį kompiuteriams. Galima sakyti, kad užaugau internete. Dirbti su jais buvo mano sena svajonė. Baigęs gimnaziją netgi bandžiau tai studijuoti, bet supratau, kad programavimo studijos universitete – ne man. Programa buvo per daug nesusijusi su realiais rinkos poreikiais, o ir dėstytojų keliami reikalavimai labiau glostė jų pačių ego, nei mokė realių aktualių programavimo praktikų. Po kelių metų darbo rinkoje atsigavau nuo „traumos” ir nusprendžiau save išbandyti dar kartą, šįkart labiau į rinką orientuotoje aplinkoje.
Kaip sekėsi mokymuose? Kokių žinių ir įgūdžių įgijote?
Mokymai buvo puikūs. Kadangi truko tik mėnesį, nesitikėjau tapti srities profesionalas, bet atgaivinau ir pagilinau pagrindus gautus universitete. Turiu pripažinti, kad žinių gavau tikrai daugiau, nei tikėjausi. Teko susipažinti su SQL, Tableau ir Python pagrindais.
Kaip vyko įmonės paieškos? Ar buvo sudėtinga?
Darbą susirasti buvo gan sudėtinga, bet tam nepadėjo susidariusi situacija su pandemija. Pavasarį, prasidėjus virusui, dauguma įmonių nustojo ieškoti jaunų specialistų šioje srityje. Nepadėjo ir tai, kad darbo ieškoti bandžiau savarankiškai. Tačiau turiu pripažinti, kad mokykla vis dėl to padėjo ir čia – pabendravęs su Karjeros Keitimo Centro vadove Sima aš kardinaliai pakeičiau savo CV, kas, manau, padėjo, galų gale, rasti darbą.
Ką šiuo metu veikiate įmonėje? Ką dirbate ir ko mokotės?
Buvau pasamdytas kaip Junior Data Scientist, taigi didžiąją laiko dalį įmonėje užima Python kodo rašymas. Mokausi kaip analizuoti duomenis naudojant pandas modulį, taip pat – kaip bendrauti su ArangoDB ir MongoDB duomenų bazėmis. Nors kodo gramatika gan stipriai skiriasi, čia pasitarnauja SQL supratimas, nes iš esmės, tai vis tiek yra duombazės. Taip pat mokausi kaip neužlaužti kompiuterio nuskaitant per didelius duomenų kiekius.
Ką galėtumėte patarti žmonėms, kurie svajoja apie karjeros keitimą, tačiau nedrįsta dėl įvairių priežasčių (galvoja, jog per vėlu kažką keisti, kad IT įmonėms jie bus per silpni ir pan.) ?
Visų pirma, patariu nemistifikuoti šios profesijos. Programavimas viso labo yra labai primityvių instrukcijų rašymas. Tai yra taip pat išmokstama, kaip ir bet kuris kitas darbas. O ir matematikos, IT ar kitų mokslo šakų žinių reikalauja gerokai mažiau, nei gali pasirodyti. Kai kurios idėjos gali būti kiek sudėtingesnės, bet dažniausiai jos nepasitaiko pradžioje ir be jų galima apsieiti. Jei sugebate vaikui surašyti instrukcijas kaip iškepti kiaušinienę, sugebėsite ir kompiuteriui užrašyti instrukcijas kaip apskaičiuoti bet kokias problemas. Svarbiausias kiekvieno save gerbiančio programuotojo įgūdis – mokėti naudotis Google. Bet su tuo padės dėstytojai.
Nebijokite klausti daug klausimų ir prašyti pagalbos. Ir dėstytojai ir bendrakursiai yra patys draugiškiausi žmonės. Joks klausimas nėra kvailas, net jei jau ir buvo atsakytas kelis kartus, o ir informacijos yra daugiau nei bet kokiam vienam žmogui yra daugiau, nei įmanoma suprasti, kad ir kaip patyrusiam. Net ir baigęs kursus kai kurias sudėtingesnes temas turėjau peržiūrėti kelis kartus, kad pilnai suprasčiau. Kai kurių dar ir dabar pilnai nesuprantu, bet sėkmingai dirbti tai netrukdo.
Jono Martyno Linkedin profilis ČIA.